Gala Met, jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w modowym kalendarium, będzie wyznaczać ton na rok 2024 dzięki tematowi "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion". Wystawa Costume Institute zagłębi się w 400 lat historii ubrań, a kreacje zaproszonych gwiazd z pewnością będą to odzwierciedlać. Które style będą cieszyć się największym powodzeniem?

Lata 80.

Thierry Mugler, jesień-zima 1988 / Daniel SIMON/Gamma-Rapho via Getty Images

Choć w ostatnich latach moda zachłysnęła się trendami Y2K, w 2024 roku będzie można obserwować odrodzenie lat 80. Niedoceniana dotąd era, która przyniosła nam potężne skórzane płaszcze i barczyste kurtki bomberki, wróci z wielkim rozmachem - równolegle z popytem na projekty Yvesa Saint Laurenta, Thierry'ego Muglera i Azzedine Alai, którzy wiedli prym w kreowaniu seksownego, ale edgy stylu glamour tamtych lat.

Y2K (tak, nadal!)

Blumarine wiosna-lato 2006 / Pascal Le Segretain/Getty Images

Pomimo odrodzenia lat 80. trend Y2K nie zamierza jeszcze całkowicie zniknąć. Hasztag #Y2Kfashion odnotował niezwykły 68-procentowy wzrost rok do roku, osiągając oszałamiającą liczbę 2,7 miliarda wyświetleń na TikToku. Wiosenne wybiegi obfitowały w superkrótkie spódniczki, topy odsłaniające pępki, spodnie z niskim stanem - a internetowa sprzedaż dżinsów z przetarciami i plisowanych mini spódniczek wzrosła odpowiednio o 63% i 34%, zgodnie z danymi Edited.

New Look 2.0

Dior, 1948 r. / Chicago History Museum/Getty

Lata 50. powracają w wielkim stylu, napędzane przez takie seriale jak wychodzący wkrótce "The New Look" na podstawie życiorysu Christiana Diora. Oceniając po wybiegach m.in. Balmain, spodziewamy się renesansu ultra-kobiecych fasonów nawiązujących do stylistyki wprowadzonej przez niego pod koniec lat 40-tych. W nowym wcieleniu ten trend będzie połączeniem nowoczesności i klasycznego uroku.

Corporate-core

Korporacyjny szyk zyskał przychylność wśród influencerów - wśród nich Kendall Jenner, która na Paryskim Tygodniu Mody zaprezentowała sukienkę "dwa w jednym" od Johna Galliano, sygnalizując trend, który z pewnością utrzyma się w nowym roku. Można to traktować jako naturalną reakcję wahadła mody na wieloletnie panowanie stylu "naked dress", który królował przez ostatnich kilka sezonów.

Moda jak woda

Suknia Madeleine Vionnet z 1938 r. / Chicago History Museum/Getty

Chociaż dopasowane stylizacje nie przestaną być modne, wygoda i komfort będą priorytetowe dla klientów vintage w 2024 roku. Lejące sylwetki, drapowania, ukośne cięcia i opływowe formy będą zyskiwać na popularności, łącząc w sobie styl i swobodę. Nacisk na ubrania, które poruszają się z gracją przy ciele, odzwierciedla zmianę w kierunku bardziej zrelaksowanego i wygodnego podejścia do stylu glamour.