Tezę, że to kobiety zachęcają mężczyzn do flirtu potwierdzili w latach 80. XX wieku badacze: psycholog społeczny Timothy Perper oraz antropolog David Givens. Tak, to kontrowersyjna teoria. Ale do faktów: naukowcy spędzili 9 tysięcy godzin na obserwacji zachowań osób nawiązujących relacje w amerykańskich barach. Wyniki okazały się jednoznaczne: panowie decydują się na nawiązanie kontaktu dopiero wówczas, gdy - dzięki komunikacji niewerbalnej - zyskują pewność, że nie zostaną odrzuceni. W związku z tym często spotykane męskie narzekania, iż to zawsze oni wykonują pierwszy krok, są nie do końca słuszne.

Mowa ciała kobiety – na czym polega?

Komunikacja niewerbalna stanowi bezpośrednie odzwierciedlenie myśli i emocji. To efekt współdziałania bodźców zewnętrznych, wewnętrznych przeżyć oraz myśli. W najbardziej ogólnym sensie mowa ciała kobiety i mężczyzny pokazuje, czy dana osoba czuje się komfortowo czy do poczucia bezpieczeństwa sporo jej brakuje, czy wyraża zainteresowanie otoczeniem czy raczej ma do niego stosunek negatywny.

Sygnały mowy ciała i reakcje zachodzą na poziomie nieświadomym, dlatego w zasadzie nie ma możliwości, aby całkowicie je ukryć i zafałszować. Podobne cechy ma mowa ciała mężczyzn. Zdarza się jednak, że tabu społeczne, zdenerwowanie lub brak pewności siebie zakłócają ten proces i sprawiają, że komunikat nie jest jednoznaczny. Do pewnego stopnia można również nauczyć się zarządzania postawą lub gestami, co pomaga w świadomej komunikacji niewerbalnej. Całkowita kontrola mimiki czy mikrogestów nie jest jednak możliwa. Eksperci wskazują także, że chcąc odczytać komunikację niewerbalną, należy traktować ją całościowo. Pojedynczy sygnał może, ale wcale nie musi potwierdzać niepewności, chęci do flirtu czy jakiegokolwiek innego stanu emocjonalnego.

Mowa ciała kobiety zainteresowanej mężczyzną

Profesor Monica Moore, psycholog z uniwersytetu w Saint Louis, policzyła, że kobieta w ciągu godziny wysyła nawet 35 sygnałów zapraszających do flirtu. Jednocześnie przeciętny mężczyzna musi odczytać co najmniej 12 z nich, aby zrozumieć, co nadawczyni ma na myśli. Oznacza to, że język ciała kobiety może zostać zinterpretowany błędnie lub nie zostać dostrzeżony wcale.

Jakie są najczęstsze - świadome lub nie - kobiece gesty wskazujące na zainteresowanie mężczyzną i przyzwolenie na flirt? Najważniejsze z nich to:

  • Wyprostowana sylwetka zwrócona w kierunku mężczyzny. Precyzując, chodzi o prosty tułów i szyję, odciągnięte w tył ramiona, otwartą klatkę piersiową.
  • Szeroko otwarte oczy i lekko uniesione brwi. Ten gest często traktowany jest jako wyraz zdumienia, jeśli jednak trwa ułamek sekundy świadczy o nieuświadomionej reakcji na dobrze rokującą znajomość lub widok kogoś, kto wydaje się interesujący.
  • Lekkie rozchylenie ust. Na określenie zachowania osoby będącej pod wrażeniem kogoś lub czegoś, często używa się zwrotu "szczęka opadła". Do pewnego stopnia tak właśnie się dzieje: odchylenie brody i ust ku dołowi wyraża miłe zaskoczenie.
  • Szczery uśmiech. Mimo że trudno go zdefiniować, ludzki mózg potrafi odróżnić uśmiech szczery od wymuszonego. Dzieje się tak dlatego, że przy naturalnej reakcji dochodzi do rozluźnienia mięśni twarzy.
  • Wyeksponowanie szyi. To gest o charakterze jednoznacznie wabiącym. Może mieć formę odrzucenia włosów lub odchylenia głowy. Skóra na szyi jest silnie unerwiona, a sam obszar nacechowany erotycznie.
  • Odsłanianie wewnętrznej strony nadgarstków. To gest podobny do odsłonięcia szyi. Ma na celu okazanie bezbronności i wykazanie chęci bliższego spotkania.
  • Zabawa włosami. Jest stosunkowo powszechnym i często wykorzystywanym świadomie trikiem. Może to być skręcanie kosmyków w pukle, nawijanie ich na palce lub odrzucanie włosów do tyłu.
  • Trzepotanie rzęsami. Nic dziwnego, że robi to większość postaci z kreskówek, rzecz jasna: w karykaturalnej wersji. Psychologowie twierdzą, że szybki ruch powiek to oznaka niewinności i bezbronności, która działa na mężczyzn.

Gesty oczu i kontakt wzrokowy w ogóle mają duże znaczenie. To co prawda także jeden z przejawów zaufania do drugiej osoby, ale badania wskazują, że wpatrywanie się w rozmówcę przez ponad sekundę to sygnał większego zainteresowania człowiekiem niż poruszanym przez niego tematem. Warto zwrócić uwagę na postawę ciała: krzyżowanie nóg ma na celu skupić uwagę mężczyzny na interesującym dla niego obszarze. Jeśli zaś kobieta pozwala, aby but zsunął się z jej nogi, nawiązuje do gestu określanego czasem jako "pantofelek striptizerki". To jeden ze sposobów odsłonięcia pierwotnie zakrytej części ciała.

Wszsytko wskazywałoby zatem, że mowa ciała kobiety podczas flirtu opiera się w dużej mierze na sugerowaniu seksualnego zainteresowania, choć dobrze wiemy, że flirt to przede wszystkim mózg. A gesty mogą być zinterpretować błędnie. Eksponowanie szyi i wodzenie po niej palcami może być równie dobrze oznaką stresu. Jak to rozpoznać? Szansę na błąd maleją, jeśli przyjmiemy, że gdy ruchy są przez kobietę wykonywane bezwiednie i pozbawione są kontaktu wzrokowego, prawdopodobnie zachowania są mimowolne i nie mają związku z flirtem.

Mowa ciała zakochanej kobiety

Wraz ze wzrostem emocjonalnego zaangażowania zmienia się także katalog gestów. Mowa ciała kobiety zakochanej różni się od komunikacji niewerbalnej stosowanej przy czystym flircie. Większą rolę odgrywa także kwestia fizycznego dystansu między dwojgiem ludzi. Wcześniej wymienione gesty mogą stawać się odważniejsze, wyrażane bardziej wprost. Chęć bycia blisko często przekłada się na dosłowne wejście w przestrzeń prywatną.

Jeśli podczas rozmowy kobieta wyraźnie ustawia ciało oraz stopy w kierunku mężczyzny, wyraża w ten sposób swoje zainteresowanie. Stopy często zdradzają zresztą ukryte zamiary: zbliżenia się, chęci ucieczki, tworzenia granicy. Zauważalne jest, że mimika i gesty zakochanej dziewczyny lub kobiety naśladują te, które wykonuje obiekt uczuć. Kopiowanie ruchów lub grymasów jest nieświadome i opiera się na działaniu neuronów lustrzanych. Ważne jest też to, w jaki sposób rozmówczyni reaguje na dotyk i czy sama go inicjuje w mniej lub bardziej przypadkowy sposób. Szukanie kontaktu cielesnego, przytulenia lub pogłaskania to jeden z dowodów na zakochanie, wynikający z potrzeby bliskości. Wchodzenie w przestrzeń osobistą mężczyzny staje się więc komunikatem wyrażającym pragnienie zagarnięcia jej części dla siebie.

Oczywiście, także i te sygnały nie zawsze są jednoznaczne. Istnieją osoby, które mają naturalną skłonność do dotykania rozmówcy. Uchodzą wówczas za bardziej skłonne do flirtu, nawet jeśli nie jest to prawdą.

Poprawianie włosów, bawienie się włosami

W całej komunikacji niewerbalnej mowa oczu oraz zabawa włosami to jedne z najłatwiejszych do zidentyfikowania gestów, choć i one nie są wolne od błędów interpretacyjnych. Wiele zależy od sposobu, w jaki kobieta bawi się włosami, oraz towarzyszących temu innych zachowań. Odpowiedź na pytanie, co oznacza, gdy dziewczyna bawi się włosami, wcale nie jest więc jednoznaczna.

Niektórzy mężczyźni, zwłaszcza dominujący, mocno reagują na widok kobiety okręcającej pasmo włosów wokół palców. Ta forma dotyku jest nieco dziecinna, uruchamia więc instynkt opiekuńczy. Warto jednak wiedzieć, że o oznace flirtu możemy mówić wtedy, gdy jednocześnie kobieta zerka na kogoś lub spogląda mu w oczy. Gdy gęsty są nerwowe, a spojrzenie skierowane w dół, prawdopodobnie czuje się niekomfortowo. Jeśli zabawa włosami, polegająca na przeciąganiu kosmyków lub owijaniu ich wokół palców, ma miejsce w trakcie rozmowy i połączona jest z unikaniem kontaktu wzrokowego lub nieobecnym spojrzeniem, wskazuje raczej na znudzenie. Z kolei potrząsanie fryzurą lub rozgarnianie jej to odruch, który ma na celu rozprzestrzenienie zapachu i przekazanie podświadomego pragnienia, by to taksowany wzrokiem mężczyzna przejął tę rolę.

Mowa ciała przebojowych kobiet

Mowa ciała kobiet, podobnie jak mowa ciała mężczyzn, może wskazywać także na odwagę oraz przebojowość. Panie, które często wykonują pewne gesty, mogą być postrzegane jako otwarte, nieskrępowane, skłonne do flirtu i odnoszące sukcesy, nawet gdy w rzeczywistości nie jest to prawdą. Przykładem może być nieskrępowane odwzajemnianie długiego spojrzenia. Podobnie jest ze wspomnianym wcześniej wchodzeniem w czyjąś przestrzeń osobistą, odwzajemnianie lub inicjowanie dotyku.