Rozpoczynanie dnia od lampki szampana jest zarezerwowane dla specjalnych okazji. Czy słusznie? Okazuje się, że wino musujące jest korzystne dla zdrowia, podobnie jak wytrawne wino czerwone. Może warto zastąpić nim zielone smoothie? Ostatnie badania naukowe wykazały, że spożywanie bąbelków każdego dnia zapobiega takim chorobom, jak Alzheimer czy demencja. Wszystko za sprawą związków znajdujących się w winogronach używanych do produkcji szampana, zwanych pinot noit i pinot meunierm, które chronią nasz mózg oraz zwiększają pamięć przestrzenną. Odkrycia dokonał zespół badawczy z Reading University w Wielkiej Brytanii, prowadzony przez profesora Jeremiego Spencera. Naukowiec już w 2009 roku udowodnił, że szampan jest tak dobry dla zdrowia serca i mózgu, jak kakao czy czerwone wino.  

Frosé - modny drink z różowego wina >>

"Wyniki naszych badań są zaskakujące - okazuje się, że umiarkowane picie szampana nie tylko nie szkodzi, ale i poprawia funkcjonowanie pamięci. Ten lekki trunek zawiera substancje, które korzystnie wpływają na pracę mózgu." - mówi profesor Jeremy Spencer 

Naukowcy nie poprzestają na jednym eksperymencie i dalej badają wpływ winnego trunku na zdrowie. Planują przetestować korzystne działanie tego alkoholu na 60 seniorach. Każdy z ochotników miałby pić szampana w umiarkowanych ilościach przez kolejne trzy lata. Zazdrościcie? Od teraz mamy pretekst, by częściej świętować z butelką ulubionych bąbelków. Już nie potrzeba ku temu takich. okazji, jak Sylwester czy zaręczyny! 

Co jeść przed spożyciem alkoholu? Sprawdź naszą listę >>