Lato szykuje wiele kosmicznych wydarzeń znacząco wpływających na nasze życie. Nie dość, że zmierzymy się z retrogradacją Wenus, to jeszcze w ruchu wstecznym znajdzie się "Planeta Karmy". Chodzi o Saturna, władcę ograniczeń, surowej dyscypliny i sprawiedliwości. Ów zjawisko będzie znaczące, ponieważ odbędzie się w znaku Ryb. Jego wpływy zwiększy czerwcowy nów w Bliźniętach, który nadejdzie wraz z tą retrogradacją. 

Retrogradacja Saturna 2023 - karma wraca

Saturn to druga pod względem wielkości planeta w Układzie Słonecznym. Już w starożytnej astrologii został naznaczony silną symboliką. Jego nazwa oznacza "Żniwiarza" - rzymskiego boga plonów, którego atrybutem jest sierp. Reprezentuje ciężką pracę na roli, od pielenia gleby, po wysiew nasion, pielęgnowanie roślin, podlewanie, nawożenie, aż po zbiory i tworzenie zapasów na zimę. Saturn ceni sobie cierpliwość, powolność, wytrwałość oraz poważne planowanie. Określa się go także mianem "władcy karmy", który karze za lenistwo lub uleganie pokusom.

Saturn to nauczyciel zodiaku. Przynosi trudne lekcje, które w gruncie rzeczy popychają nas do rozwoju.

Ilekroć Saturn jest aktywny, przynosi przebudzenie, wyzwania i nagrody za podjętą ciężką pracę. Retrogradacja Saturna zmusza do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Pora przyznać się do błędu oraz nauczyć się stawiać zdrowe granice. Wszystko zostanie nam pokazane czarno na białym. Zostaniemy zachęceni, aby mierzyć wysoko i pojednać się z naszym przeznaczeniem. Saturn zwiastuje również problemy z męską energią, postacią ojca lub autorytetem.

Podróż Saturna skłania do spojrzenia na przeszłe działania. Gdzie unikałaś odpowiedzialności? W jakiej sferze przekroczyłaś swoje granice? Jako nauczyciel, Saturn patrzy wstecz na ostatnich kilka miesięcy. Sprawdza, czy odrobiliśmy pracę domową i czy korzystamy ze zdobytej mądrości. Każe iść pod górę najmniej wygodną drogą oraz przepychać się przez każdą przeszkodę. Wymaga szacunku do samego siebie i daje moc, by wyzwolić się z ucisku. Sprzyja pozbywaniu się wewnętrznych zahamowań, które są oparte na strachu. 

Saturn w Rybach - te tematy pojawią się w twoim życiu 

8 marca 2023 Saturn wkroczył do Ryb po raz pierwszy od 28 lat. Wydarzenia z tego miesiąca za chwilę ponownie ujrzą światło dzienne. Na jaw wyjdą również blokady związane z kreatywnością, emocjami i życiowymi ograniczeniami. Jeśli nic nie układa się po twojej myśli, Saturn zmusi cię do konfrontacji. Za jego sprawą podejmiesz kroki niezbędne do zmiany sytuacji na lepsze. Wszystko zadzieje się jednak powoli, począwszy od 17 czerwca aż do 4 listopada 2023. Ta energia wymaga cierpliwości. Daje poczucie "utknięcia" po to, abyś samodzielnie rozpracowała źródło swoich problemów. 

Jeśli w kolejnych miesiącach poczujesz, że "utknęłaś", to znak, że musisz skupić się na tym, gdzie obecnie jesteś w swoim życiu.

Oto tematy, z którymi na pewno zmierzymy się w kolejnych miesiącach:

  • Bloki kreatywne
  • Odpowiedzialność i dojrzałość
  • Harmonia pomiędzy przyjemnością i pracą
  • Tworzenie zdrowych granic
  • Znoszenie restrykcji 
  • Pogłębianie duchowości 
  • Równoważenie emocji z logiką
  • Zdrowie psychiczne

Na początku listopada, pod koniec retrogradacji, czekają nas nagrody za przebyte trudy. Skorzystaj z energii tego zjawiska, aby przemyśleć swoje decyzje i zaufać wyostrzonej intuicji. Jeśli jest coś, z czym aktualnie walczysz, oddaj swoje sprawy w ręce mądrego Saturna. Puść złe emocje. Niech twoja negatywność przeistoczy się w aurę wdzięczności.