W różnych kulturach można wskazać na istotne rozbieżności w sposobie postrzegania pereł – ich symbolika i znaczenie bardzo się różnią. Dlaczego w polskiej kulturze uznaje się, że perły przynoszą nieszczęście? Jest to tylko jeden z wielu przesądów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Przestrzega się przed zakładaniem pereł do ślubu, rezygnuje się z dawania perłowych naszyjników w prezencie… Nie da się jednak zaprzeczyć, że nie ma żadnych dowodów na to, że perły są odpowiedzialne za pechowe sytuacje, które nas spotykają. Zmiana nastawienia może znacząco odwrócić los i sprawić, że bez większych obiekcji sięgniemy po piękny, zachwycający naszyjnik z pereł.

Co symbolizują perły? 

Według mitologii greckiej, perły powstały podczas gdy Afrodyta, bogini miłości, wyłoniła się z morskiej piany – krople wody, które wokół niej rozpryskiwały, zamieniły się w olśniewające perły. Dlatego też przez lata łączono je z Afrodytą, najpiękniejszą z bogiń. Nic dziwnego, że z biegiem czasu stały się symbolem miłości, namiętności i pożądania.

Jednak perły posiadają również zupełnie inną, mniej znaną symbolikę – ze względu na swój biały kolor, łączy się je z niewinnością i czystością, doskonałością i nieskazitelnym pięknem. W niektórych kulturach są symbolem dziewictwa. Ze względu na to, że perły są delikatne i wyjątkowo narażone na działanie czynników zewnętrznych, postrzega się je również jako przypomnienie, że o miłość należy dbać. Tylko odpowiednio pielęgnowane perły będą zachwycać swoim blaskiem – podobnie jest z uczuciami, które wymagają zaangażowania.

Co ciekawe, w wielu kulturach pereł w ogóle nie łączy się z miłością – przede wszystkim symbolizują one tam bogactwo, dobrobyt i zachwycające piękno.

Perły – znaczenie magiczne

Według mitologii perły powstały z kropli wody, rozpryskującej się wokół Afrodyty, natomiast według polskich legend, perły są łzami aniołów lub kobiet, które je noszą. Dlatego właścicielki biżuterii z perłami miałyby wylać morze łez – przede wszystkim z powodu kłótni ze swoim partnerem. Z tego samego powodu nie polecano wybierać pierścionków zaręczynowych z perłą – wierzono, że będzie to zwiastun nieszczęścia i płaczu, a partner tuż po ślubie diametralnie się zmieni.

Pomimo negatywnego znaczenia pereł, nie brak wierzeń, w których podkreśla się ich pozytywną stronę.

W kulturze tybetańskiej na przykład zakłada się, że perły mają moc leczniczą – potrafią wyjątkowo mocno związać się z osobą, która je nosi. Mówi się, że mogą nawet całkowicie stracić swój blask w momencie, gdy właścicielka zachoruje. Do dziś w litoterapii – czyli metodzie relaksacyjnej, która wykorzystuje kamienie – zwraca się uwagę na lecznice i oczyszczające właściwości pereł.

Jaki kamień do ciebie pasuje? Właściwości kamieni szlachetnych>>

Czy perły przynoszą szczęście?

Wokół pereł narosło wiele mitów i legend – część z nich jest pozytywna, wiele jednak traktuje perły jako zły omen. Tym samym istnieją zarówno wierzenia, według których perły przynoszą pecha, jak i takie, w których są wyrazem szczęścia.

W niektórych krajach azjatyckich, na przykład w Chinach, perły postrzegane są jako symbol powodzenia i sukcesu. Dlatego często zakładane są podczas egzaminu czy rozmowy o pracę – perły mają sprawić, że sukces stanie się pewniejszy. Wręczane jako prezent stanowiły z kolei wyraz wsparcia.

Jak to najczęściej bywa, wszystko więc zależy od tego, w co wierzymy. Nastawienie na to, że perły przyniosą szczęście, może faktycznie pozytywnie odmienić nasz los i sprawić, że z większym entuzjazmem podejdziemy do otaczającej nasz rzeczywistości – tak działają pozytywne afirmacje. Natomiast traktowanie pereł jako złego omenu, zwyczajnie przyciągnie do nas pecha.

Czy noszenie pereł przynosi pecha?

Niemniej istnieje przesąd, według którego perłowa biżuteria naprawdę przynosi pecha. Dlatego nie poleca się zakładać pereł na ślub czy przyjęcie zaręczynowe. Wierzono bowiem, że to odwróci szczęście w miłości i przyciągnie do zakochanej pary szereg niepowodzeń. Z tego powodu często rezygnuje się z wyboru perłowych dodatków podczas ślubu – nad czym tylko można ubolewać, bo perły wydają się wręcz stworzone do ślubnej estetyki. Są delikatne, ale jednocześnie szykowne i eleganckie.

Dowodem na to, że perły przynoszą pecha, ma być fakt, że powstają w wyniku bólu.

Małże wytwarzają perły w reakcji na ciało obce, które zostaje umieszczone w muszli. A więc powstanie drogocennej perły wiąże się z atakiem i cierpieniem – stąd też ich zła sława i traktowanie pereł jako omenu symbolizującego niepowodzenie i krzywdę.

Sztuczne perły

A czy sztuczne perły przynoszą pecha? Nie ma żadnych powodów, aby wierzyć, że to właśnie sztuczne perły przyciągną na nas fale nieszczęść. Może się tak zdarzyć tylko wówczas, jeśli właśnie tego będziemy się spodziewać i zaczniemy obwiniać nowy perłowy naszyjnik o wszelkie kłopoty.

Czarne perły

Czarna perła ma zupełnie inną symbolikę niż biała. Miała powstać z łez biblijnego Adama, który lamentował po tym, gdy Bóg wyrzucił i z Edenu. Według wielu źródeł, czarna perła reprezentuje mądrość. Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że biżuteria, którą nosisz, nie przyciągnie żadnego nieszczęścia, zdecyduj się właśnie na biżuterię w kolorze czarnym. Wiele osób uważa, że przesądy dotyczą tylko klasycznych, białych pereł – czarna odmiana miałaby być wolna od pecha, a co więcej – gwarantować szczęście i chronić przed niefortunnym losem.

Dawanie pereł w prezencie - czy to dobry pomysł?

Ludowe wierzenia zakładają, że żeby uniknąć pecha, należy perły wybrać i kupić samodzielnie. Dlaczego? To właśnie otrzymywane perły w prezencie mają przede wszystkim przyciągać do nas złe duchy i negatywną energię. Możesz nie wierzyć w ich złowrogą moc, jednak siła przesądu dla wielu osób jest dużo istotniejsza niż piękny wygląd tych drogocennych kamieni.

Dlatego też, nawet jeśli mity i legendy narosłe wokół pereł wydają ci się śmieszne, dawanie ich na prezent jest ryzykowne. W końcu nigdy nie wiemy, jak odbiorą taki podarunek nasi bliscy. Ofiaruj je w prezencie wyłącznie wtedy gdy masz pewność, że osoba obdarowywana nie jest przesądna. W przeciwnym razie może pomyśleć, że życzysz jej źle...

Co oznaczają perły w prezencie?

Według przesądów, wręczenie komuś pereł może wywołać szereg konfliktów i zgrzytów. Pierścionek z perłą w prezencie rocznicowym? Klasyczny, perłowy naszyjnik? Zgodnie z przesądami, to wyjątkowo złe pomysły. Takie prezenty traktowane są wręcz jako zaproszenie do kłótni. Jeśli chcesz mieć pewności, że twój podarunek nie zostanie odebrany negatywnie, wybierz rubin lub szafir – znaczenie tych kamieni jest przede wszystkim pozytywne.

Wielu osobom jednak piękna, perłowa biżuteria z pewnością przysporzy wiele radości. Zwłaszcza, że obecnie perły nie są zarezerwowane wyłącznie na specjalne, eleganckie okazje – naszyjnik z perłami jest świetnym dodatkiem także na co dzień. Dlatego, jeśli tylko perły ci się podobają, nie przejmuj się ludowymi wierzeniami i zdecyduj się na wymarzoną biżuterię. 

Biżuteria z "kamieniami mocy". Który amulet daje szczęście w miłości, finansach lub chroni przed negatywną energią?>>