Maye Musk zachwyca pięknymi, siwymi włosami. Już jako 60-letnia kobieta brała udział w coraz to bardziej prestiżowych pokazach czy sesjach zdjęciowych – dzisiaj jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych modelek, które wyraźnie buntują się przeciwko ograniczeniom wiekowym, jakie wiązano z tym zawodem.

Jednak, nawet osiągająca sukcesy modelka i zarazem matka technologicznego geniusza, Elona Muska, nie miała łatwego życia. Dramatyczna przeszłość Maye Musk może budzić zaskoczenie… Z czym musiała zmagać się Maye Musk? Jak poradziła sobie z demonami z przeszłości?

Maye Musk – młodość

Choć urodziła się w Kanadzie, swoje dzieciństwo spędziła w Republice Południowej Afryki. Rodzice, krótko po jej narodzinach, przenieśli się do Pretorii. Nie zostali tam długo – właściwie zawodowo zajmowali się podróżowaniem.

Jako młoda kobieta Maye Haldeman, bo tak brzmi jej panieńskie nazwisko, była finalistką konkursów piękności. Jej uroda przyciągała wzrok, co mogło być zapowiedzią późniejszej kariery w modelingu. Młodość Maye potoczyła się jednak zupełnie innym torem – jako dwudziestolatka wyszła za mąż.

Maye poślubiła Errola Muska, z którym miała trójkę dzieci: Elona, Kimbala i Toscę. Nie skupiała się wyłącznie na macierzyństwie – ukończyła dietetykę. Mogła przyjmować pacjentów w domu, co ułatwiało jej opiekę nad dziećmi. „Myślałam, że to wszystko, co mnie czeka” – opowiadała, wspominając lata swojej młodości.

Maye Musk, Errol Musk. Dlaczego małżeństwo się rozpadło?

Kim jest ojciec Elona Muska? Errol był przyjacielem Maye jeszcze z liceum. Wszystko wydawało się dobrze układać – jednak, do czasu. W swojej biograficznej książkę Maye Musk bez cenzury opisuje sceny znęcenia się nad nią i dziećmi.

Maye Musk wspomina, jak Errol groził, że potnie jej twarz brzytwą. Gdy bił ją, ich trójka dzieci to wszystko obserwowała. Maye nie była w stanie rozstać się z nim od razu – jak tłumaczy, towarzyszył jej ogromny strach. Po 9 latach małżeństwa udało jej się rozwieść i zakończyć tortury, którym było jej życie.

Elon Musk dziś wprost przyznaje, że jego dzieciństwo nie było udane. Odcina się od ojca, chociaż przez lata spekulowano, że to właśnie dzięki niemu odniósł sukces. Bogaty inżynier, pracujący w Dolinie Krzemowej miał być przepustką do świata technologii dla Elona. Przez lata jednak żadne z dzieci, ani była żona, nie odnosili się do swoich relacji z Errolem – dopiero biografia Maye rozwiała wszelkie wątpliwości.

Maye Musk, „A Woman Makes a Plan”

Wydana pod polskim tytułem „Kobieta z planem na życie. O pięknie, przygodach i sukcesie” biografia Maye Musk rzuca nowe światło na wizerunek ojca Elona, Errola Muska. Książka ukazała się w 2019 roku, chociaż już rok wcześniej o Errolu zaczęło być głośno. Wszystko ze względu na wiadomość, że Errol kolejny raz zostanie ojcem – w 2018 roku jego pasierbica urodziła mu dziecko. Errol miał wówczas 72 lat.

Maye Musk zawarła w swojej książce opowieści o tym, jak Errol znęcał się nad nią – ze względu na wieczne siniaki kobieta nie mogła pracować jako modelka. Errol kategorycznie sprzeciwiał się, aby rozwijała w ten sposób swoją karierę. Kontrolujący, manipulujący i wykorzystujący żonę stał się już od pierwszych dni – Maye Musk wspomina, że nawet podczas podróży poślubnej została pobita.

Książka Maye Musk zawiera opisy trudnych doświadczeń, ale i zostawia czytelnika z nadzieją na lepszą przyszłość. Swoim wzorem Maye próbuje udowodnić, że pomimo wielu trudności, warto dążyć do tego, aby przeżyć swoje życie na własnych warunkach. Udowadnia także, że nie potrzeba miłości, aby wieść szczęśliwe i satysfakcjonujące życie –  po nieudanym małżeństwie nie związała się już z nikim ponownie i jest spełniona jako singielka.

Trudne początki Maye Musk

Chociaż dzisiaj jest podziwiana przez tłumy, a jej majątek wydaje się godny pozazdroszczenia, nie zawsze jej życie wyglądało w ten sposób. Oprócz agresywnego męża, który się nad nią znęcał, Maye Musk zmagała się z biedą.

Jako młoda matka wychowywała swoje dzieci dość skromnie. Kino czy restauracje nie wchodziły w grę. Podstawowym elementem żywieniowym w jej domu były kanapki z masłem orzechowym, dużo tańsze od warzyw czy mięsa, które udawało się jej kupić wyłącznie raz na jakiś czas.

Życie pełne wyrzeczeń Maye Musk znała już z dzieciństwa. Jej rodzice zajmowali się podróżowaniem – Maye każdego roku zimę spędzała na pustyni Kalahari, gdzie narażeni na atak hien nocowali wyłącznie w śpiworach. Prowadzili wyjątkowo ekscentryczne życie, nie dbając o zapewnienie odpowiednych warunków swoim dzieciom. Takie kwestie były dla nich drugorzędne – najważniejsza okazała się wolność.

Maye Musk – matka Elona Muska

To, jak istotna jak wolność, Maye Musk brała pod uwagę także podczas kształtowania swoich dzieci. Dzisiaj wielu zadaje jej pytanie: jak to jest wychować geniusza? A przecież Elon Musk to nie jedyne z pociech Maye, które odniosło sukces.

Tosca jest współtwórczynią Passionflix – serwisu, zawierającego romantyczne produkcje. Świetnie sobie radzi w świecie filmu. Kimbal zajmuje się żywieniem – zwłaszcza wśród najmłodszych, których edukuje pod tym kątem. Oprócz tego jest restauratorem.

Natomiast Elon Musk, jak wiadomo, odpowiada za Teslę Motors, SpaceX czy Paypal. To jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Mężczyzna kupił w 2022 roku serwis społecznościowy Twitter, co spotkało się z różnymi opiniami.

Maye Musk z pewnością jest dumna z sukcesów jej dzieci, nie da się natomiast zaprzeczyć, że bycie matką tak sławnej osoby nie pozostaje łatwe. Jak sama przyznaje, wielu z jej dawnych znajomych próbowało wykorzystać ją do nawiązania kontaktu z synem – Maye niewielu może prawdziwie zaufać. Miliarderzy, nie tylko Elon Musk, ale i Athina Onassis, wielokrotnie traktowani są przedmiotowo.

Maye Musk i powrót do modelingu

Maye Musk, oczywiście, sama mogłaby skorzystać z możliwości, jakie obecnie posiada jej syn. Ogromna fortuna i znajomości sprawiają, że dla Elona Muska wręcz nie ma rzeczy niemożliwych. Mimo to, matka nie chciała iść na skróty.

Po latach, po zakończeniu trudnego małżeństwa, postanowiła wrócić do świata mody. Początkowo udało jej się jedynie zostać twarzą płatków śniadaniowych. Wkrótce po tym założyła Instagrama, dzięki czemu obecnie może pochwalić się aż 600 tys. obserwujących. Nie może narzekać na brak propozycji. Dodatkowo, Maye Musk nieustannie rozwijała się jako dietetyczka – aby poszerzyć swoje kompetencje, skończyła studia doktoranckie.

Co istotne, nie od początku świat mody stał dla niej otworem. Maye Musk wspomina także nieudane próby wejścia na paryski Fashion Week czy castingi kończące się niepowodzeniem. Dzisiaj jest znacznie bardziej popularna, a na to, paradoksalnie, wpływ miał także jej wiek. Warto podkreślić, że Maye Musk nie decyduje się na medycynę estetyczną czy zabiegi poprawiające urodę. Dba o dietę i odpowiednią pielęgnację, jednak nie ukrywa oznak starzenia się.

Maye Musk – modelka 70+

Piękne, srebrzyste włosy to obecnie znak rozpoznawczy Maye Musk. Jej siwizna, wbrew temu co się stereotypowo uważa, stała się jej największym atutem.

Maya Musk tłumaczy: „Gdy miałam pięćdziesiąt dziewięć lat, pozwoliłam, by moje włosy pokryły się siwizną. Dwa lata później byłam na okładce New York Magazine

Świat mody obecnie jest coraz bardziej otwarty na różnorodność – i to pod każdą postacią. Ścisłe, często nierealne do spełnienia kryteria ustąpiły wolności. Na wybiegach można zobaczyć modelki różnych rozmiarów, a także w różnym wieku. Właśnie dlatego w 2021 roku Maye Musk, jako 74-letnia kobieta, mogła wziąć udział w kampanii kostiumów kąpielowych. Swoje marzenie – przejście po wybiegu podczas Fashion Week – spełniła, mając 67 lat. Jak udowadnia, na osiąganie celów nigdy nie jest za późno.

A co istotne – Maye Musk nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Jak sama zapowiada, jej matka przeszła na emeryturę dopiero, gdy ukończyła 96 lat. Maye chce pójść jej śladem, bo jak sama przekonuje, jeszcze wiele przed nią.