O czym jest film „Tajemnice Brokeback Mountain”?

Szybka powtórka z treści (spokojnie, nie przewidujemy niezapowiedzianych kartkówek): Stany Zjednoczone, Wyoming w Teksasie, 1963 rok. W takich okolicznościach poznajemy 19-letnich Jacka Twista (Jack Gylenhaal) i Ennisa Del Mara (Heath Ledger). Obaj zaciągają się do sezonowej pracy przy pilnowaniu owiec u stóp Brokeback Mountain. Początkowo nieufni i zdystansowani, w końcu zaczynają się dogadywać, a z czasem sympatia zmienia się w namiętność. Zaskoczeni i przestraszeni uczuciem, które pojawiło się w ich sercach, młodzi mężczyźni rozpoczynają zupełnie nowy rozdział. Z dala od siebie i tego, co mogłoby się między nimi wydarzyć. Rozwijają kariery, żenią się i wychowują dzieci. Prozę życia przerywa Alma, żona Ennisa, przynosząc my pocztówkę od Jacka. Ten przyjeżdża w odwiedziny do Wyoming, uświadamiając obojgu, że nie mogą bez siebie żyć. Niestety, płomienny romans i wspólnie skrywany sekret nie doczeka się happy endu. „Z biegiem czasu coraz więcej zaczyna ich dzielić. Wspólna tajemnica zaczyna rzucać się cieniem na codzienne życie oraz losy ich rodzin. Brak przyszłości tego związku oraz strach przed homofobicznym społeczeństwem powodują, że ich uczucie gorzknieje i doprowadza do rozstania. Wikłają się w końcu w sytuacje bez wyjścia, które doprowadzają do upadku i tragedii.” czytamy w opisie filmu.

Produkcja okazała się spektakularnym sukcesem: recenzenckim i kasowym. Już w pierwszym tygodniu z nawiązką zwrócił się poświęcony na film budżet w wysokości 14 milionów. Wiadomo – nie obeszło się jednak bez kontrowersji.  To pierwszy w historii kina przypadek, który pomimo zdobycia nagród trzech najważniejszych gildii filmowych: Writer’s Guild (scenariusze), Director’s Guild (reżyserzy) i Producer’s Guild (producenci), nie otrzymał statuetki za najlepszy film. 

Josh Harnett żałuje odrzucenia głównej roli w "Tajemnicach Brokeback Mountain" - dlaczego? 

Po 16 latach od premiery okazuje się, że to Josh Hartnett miał pojawić się w „Tajemnicach Brokeback Mountain” jako odtwórca jednej z głównych ról.

43-letni aktor znany między innymi z „Pearl Harbo” czy „Helikoptera w ogniu” musiał jednak zrezygnować z powodu zobowiązań prawnych, by zagrać w thrillerze „Czarna Dahlia” z 2006 roku. To nie koniec niespodzianek! U boku Hartnetta wystąpić miał późniejszy zdobywca Oscara Joaquin Phoenix

Josh Hartnett / Getty Images

„Bardzo chciałem zrobić „Brokeback Mountain. Niestety, miałem już wtedy podpisany kontrakt z Black Dahlia, z którego nie mogłem się wycofać, więc zrezygnowałem ” powiedział Josh australijskiemu serwisowi News.com.au, dodając „To miał być wtedy zupełnie inny film, wtedy rozważano w obsadzie mnie i Joaquina Phoenixa.”.

W tym samym wywiadzie – pół żartem, pół serio – Hartnett przyznaje: „Zawsze chciałem pocałować Joaquina. Tak, tego żałuję najbardziej.”. 

Nie wiemy jak wy, ale my bardzo chciałybyśmy to zobaczyć!