Ojczyzna Rihanny – Barbados

"Każde miejsce, które wydaje mi się znajome i bezpieczne [jest moim domem]. Chyba najbardziej traktuję tak Barbados – powietrze jest ciepłe, widoki piękne, wszędzie plaże i pyszne jedzenie, moja rodzina i muzyka. Wszystko tam wydaje mi się znajome, właściwe i bezpieczne"  tak o Barbadosie mówiła Rihanna w jednym z wywiadów.

Mimo niesamowitego sukcesu i rozgłosu, jaki osiągnęła, Rihanna nadal pozostaje sobą i wciąż jest ulubienicą swojego rodzinnego Barbadosu. Ojczyzna Rihanny jest dla niej szczególnym miejscem, a z jej społecznością jest naprawdę blisko związana. Nie da się wycenić globalnego rozgłosu, jaki Rihanna zapewniła Barbadosowi. Już wcześniej wyspa była popularnym kierunkiem, do którego udawali się sławni i bogaci. Jednak od czasu rozkwitu kariery wokalistki, przybywają na nią prawdziwe tłumy turystów, zwłaszcza podczas letniego festiwalu Crop Over. Na święto plonów na Barbados regularnie przylatuje również Rihanna, która w kolorowym kostiumie uczestniczy w obchodach razem z lokalną społecznością.

Dzieciństwo Rihanny na Barbadosie

Na Barbadosie Rihanna spędziła całe swoje dzieciństwo i okres nastoletni. Wokalistka urodziła się 20 lutego 1988 roku jako najstarsza z trójki rodzeństwo. Dorastała jak każde dziecko w jej wieku, biegając, bawiąc się i spędzając czas ze swoimi braćmi. Mała społeczność, w której się wychowywała, zapewniała jej bezpieczeństwo. Rodzice Rihanny, matka księgowa i ojciec kierownik magazynu, dbali o to, aby ich dzieciom niczego nie brakowało.

Wokalistka rozpoczęła swoją edukację w placówce imienia Charlesa F Broome’a, a następnie uczęszczała do jednej z najbardziej prestiżowych szkół na wyspie, Combermere School. Co ciekawe, idąc do szkoły w Combermere, wokalistka wybrała program kształcący przyszłych kadetów wojskowych. Jednak wraz z kolejnymi latami nauki, zorientowała się, że tak naprawdę marzy o tym, aby występować na scenie.

W 2003 roku Rihanna i jej dwie koleżanki założyły muzyczne trio, które miało ambicje zaistnieć w przemyśle rozrywkowym. Los sprawił, że dziewczyny trafiły na nieformalne przesłuchanie do amerykańskiego producenta muzycznego Evana Rogersa, gdy ten przebywał na Barbadosie na wakacjach. To właśnie podczas tego przesłuchania padł słynny już cytat:

W momencie, gdy Rihanna weszła do pokoju, dwie pozostałe dziewczyny jakby nie istniały.

Rogers był pod wrażeniem talentu Rihanny i zaproponował jej wyprodukowanie serii nagrań demo. Przez następny rok nastolatka podróżowała tam i z powrotem między USA a Barbadosem, nagrywając krótkie kawałki i wysyłając je do popularnych wytwórni muzycznych.

Kiedy Rihanna opuściła Barbados?

Kiedy Rihanna miała 16 lat, razem z matką podjęła decyzję o przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych. Wokalistka opuściła swoją ojczyznę i zamieszkała z Rogersem oraz jego żoną. RiRi miała tak wspominać później odważną decyzję o wyprowadzce z rodzinnego kraju: 

Chciałam zrobić to, co uważałam za słuszne, nawet jeśli oznaczało to przeprowadzkę do Ameryki.

To posunięcie opłaciło się w styczniu 2005 roku. Rogersowi, który chciał uczynić z Rihanny gwiazdę, udało się załatwić jej przesłuchanie u Jaya-Z – ówczesnego prezesa Def Jam Records. Rihanna wykonała przed nim demo piosenki "Pon De Replay" oraz dwóch innych utworów. Raper był zachwycony nie tylko jej zdolnościami wokalnymi, ale także prezencją sceniczną i zaangażowaniem. Miał powiedzieć, że nie pozwoli jej opuścić studia, dopóki nie uzgodnią warunków umowy. Negocjacje zakończyły się o 3 nad ranem, 12 godzin później.

Po tym spotkaniu nazwisko Rihanny było już na ustach wszystkich. Z nieznanej wyspiarki z Barbadosu stała się dziewczyną, którą chcieli znać wszyscy. 

Działalność charytatywna Rihanny na Barbadosie

W 2012 roku Rihanna założyła swoją własną organizację charytatywną The Clara Lionel Foundation. Misją fundacji, nazwanej tak na cześć jej dziadków Clary i Lionela Braithwaite, było zapewnienie dzieciom dostępu do odpowiedniej edukacji, opieki zdrowotnej, sztuki oraz kultury, a także wspieranie programów pomocy w sytuacjach kryzysowych na całym świecie. Z upływem lat fundacja Rihanny bardzo się rozrosła, przekazując miliony dolarów na różne cele, w tym na założenie Centrum Onkologii i Medycyny Nuklearnej im. Clary Braithwaite w Queen Elizabeth Hospital na Barbadosie.

Na uwagę zasługuje również Diamentowy Bal. To inicjatywa polegająca na organizacji corocznej impreza charytatywna, która przyciąga największe sławy świata rozrywki. W 2019 roku podczas balu zebrano ponad pięć milionów dolarów na rzecz podopiecznych fundacji.

Rihanna bohaterką narodową Barbadosu

Związki Rihanny i styl Rihanny to nie jedyne tematy związane z wokalistką, o których rozpisują się portale. W listopadzie 2021 roku media obiegła informacja, że podczas inauguracji prezydenta Barbadosu Rihanna została nazwana bohaterką narodową przez premierkę Mię Mottley. Wydarzenie, które odbyło się w rodzinnym mieście piosenkarki, Bridgetown, zostało zorganizowane dla upamiętnienia formalnego zerwania przez Barbados więzi z Wielką Brytanią i brytyjską monarchią.

Przyznając Rihannie tytuł bohaterki narodowej, premier Mottley powiedziała przed zgromadzonym tłumem:

Obyś nadal błyszczała jak diament i przynosiła zaszczyt naszemu narodowi swoimi dziełami oraz czynami.

 Ten zaszczyt został przyznany tylko 11 innym Barbadosyjczykom, a Rihanna jest drugą wyróżnioną kobietą w historii.

Barbados - ulica nazwana na cześć Rihanny

Rihanna od dawna jest dumną reprezentantką swojego kraju. W 2017 roku wyspa uczciła swój Dzień Niepodległości, oficjalnie zmieniając na jej cześć nazwę ulicy Westbury New Road na Rihanna Drive. Z kolei w 2018 roku Rihanna została mianowana oficjalną ambasadorką Barbadosu.