„Rzeźby na kołach” ruszyły w światową trasę. Gdzie zobaczycie ikoniczne dzieła Andy’ego Warhola czy Jeffa Koonsa?
Kolekcja BMW Art Car świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji niemiecka grupa ponownie wspiera dialog między artystami a odbiorcami, wysyłając niepowtarzalne dzieła sztuki w trasę między pięcioma kontynentami.

Marka BMW, znana ze wsparcia dla przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, tym razem postanowiła zbliżyć miłośników malarstwa, rzeźby i motoryzacji na całym świecie. W ramach „(R)EVOLUTION OF ART”, największego projektu wystawienniczego w historii kolekcji, w renomowanych muzeach i podczas ważnych wydarzeń artystycznych zostaną zaprezentowane jeżdżące dzieła sztuki. A wszystko zaczęło się w wiedeńskim MAK.

BMW Art Car świętuje 50-lecie kolekcji
Globalne zaangażowanie BMW w promocję i rozwój świata sztuki jest kontynuowane przez niemiecki koncern już przez pięć dekad. Jednym z projektów zawierających się w tej tradycji jest BMW Art Cars, czyli legendarne połączenie ikon motoryzacji, takich jak BMW M1 czy BMW Z1, ze światowej sławy artystami. Od 1975 r. powstało 20 eksponatów - od klasycznego BMW 3.0 CSL po samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 – wyniesionych do rangi działa sztuki, dzięki pracy Roya Lichtensteina, Jeffa Koonsa czy Julie Mehretu.

Nie można również nie wspomnieć o BMW M1 Andy'ego Warhola. Dzięki projektowi najsłynniejszego przedstawiciela pop-art’u wyścigowa wersja BMW M1 stała się jednym z najcenniejszych samochodów w historii. „Starałem się pokazać prędkość jako wizualny obraz. Kiedy samochód jedzie naprawdę szybko, wszystkie linie i kolory zamieniają się w rozmycie” - powiedział artysta, wyjaśniając swoją pracę.

Światowa trasa BMW Art Car
W 2025 r. każdy będzie miał okazję, by na własne oczy ujrzeć motoryzacyjne dzieła sztuki. Z okazji 50-lecia kolekcji BMW Art Car niemiecka grupa rozpoczyna światową trasę obejmującą pięć kontynentów. Wszystko zaczęło się natomiast w Wiedniu, w Muzeum Sztuki Użytkowej MAK. Właśnie tam w dniach 20-23 marca zostało zaprezentowanych pięć „rzeźb na kołach” - Roya Lichtensteina, Andy'ego Warhola, Roberta Rauschenberga, Davida Hockneya oraz Jeffa Koonsa. Legendarne samochody ozdobione komiksowymi kropkami, rozmytymi plamami czy innymi działami sztuki przeniesionymi na karoserię przy użyciu technik fotograficznych, jest niezapomnianym przeżyciem.

Część kolekcji można było podziwiać w 2021 roku w Warszawie. Cztery lata temu dzieła Roya Lichtensteina, Andy’ego Warhola, A. R. Pencka i Sandro Chia trafiły na skwer przy pomniku Syreny na bulwarach wiślanych. Teraz kalendarz wystaw obejmuje kraje od Szwecji przez USA, aż po RPA. Pełną listę znajdziecie na oficjalnej stronie BMW.
