Ćwiczenia pilates kojarzą się głównie ze zbiorowymi zajęciami na matach, ewentualnie z dużymi piłkami czy elastycznymi taśmami do rozciągania. Jednak sercem tej metody są opracowane przez Josepha Pilatesa maszyny, które na pierwszy rzut oka mogą przywodzić na myśl vintage urządzenia do rehabilitacji. I rzeczywiście ich design zasługuje na miano vintage, bo metoda pilates oraz dedykowane jej sprzęty zostały zaprojektowane przeszło 100 lat temu w kolebce pilatesu i siedzibie studia Josepha Pilatesa – Nowym Jorku.

Pilates - trening na smukłe ciało. Podpowiadamy, co to za rodzaj treningu, co daje i czy warto spróbować pilatesu >>

Maszyny wyposażone w uchwyty, linki i sprężyny pozwalają lepiej poczuć mięśnie głębokie. Prowadzą ciało, ułatwiając ćwiczenia znane z maty lub stawiają opór, czyniąc ruch trudniejszym. Sprzęty takie jak cadillac, wunda chair, barrell czy reformer dają różne odczucia i stawiają różne wyzwania dla poszczególnych partii ciała. W efekcie ćwiczenia na maszynach pozwolą zadbać o mocne mięśnie brzucha i pleców, ale będą też wyzwaniem dla ud, pośladków i ramion, harmonijnie wzmacniając wszystkie mięśnie. Dobrze wyposażone studio pilates daje praktykom tej metody nieskończone możliwości na urozmaicanie treningów i podnoszenie poprzeczki, a laikom pozwala w bardziej kontrolowany sposób nauczyć się podstaw metody pilates.

Niezależnie od poziomu zaawansowania, pilates na maszynach najlepiej wykonywać pod okiem doświadczonego nauczyciela, w profesjonalnym studiu. Na szczęście takich placów zabaw dla dorosłych jest w Polsce coraz więcej, a większość z nich prowadzą kobiety – świetnie wyszkolone (najczęściej za granicą) pasjonatki ruchu w pełni zasługujące na miano girl boss. Gdzie wybrać się na zajęcia pilates na maszynach? Prezentujemy wybrane studia z całej Polski!

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Sopot

Wakacyjny relaks nad morzem warto połączyć z lekcją pilates serwowaną przez Karolinę Libelt, master trenerkę amerykańskiej szkoły PeakPilates (master trener szkoli przyszłych nauczycieli pilates). Studio niedawno zmieniło siedzibę i wróciło po lockdownie z nową energią, w bardziej domowym i jeszcze bardziej przytulnym wydaniu. W Karolina Libelt Pilates Studio (Juliusza Słowackiego 13) można ćwiczyć pilates na maszynach indywidualnie lub grupowo – znajdują się w nim cztery reformery, cadillac i kilka wunda chairs. Do tego studia warto przyjść, żeby nauczyć się czegoś nowego o swojej kondycji i zaniedbywanych na co dzień partiach mięśni, ale też dla atmosfery girl power, jaka wita już od progu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Weronika R-ska (@weronika.pilatesroom) Cze 21, 2020 o 4:23 PDT

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Poznań

Tych, którzy myślą, że pilates to forma ruchu dla osób starszych lub kontuzjowanych, z błędu wyprowadza Weronika Ratkowska z poznańskiego Pilatesroom (Tylne Chwaliszewo 25a). To u niej ćwiczą poznanianki w każdym wieku, ale też szlifujący formę piłkarze Lecha Poznań. W studiu znajdują się dwie spore, jasne, przeszklone sale, w których odbywają się zajęcia grupowe na reformerach i z wieżami – czyli sprężynami zamocowanymi do pionowych rur. Są też treningi personalne, a niezależnie od wyboru zajęć czy trenera, z tego miejsca wychodzi się naładowanym dobrą energią i jakby 2 cm wyższym.

Pilates stopień wyżej... jak mawiała Romana Krzyżanowska : Nawet jak idziesz po schodach w dół,to masz czuć,że wchodzisz...

Opublikowany przez Mypilatesmethods.com Niedziela, 8 marca 2020

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Wrocław

Ciekawe studio prowadzi też Marta Wawszczyk we Wrocławiu (Sofa Pilates Studio, plac Powstańców Śląskich 1/3, lok. 32). W nowoczesnym budynku znajdziemy zarówno klasyczne sprzęty, odtworzone na podstawie projektów Josepha, jak i te bardziej współczesne. Marta od 12 lat prowadzi zajęcia pilates, a od 5 specjalizuje się w pilatesie klasycznym. Samo prowadzenie studia to dla tej lady boss za mało: Marta kilka razy do roku ściąga do Polski najlepszych nauczycieli pilates z całego świata, organizując we Wrocławiu kilkudniowe konwenty pilates.

Czy wiesz, że nasze Studio jest największym studiem Pilates w Polsce? Posiadamy 8 łóżek Reformer ekskluzywnej marki...

Opublikowany przez Studio Pilates Trening Fizjoterapia Małgorzata Szarkowska Piątek, 13 grudnia 2019

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Bydgoszcz

Reformer – czyli ruchoma platforma z jednej strony umocowana do ramy sprężynami, a z drugiej linkami lub paskami – to specjalność bydgoskiego studia Małgorzaty Szarkowskiej (ul. Czerkaska 11). W tym studiu znajduje się aż osiem takich maszyn: sześć przewidzianych na treningi grupowe i dwa na indywidualne. Na zajęciach w 6-osobowych grupach można ćwiczyć pilates także na wunda chair, czyli sprzęcie przypominającym krzesło z przymocowaną sprężynami klapą, tzw. pedałem. Do treningów personalnych w tym studiu znajdzie się też cadillac i barrel, a taka ilość sprzętu czyni je prawdopodobnie największym studiem pilates w Polsce!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez klinika pilates (@klinikapilates) Maj 18, 2020 o 3:31 PDT

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Katowice

W pilatesie zasada less is more jest równie ważna co w modzie. Wiedzą to twórcy studia Klinika Pilates, usytuowanego w kamienicy przy ul. Stawowej 10. Surowy design sprzętów pilates idzie tu w parze z surowym wnętrzem, a na uwagę zasługuje wysoki strop studia – bardzo przydatny przy wykonywaniu zaawansowanych ćwiczeń na cadillacu, czyli łóżku z metalową, wysoką ramą. “Naszą wizją jest społeczeństwo, które cieszy się sprawnością fizyczną do końca życia” – piszą założyciele Kliniki Pilates Anna i Jarosław Łukasikowie. Małżeństwo realizuje ten cel poprzez skrojone na miarę, wyłącznie indywidualne lekcje pilates.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sense Studio (@sensestudio.warsaw) Lut 7, 2020 o 5:23 PST

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Warszawa

Pilates w stolicy już od dekady można ćwiczyć na lekcjach indywidualnych z dr Moniką Jaworską, najwyżej utytułowaną nauczycielką Romana’s Pilates w Polsce, która szkoliła się w Nowym Jorku i Hadze pod okiem bezpośrednich uczniów Josepha Pilatesa. Jej studio True Pilates Poland znajduje się przy ul. Miłobędzkiej 4 i jest wyposażone w sprzęt Gratz – najbardziej prestiżowej firmy w tej branży. Na podobnym sprzęcie można ćwiczyć w Sense Studio na ul. Bobrowieckiej 6. To ekskluzywne studio ruchu otworzyło się na początku 2020 roku i jest chyba największym tego typu obiektem w Warszawie. O warstwę merytoryczną zajęć Sense Studio dba związana z pilatesem od 2000 roku Kanadyjka Jacquelin Martin.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez BestYa Pilates (@justyna_listwon) Sty 3, 2020 o 2:10 PST

Dla tych, którzy oprócz wiedzy trenera i jakości sprzętów cenią sobie również rodzinną atmosferę świetnym wyborem będzie studio Justyny Listwoń, które od lipca przenosi się na Wilanów, na ul. Biedronki 127. Inne nowe miejsca na pilatesowej mapie Warszawy to Pure Pilates Barbary Pieli (ul. Okrąg 1, Powiśle) czy studio Kristny Havartsovej i Agnieszki Głowackiej (ul. Oleandrów 7/11). Dużym powodzeniem w Warszawie cieszą się też mniejsze, czasem domowe studia np. Twój Pilates na Ursynowie, studio tancerki Beaty Nawrot w okolicach Ronda “Radosława”, Core Studio w Belvedere Residence, Marta Falęta Medical Pilates czy Medical Pilates Agata Bogucka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez MOVE STUDIO PILATES (@movestudio) Cze 14, 2020 o 9:07 PDT

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Kraków

W Krakowie panują dwie ekspertki metody pilates. Angelika Mirek prowadzi studio MOVE (ul. Piwna 25) i jest master trenerem amerykańskiej szkoły Balanced Body. Jej studio działa od 2011 roku i ma w ofercie zajęcia indywidualne, w duecie oraz w grupach 4 i 10-osobowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Flow Pilates (@flow_studio_pilates) Paź 5, 2019 o 1:42 PDT

Drugą masterką pilatesu w Krakowie jest Barbara Trylska-Nowakowska, założycielka studia Flow Pilates (Krakowska 49/8), posiadaczka tytułu nauczycielki pilates drugiej generacji (noszą osoby nauczone metody przez bezpośredniego ucznia Josepha Pilatesa). Basia od 2013 roku jest jedynym w Polsce przedstawicielem brytyjskiej szkoły Michaela Kinga, co oznacza, że uczy i egzaminuje innych nauczycieli pilatesu. Na lekcji grupowej na maszynach we Flow Pilates mogą jednocześnie ćwiczyć 4 osoby (reformer, wunda chair, springboard), a na łuku, tzw. spine correctorze, nawet 6 osób.

fot. Klasyczny Pilates

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Lublin

W ostatnich latach termin pilates był nadmiernie używany w klubach sportowych lub centrach odnowy biologicznej, co doprowadziło do zamieszania związanego z prawdziwą definicją metody Pilatesa” – czytamy na stronie studia Klasyczny Pilates w Lublinie (ul. Niecała 3/12). Jego misją jest więc prowadzenie zajęć i programów, które odzwierciedlają intencję oryginalnego studia Josepha Pilatesa, prowadzonego w Nowym Jorku. Początkującym rekomendowane są tu zajęcia indywidualne, na których uczy się podstawowych zasad pilatesu i obsługi sprzętu, a zaawansowani mogą brać udział w grupowych zajęciach do 5 osób.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aneta Figurska Open Mind (@afigurska.openmind) Maj 22, 2020 o 2:54 PDT

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Szczecin

Na zajęcia grupowe na maszynach, a więc bardziej korzystne finansowo niż te jeden na jeden, warto wybrać się również do Open Mind Pilates Studio przy ulicy Szerokiej 31 w Szczecinie. Tu też oprócz zajęć na macie można wybrać sesje z wykorzystaniem dużego sprzętu. Studio prowadzi Aneta Figurska – fizjoterapeutka specjalizująca się w mentalnych i terapeutycznych formach pracy z ciałem od 20 lat. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez edyta morwinska PILATES (@edytamorwinskapilates) Paź 6, 2019 o 5:36 PDT

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Grodzisk Mazowiecki

Solidnie wyposażone studio – zarówno w sprzęty, jak i wiedzę nauczyciela – znajduje się w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. To tu swoje pilatesowe marzenia spełnia Edyta Morwińska. “Moim marzeniem jest, aby pilates ćwiczyli wszyscy. Chciałam stworzyć miejsce, na najwyższym światowym poziomie, w którym szerzyć będę kulturę dbania o swoją sprawność fizyczną. To jest miejsce dla każdego, kto chce skupić się na pracy nad swoim ciałem i dobrym samopoczuciem” – pisze Edyta, zapraszając na zajęcia z pilatesowym sprzętem do Grodziska (ul. Henryka Sienkiewicza 2/11).

Opublikowany przez Joe Studio - pilates, therapy, masaż Niedziela, 7 czerwca 2020

Pilates: gdzie chodzić na zajęcia? Rzeszów

Profesjonalnym studiem pilates może pochwalić się również Rzeszów. Joe Studio (ul. Łukasiewicza 37A) jest jedynym na Podkarpaciu studiem kompletnie wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do treningu pilates. Można w nim ćwiczyć zarówno pilates klasyczny, jak i ten bardziej terapeutyczny, służący rehabilitacji i korekcji wad postawy. Studio oferuje też masaże i usługi fizjoterapeuty, czyniąc z niego kompleksowe centrum dbania o ciało. W studiu rządzą dwie kobiety: Katarzyna Twardzik i Małgorzata Dykman-Walicka.

 

Iga Majewska – na co dzień związana z branżą startupową, po godzinach realizuje swoją pilatesową pasję, organizując sportowe eventy oraz prowadząc profil @warsawpilates.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Iga Majewska (@warsawpilates) Cze 20, 2020 o 11:33 PDT