Mleko grochowe - jak się je uzyskuje?

Mleko grochowe jest napojem w pełni wegańskim - to po prostu kolejny rodzaj tzw. mleka roślinnego obok napojów owsianych, migdałowych czy sojowych. Różnica polega na źródle jego pozyskiwania i dość skomplikowanym procesie produkcji. Jednak w czasach, kiedy duża część populacji wykazuje nietolerancję mleka krowiego, a wciąż tęsknimy za jego smakiem, trwają poszukiwania coraz bardziej zbliżonych smacznych alternatyw. Mleko grochowe w tym kontekście nie ma sobie równych - imituje mleko naturalne zarówno w walorach smakowych, jak i konsystencji czy tym, jak łączy się z kawą.

Mleko grochowe pozyskuje się w opatentowanym procesie biotechnologicznego przetworzenia nasion suchego grochu żółtego, ich upłynnienia i modyfikacji składu, by uzyskać naturalną słodycz. W tym celu pochodzącą z nasion skrobię poddaje się tzw. enzymatycznej konwersji. Brzmi naukowo i groźnie, ale powstałe w tym procesie mleko nie traci niczego ze swoich naturalnych wartości ani nie nabywa niepotrzebnej chemii. Ziarna grochu składają się w 10% z wody, w ponad 20% z białka, ponad 50% z węglowodanów a tłuszcz to tylko około 2% w tym składzie. Co ważne - proces ten został opatentowany przez polskich naukowców Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego im. Wacława Dąbrowskiego. W 2016 roku zaś amerykańska firma Ripple Foods także zamknęła badania nad mlecznym produktem z groszku i wypuściła na rynek swoje mleko grochowe pod nazwą "Ripple Milk"

mat. prasowe

Mleko grochowe - czy jest zdrowe?

Tak! Wbrew pozorom, mimo że pozyskuje się je z grochu, nie powoduje wzdęć, opuchlizny, sensacji układu pokarmowego. Podczas produkcji zachowane są w nim składniki odżywcze: białko i naturalne cukry, a w zawartości jest bardzo niewielki udział tłuszczu, dzięki czemu mleko grochowe może być stosowane w różnego rodzaju dietach - także keto i niskokalorycznych. O ile oczywiście producent nie dosładza mleka grochowego, czy nie dolewa do niego szkodliwego oleju i zagęszczaczy, o czym powinien poinformować na opakowaniu. W składzie mleka grochowego występują też cenne minerały, między innymi: wapń, potas, magnez, omega3 oraz  błonnik i prebiotyki pochodzące z nasion grochu żółtego. Ten napój ma też więcej wapnia niż mleko zwierzęce! To nie koniec. Dzięki temu, że mleko grochowe ma niską zawartość tłuszczu, nie ma laktozy, a przy tym charakteryzuje się naturalnym słodkim smakiem, jest idealną alternatywą dla np. mleka krowiego dolewanego do kawy. Także dla osób, które nie tolerują orzechów czy soi, co ogranicza przecież ich wybór wśród mlek roślinnych.

Mleko grochowe do kawy?

Mleko grochowe to jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) napój roślinny do kawy. Jest lekko słodkie, ma konsystencję imitującą mleko krowie, dobrze się pieni i nie warzy się w ciepłych napojach. Będzie idealne do latte, cappuccino, a nawet matchy. 

Jak zrobić mleko grochowe?

Z uwagi na skomplikowany biotechnologicznie proces powstawania mleka grochowego odradza się próby uzyskiwania go w domu. Można oczywiście zalać żółty groch wodą na całą noc, potem go podgotować, dolać oleju roślinnego i odcisnąć, ale walory smakowe tak uzyskanego napoju mogą Cię rozczarować. W sieci da się wprawdzie znaleźć przepisy na mleko grochowe, ale tylko jeśli masz czas i ochotę na eksperymenty, możesz spróbować wyprodukować mleko grochowe we własnej kuchni. Jednak, żeby docenić w pełni jego wartość, naprawdę polecamy zamówić latte na mleku grochowym w kawiarni. To może zmienić Twoje kawowe życie - serio!

Mleko grochowe - gdzie kupić? Jaka cena?

Pyszną kawę na mleku grochowym w Warszawie wypijesz np. w Cafe Havana, ale coraz więcej kawiarni wprowadza ten napój do swoich ekspresów.

Jeśli chcesz upolować je w supermarkecie, nastaw się na poszukiwania, bo niestety w dużych sieciach występuje jeszcze dość rzadko. Częściej mleko grochowe znajdziesz w sklepach ekologicznych, tych przytulonych do kawiarni lub lokalnych sklepikach osiedlowych ze zdrową żywnością. W internecie możesz zamówić np. mleko grochowe produkowane przez Skandynawów, którzy uwaga, także przypisują sobie pierwszeństwo w odkryciu mleka z żółtego grochu. Ich napój SPROUD produkowany jest od 2018 roku, zawsze z grochu uprawianego w Europie i hydrolizowanego bez rozpusczalników chemicznych. Tej marki najczęściej używają też kawiarnie, bo faktycznie ich napój smakuje jak naturalne mleko i spienia się identycznie jak półtłuste. Zgrzewka sześciolitrowa to koszt około 70 złotych.

mat. prasowe