To najprostszy i skuteczny zabieg pielęgnacyjny, który daje efekt rozświetlonej skóry. Wykonasz go sama w domu
Sauna na twarz w domu to sprawdzony i nieinwazyjny sposób na oczyszczenie cery za pomocą gorącej pary. W gabinetach kosmetycznych jest często stosowana jako pierwszy etap wprowadzający do profesjonalnych zabiegów. Domowe urządzenia z funkcją sauny do twarzy cieszą się dobrymi opiniami, dlatego coraz więcej z nas zastanawia się nad inwestycją w taką kosmetyczną parownicę.

- ELLE
Spis treści:
- Sauna do twarzy - na czym polega ten zabieg?
- Korzyści stosowania sauny do twarzy
- Jak stosować saunę na twarz?
- Sauna na twarz: co ile powtarzać zabieg?
Sauna do twarzy – na czym polega ten zabieg?
Sauna na twarz działa tak samo jak klasyczna sauna, którą znamy z ośrodków SPA, basenów czy siłowni, z tą różnicą, że skupia się na konkretnej części skóry, czyli cerze. Dzięki ekspozycji twarzy na parę w skórze otwierają się pory, co przyczynia się do usuwania nadmiaru sebum. Sauna na twarz poprawia również krążenie i sprawia, że skóra jest elastyczna i miękka. Dla wielu taki zabieg poprawia dobrostan, obniżając napięcie i poziom stresu.
Korzyści stosowania sauny na twarzy
Jakich efektów należy się spodziewać po regularnych zabiegach sauny do twarzy?
Otwarte i oczyszczone pory – ekspozycja na parę sprawia, że zapchane i trudne do zwalczenia pory otwierają się, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia są znacznie łatwiejsze do usunięcia.
Cera pozbawiona nadmiaru sebum – w przypadku cer łojotokowych i trądzikowych nadprodukcja sebum, czyli lipidowej warstwy ochronnej na skórze, przyczynia się do zatykania porów, w których rozwijają się bakterie i stany zapalne.
Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny – ekspozycja na parę poprawia krążenie i ukrwienie skóry, co przekłada się na zwiększoną produkcję tlenu, a także kolagenu i elastyny, które odpowiadają za sprężystość, gładkość i elastyczność.
Miękka i nawilżona cera – wystawienie cery na ciepło otwiera pory, dzięki czemu woda jest w stanie przeniknąć w warstwy skóry. Oczywiście taki zabieg nie zastąpi nawodnienia od wewnątrz, czyli regularnego wypijania wody w ciągu dnia. Uwaga! Osoby z suchą cerą powinny stosować parowanie twarzy w większych odstępach, ponieważ taki zabieg może przyczynić się do przesuszenia (ze względu na usuwanie sebum).
Skuteczniejsza pielęgnacja kosmetykami – nie bez powodu sauna na twarz często poprzedza profesjonalne zabiegi w salonach kosmetycznych. Ekspozycja cery na ciepło sprawia, że pory się otwierają, a to oznacza, że wszystkie substancje czynne w kosmetykach są w stanie lepiej przeniknąć w głąb cery. Ma to szczególnie istotne znaczenie w oczyszczaniu cer trądzikowych.
Odprężenie i redukcja poziomu stresu – nawet dwudziestominutowy zabieg saunowania twarzy jest w stanie skutecznie ukoić nerwy i wprowadzić w błogi stan. Zamknięcie oczu i brak bodźców z zewnątrz (np. niebieskiego światła urządzeń elektronicznych) można potraktować również jako zabieg terapeteutyczny, który przed snem może ułatwić wyciszenie.
Jak stosować saunę na twarz?
Zabieg sauny do twarzy możemy bez problemu przeprowadzić w warunkach domowych bez sprzętu lub sięgnąć po profesjonalne urządzenia (np. z dodatkowymi funkcjami jak jonizacja).
Domowa sauna do twarzy
Do przeprowadzenia tego zabiegu w warunkach domowych potrzebne będą:
- duże i pojemne naczynie na tyle szerokie, aby para pokrywała całą twarz;
- destylowana woda;
- duży ręcznik kąpielowy;
- opcjonalnie: olejki eteryczne lub zioła dla efektu aromaterapii.
Jak wykonać domową saunę?
- Pierwszy krok to dokładne oczyszczenie cery. Wykonaj demakijaż i oczyść cerę.
- Zagotowaną wodę przelej do miski, opcjonalnie dodaj olejki lub zioła.
- Przygotuj wygodne miejsce do siedzenia.
- Nastaw minutnik: optymalny czas trwania saunowania to 5-15 minut.
- Usiądź, pochyl twarz nad miską i nakryj się ręcznikiem.
- Po zabiegu sauny cera jest gotowa do dalszych etapów pielęgnacji. Możesz wykonać delikatne manualne oczyszczanie twarzy, zaaplikować serum i krem nawilżający.
Jeśli korzystasz z urządzenia do sauny, kieruj się instrukcją obsługi. Pamiętaj, że do niektórych urządzeń niewskazane może być dolewanie olejków. Sauny do twarzy mogą posiadać funkcje sauny parowej oraz sauny z jonizatorem, dzięki któremu para skuteczniej przenika do cery, poprawiając jednocześnie elastyczność i nawilżenie.
Sauna na twarz: co ile powtarzać zabieg?
Pozytywne efekty saunowania twarzy powinny zauważyć osoby zmagające się z przetłuszczającą się i trądzikową cerą. Taki zabieg mogą stosować nawet kilka razy w tygodniu.
Dla osób obdarzonych cerą mieszaną lub suchą sauna na twarz powinna być stosowana w większych odstępach (np. raz w tygodniu), ponieważ może przyczynić się do dodatkowego wysuszania skóry. Posiadacze i posiadaczki cer mocno problematycznych (np. z trądzikiem różowatym lub poważnymi stanami zapalnymi) powinny najlepiej taki zamiar skonsultować z kosmetologiem lub lekarzem dermatologiem.