Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Przepis na płyn do dezynfekcji rąk

Gdy dwa lata temu ogłoszono, że ze względu na kolejne zakażenia koronawirusem lepiej pozostać w domu, w sklepach rozpoczęło się masowe kupowanie makaronu, ryżu, a także papieru toaletowego i płynu antybakteryjnego. Pamiętacie? To nie wszystko. Popyt na płyn do dezynfekcji rąk był tak wielki, że w sklepach natychmiast zabrakło towaru, a ceny niektórych artykułów zaczęły rosnąć. Rossmann wprowadził nawet limity - przez pewien czas można było kupić maksymalnie trzy sztuki mydeł i żeli antybakteryjnych do rąk, a także papieru toaletowego oraz ręczników papierowych. Powodem tej decyzji było właśnie hurtowe wykupowanie tych produktów. Okazuje się, że skuteczny i dobry płyn dezynfekujący można również zrobić w domu. Jak wygląda przepis na domowy żel antybakteryjny do rąk?

Lekarze polecają uprawianie jogi na lęk związany z pandemią koronawirusa >>

Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk w domu? Przepis na skuteczny żel antybakteryjny

Przepis jest banalnie prosty! Płyn do dezynfekcji rąk może zrobić każdy i to w warunkach domowych, a składniki na żel są łatwo dostępne. Ważne jest stężenie alkoholu, którego użyjemy do płynu. To właśnie od tego zależy skuteczność naszego płynu antybakteryjnego. Stężenie powinno wynosić co najmniej 70% (choć niektóre źródła podają nawet 60%). Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? Przepisów jest wiele, ale najpopularniejszy to ten z dodatkiem aloesu, który nie wysusza skóry dłoni. Ten żel do dezynfekcji wykorzystasz nie tylko w trakcie kwarantanny, czy akcji #zostańmywdomu, ale również na co dzień, czy w trakcie wyjazdów, np. do lasu, gdy trudniej o higienę i dostęp do sanitariatu. Dobrze wykonany płyn do dezynfekcji działa wirusobójczo i bakteriobójczo.

Polscy immunolodzy zalecają dietę roślinną na czas pandemii koronawirusa. Badacze uważają, że to właśnie ten sposób odżywiania wzmocni odporność organizmu >>

Jak zrobić płyn do dezynfekcji? Przepis na skuteczny płyn antybakteryjny:

  • etanol, co najmniej 70% stężenia
  • żel aloesowy o 90% stężeniu aloesu, lub miąższ 
  • woda lub hydrolat (opcjonalnie)
  • gliceryna w kroplach, krople olejku z drzewa herbacianego, lawendowego, rozmarynowego, cytrynowego, tymiankowego, eukaliptusowego, z agrestu indyjskiego, tamanu (do wyboru i opcjonalnie)
  • buteleczka, do której przelejemy płyn z atomizerem, ale tylko do balsamów do ciała, inne mogą się szybko zapchać

Jak zrobić drożdże? Prosty przepis na składnik, który jest niezbędny przy domowych wypiekach takich jak ciasta i chleb>>

Niektóre przepisy na żel antybakteryjny podają, że warto zmieszać spirytus z wodą lub hydrolatem (to najprostszy przepis). Jeśli zdecydujecie się na płyn do dezynfekcji rąk tylko z dodatkiem aloesu to też dobra decyzja. Gdy podczas mieszania pojawią się grudki, nie trzeba się martwić, oznacza, że w produkcie były substancje zbrylające. Wystarczy je odcedzić sitkiem. Na dodatek, zamiast spirytusu możecie użyć alkoholu izopropylowego (tzw. izopropanolu). Znajdziecie go w sklepach chemicznych.

Proporcje na płyn do dezynfekcji rąk

Jeśli chcecie zrobić większą ilość płynu antybakteryjnego to pamiętajcie, że proporcje powinny zawsze wynosić 6:4, a mianowicie 6 porcji alkoholu i 4 porcji wody/hydrolatu/żelu aloesowego. Dodatkowe olejki czy gliceryna będą działać nawilżająco, a także antyseptycznie (olejek z drzewa herbacianego), przeciwzapalnie (olejek lawendowy), czy odkażająco (olejek eukaliptusowy).

Suplementy diety mogą ustrzec nas przed koronawirusem? >>

Przepis na żel antybakteryjny do rąk bez alkoholu

Tak, skuteczny płyn do dezynfekcji można zrobić też bez dodatku etanolu. Tutaj przepis też jest prosty i bazuje na olejkach eterycznych.

  • olejek cynamonowy - 15 kropel;
  • olejek lawendowy - 10 kropel;
  • olejek pomarańczowy - 15 kropel;
  • olejek goździkowy/olejek z witaminą E - 10 kropel (opcjonalnie)

Lub:

  • żel aloesowy - ¼ szklanki
  • olejek kamforowy - 5 kropli
  • olejek eukaliptusowy - 5 kropli
  • olejek z drzewa herbacianego - 15 kropli

Domowy detoks skóry - jak przez 2 tygodnie kwarantanny poprawić stan cery? >>>

Jak zrobić maseczkę higieniczną? Oto prosty sposób na uszycie maski ochronnej przeciw koronawirusowi >>

 

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy