Alkohol - co jeść przed piciem?

Planujesz iść na imprezę w ten weekend? Zanim sięgniesz po pierwszego drinka (by zapomnieć się pijąc kilka kolejnych i narzekać następnego dnia na nieznośny ból głowy) postaw na konkretny posiłek. To właśnie od dania, które zjesz przed spożyciem procentów, zależy Twoje samopoczucie w trakcie zakrapianej nocy! Na jakie składniki powinnaś postawić? Niech Twoja kolacja i wytrawne przekąski składają się głównie z tłuszczu oraz białka, bowiem to właśnie dzięki nim opóźniamy szkodliwy wpływ alkoholu. Picie napojów wyskokowych powinien poprzedzić także słodki deser (lub smoothie!) złożony z owoców o dużej zawartości fruktozy. Cukier prosty doskonale przetwarza alkohol zapobiegając nagłemu spadkowi energii! Pamiętaj też, aby się nawadniać - w trakcie sączenia ulubionych trunków przyda się przerwa na szklankę wody z plastrami cytrusów, dostarczających ciału witaminę C, czy sok pomidorowy uzupełniający poziom potasu.

1. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Tradycyjny rosół 

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Zupa krem nie sprawdzi się przed planowaną imprezą - zamiast niej wybierz lekki, tradycyjny rosół. Wywar z kury, warzyw oraz świeżej zieleniny rozgrzewa i nawadnia ciało dostarczając mu energetycznej dawki witamin. Dzięki zawartym w tym daniu tłuszczom alkohol nie zdziała spustoszenia w ciele w niedługim czasie po jego spożyciu. Mając na żołądku taką bazę będziesz mogła wypić więcej drinków! Ten posiłek zapobiegnie nagłym, poalkoholowym napadom głodu i zachciankom na słone przekąski, które odwadniają organizm. 

2. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Ser kozi

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Ser kozi nie tylko wyśmienicie smakuje (np. w połączeniu z rukolą i pieczonym burakiem) - ten produkt jest także źródłem tłuszczu, który warto spożyć przed wypiciem napojów wyskokowych. To zdrowsza opcja, niż nabiał wykonany z mleka krowiego, bowiem zawiera kwas foliowy, witaminy z grupy A i B oraz mnóstwo wapnia i białka. Co więcej, nasz organizm lepiej go przyswaja (sery kozie nie posiadają w składzie tyle laktozy), dzięki czemu wejście tego składnika w reakcję z procentami nie wywoła silnych niestrawności. 

3. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Dip z awokado

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Dip guacamole to świetny pomysł na imprezową przekąskę - owoc awokado jest nasycony zdrowymi tłuszczami, które są trawione wolniej, niż węglowodany. Ta przekąska uzupełni w organizmie poziom potasu, który zostaje wypłukany przez alkohol, a jej kaloryczność okaże się przydatna przy trawieniu spożytej ilości procentów. Awokado warto łączyć również z pomidorami, by lepiej przyswoić zawarty w nich silny przeciwutleniacz - lipoken.

4. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Łososia

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Na doskonały posiłek przed imprezą sprawdzi się również łosoś, bowiem alkohol obniża w organizmie poziom witaminy B 12, którą w dużych ilościach zawiera właśnie ta słonowodna ryba. Co więcej, znajdują się w niej również cenne kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, potas, a także jod wspomagający spalanie nadmiaru tłuszczu. Taki posiłek zapewni Ci sytość na długie godziny i spowolni wchłanianie się alkoholu w organizmie. Pamiętaj - najlepiej wybrać łososia dzikiego, bowiem to właśnie on posiada moc prozdrowotnych właściwości.

5. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Hummus

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Hummus to właściwa przekąska do alkoholu, bowiem zapewnia sytość na długo i dostarcza organizmowi białko oraz zdrowy tłuszcz (dlatego warto serwować go z oliwą) spowalniający wchłanianie się procentów. Przegryzając tą pastę z pełnoziarnistą pitą, kukurydzianymi nachosami, czy warzywami pociętymi w słupki, zaspokoisz potrzebę zjedzenia czegoś wytrawnego w najzdrowszy możliwy sposób! Przy okazji dostarczysz ciału istotnych makroelementów. 

6. Co jeść przed spożyciem alkoholu? Owsianka

Co jeść przed spożyciem alkoholu? fot. Fotolia

Ten fakt nas zaskoczył - przed spożyciem alkoholu jak nic dobrze jest zjeść...owsiankę! Zjedzenie posiłku o dużej zawartości błonnika (który znajdziemy w produktach zbożowych)  gwarantuje nasycenie na dłuższy czas i nie przysparza niestrawności po wejściu w reakcję z wypitymi procentami. Płatki owsiane doskonale uzupełniają w organizmie brakujące składniki odżywcze, dostarczając ciału nie tylko białka, ale i szeregu cennych aminokwasów. W ich składzie znajduje się również witamina E, która jest silnym antyoksydantem chroniącym komórki i spowalniającym procesy starzenia.