Pamiętasz, jak mama stawiała ci bańki chińskie na plecach, gdy byłaś chora? Ta metoda, wywodząca się z medycyny chińskiej, jest stosowana nie tylko w przypadku przeziębienia. W salonach kosmetycznych baniek używa się do zabiegów ujędrniających i napinających skórę, a także zmniejszających cellulit. Masaże bańkami można wykonywać również samodzielnie w domu - przy regularności i odpowiedniej technice (o której za chwilę), uzyskasz profesjonalne efekty niskim kosztem.

Czym są bańki chińskie, jakich rezultatów można się spodziewać i jak stosować je w domowych warunkach? Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z bańkami chińskimi. 

Bański chińskie – czym są?

Bańki chińskie to miękkie, niewielkie, gumowe lub silikonowe akcesorium, wyglądem przypominające stożek. Najczęściej jednak nie mają szpica i są zaokrąglone od góry. Ściskając bańkę, delikatnie po bokach przykłada się ja do skóry. W ten sposób fałd skórny jest zasysany. Przesuwając bańkę po skórze wytwarza się podciśnienie. Taki masaż przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dzięki pobudzeniu krążenia krwi i limfy. Masaż bańkami chińskimi ma działanie przede wszystkim:

 • detoksykujące;
 • ujędrniające;
 • pobudzające. 

Masaże bańkami chińskimi wywodzą się z medycyny chińskiej, która zakłada również, że w ten sposób możliwe jest leczenie dolegliwości zdrowotnych, nie tylko skórnych. Uważa się, że bańki do masażu mogą wpływać korzystnie na organizm w przypadku nadciśnienia czy dolegliwości bólowych. Ma to związek z założeniami akupunktury i również zgodnie z jej zasadami wykonuje się masaże. Dlatego masaże bańkami chińskimi są nazywane również akupunkturowymi. 

Oprócz masażu w celu redukcji tkanki tłuszczowej, baniek chińskich używa się również w celu rozmasowania bolących mięśni czy stawów. 

Masaż bańką chińską – efekty

Masaż bańką chińską to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Bańki chińskie na cellulit to skuteczny i dość szybki sposób na wygładzenie, ujędrnienie i odmłodzenie skóry. 

W czasie takiego podciśnieniowego masażu pobudzane jest mikrokrążenie, a zbite grudki tłuszczu (widoczne na skórze właśnie jako cellulit) są rozbijane. Dodatkowo pobudzone jest również krążenie limfy, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się toksyn. W efekcie chudniesz szybciej, a rezultaty są bardzo szybko zauważalne. 

Dodatkową korzyścią ze stosowania baniek chińskich jest głębokie dotlenienie skóry. Dzięki temu staje się jaśniejsza, jej koloryt się ujednolica, a przy tym lepiej przyjmuje składniki odżywcze z preparatów pielęgnacyjnych. 

Dostępne są różne rodzaje baniek, różniące się przede wszystkim wielkością, w zależności od obszaru, na jakim mają być stosowane. Bańki chińskie gumowe używane do masażu ujędrniającego i antycellulitowego to zazwyczaj te największe. Masaż wykonywany na balsamie, olejku lub oliwce dodatkowo pomaga wtłoczyć cenne składniki odżywcze w głąb skóry. Korzyść jest więc podwójna. Masaż bańkami przy okazji relaksuje, dzięki czemu wytwarzają się poprawiające humor endorfiny.

Bańki chińskie – jak stosować?

Masaż bańką chińską w domu to jeden z najłatwiejszych sposobów na poprawienie wyglądu swojego ciała. Masaż bańką chińską brzucha, ud, pośladków i bioder da widoczne i długotrwałe efekty już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Rekomenduje się wykonywanie masażu w odstępach 2-3 dni, w seriach po 10-12 zabiegów. 

Masaż najlepiej wykonywać po kąpieli lub prysznicu, kiedy skóra jest zmiękczona i rozpulchniona. Wówczas będzie elastyczna, dzięki czemu ryzyko podrażnień mechanicznych będzie znacznie mniejsze, a składniki pielęgnacyjne z kosmetyków wchłoną się o wiele lepiej. 

Chcąc wykonać masaż bańkami chińskimi, trzeba koniecznie pamiętać o tym, że skóra zawsze musi być natłuszczona. Nie można stosować baniek na całkowicie suchą skórę - w takim przypadku podrażnienia i popękane naczynka są niemal gwarantowane. W dodatku sam zabieg będzie nieprzyjemny i prawie na pewno spowoduje dyskomfort, a nawet miejscowe uszkodzenia skóry. Do masażu możesz użyć naturalnego oleju kosmetycznego - koniecznie nierafinowanego. Może to być olej arganowy, migdałowy (zawiera dużo witaminy E) czy kokosowy. Jeszcze lepsze efekty uzyskasz, gdy do masażu bańką chińską użyjesz specjalnego olejku na cellulit ze składnikami pobudzającymi krążenie.

Masaż bańkami chińskimi należy wykonywać w kierunku zgodnym z przepływem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Normalnym zjawiskiem występującym po masażu jest zaczerwienienie i rozgrzanie skóry. Te objawy powinny jednak ustąpić w najbliższym czasie. Jeśli jednak po masażu pojawiają się krwawe wybroczyny podskórne czy siniaki, należy zaprzestać używania baniek chińskich. 

Bańki chińskie – opinie

Dla uzyskania najlepszych efektów warto wykonać serię masaży bańkami chińskimi w profesjonalnym gabinecie. Wprawa kosmetyczki i profesjonalne, gabinetowe kosmetyki pielęgnacyjne dadzą efekty szybsze i lepiej widoczne, niż w przypadku domowych masaży. 

Wśród opinii na temat stosowania baniek chińskich na cellulit przeważają te pozytywne. Wiele osób zwraca co prawda uwagę na to, że wykonując masaż samodzielnie, bez większej wprawy, łatwo zassać skórę za mocno, a w takim przypadku doznania w czasie masażu są nieprzyjemne i łatwiej o siniaki. Brak wyczucia podczas masażu sprawiający dyskomfort, a nawet ból, sprawia także, że zapał do zabiegów wykonywanych samodzielnie mija bardzo szybko. 

Poza tym opinie o bańkach chińskich na cellulit są pozytywne. Najczęściej pojawiają się te mówiące o:

 • wygładzeniu;
 • ujędrnieniu;
 • zmiękczeniu;
 • lepszym napięciu skóry. 

Po kilku tygodniach regularnego masażu bańkami chińskimi w kilkudniowych odstępach nawet uporczywe zgrubienia na skórze znacznie się zmniejszają, a nawet zanikają. Masaże bańkami chińskimi są więc dobrym sposobem na wyszczuplenie, ujędrnienie i wymodelowanie sylwetki. 

Jak każdy zabieg wyszczuplający, najlepsze efekty da w połączeniu z lekkostrawną i niskokaloryczną dietą oraz regularną aktywnością fizyczną. Po każdym zabiegu zdecydowanie warto wmasować w skórę balsam lub serum o działaniu antycellulitowym, ujędrniającym, wygładzającym czy modelującym. 

Bańka chińska – przeciwwskazania

Choć masaż bańkami chińskimi jest skutecznym zabiegiem antycellulitowym, to nie jest to zabieg dla każdego. Najważniejsze przeciwwskazania to:

 • ciąża;
 • zaburzenia krążenia;
 • zaburzenia krzepliwości krwi;
 • skłonność do nadmiernego powstawania siniaków i krwiaków;
 • choroby o podłożu autoimmunologicznym;
 • przerwana ciągłość naskórka w obszarze zabiegowym;
 • stany nowotworowe;
 • stany zapalne lub grzybicze na skórze w miejscu zabiegu;
 • menstruacja;
 • choroby serca;
 • gorączka;
 • stan po ekstrakcji zęba;
 • żylaki; 
 • choroby zakaźne.

Masaże bańkami chińskimi są również niewskazane w przypadku skłonności do pękania naczynek i płytko unaczynionej skóry. Mogą zwiększyć poszerzanie się sieci tzw. pajączków. 

Baniek chińskich nie powinno używać się również na świeże urazy. Choć taki masaż ma działanie terapeutyczne w przypadku bólu stawów czy mięśni, to w przypadku, gdy w okolicach planowanego masażu doszło do urazu, należy odczekać przynajmniej jeden dzień.

Bańki chińskie powinno się również stosować ze szczególną ostrożnością u osób bardzo szczupłych. W ich przypadku łatwiej o urazy mechaniczne powstałe w czasie masażu. 

Czytaj też: Domowe sposoby na rozstępy - najlepsze masaże, peelingi, olejki

Bańki chińskie – cena

Koszt masażu bańkami chińskimi jest dość niski. Ceny pojedynczych zabiegów w gabinetach kosmetycznych oscylują w okolicach kilkudziesięciu złotych. Cenniki różnią się w zależności od konkretnego gabinetu, miasta, długości masażu czy stosowanych podczas niego kosmetyków. Długi i złożony zabieg może kosztować nawet w okolicach 200 zł. 

W przypadku, gdy masaże chcesz wykonywać samodzielnie w domu, poza zakupem baniek, zabiegi są w zasadzie bezkosztowe. Warto kupić zestaw baniek o różnych rozmiarach - wówczas możesz masować różne obszary ciała z większym wyczuciem i mniejszym ryzykiem podrażnień. 

Zestaw baniek chińskich przeznaczonych do masażu kupisz bez problemu w większości większych drogerii, a także w aptekach.