Zmarszczki palacza są pionowymi bruzdami, występującymi wokół ust, a zwłaszcza - nad górną wargą. Z czasem, ulegają pogłębieniu i znacząco wpływają na wygląd twarzy - deformują górną wargę i zaburzają kontur ust. 

Jak powstają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza są następstwem charakterystycznego ułożenia ust, które towarzyszy paleniu papierosów. Dochodzi wówczas do ruchu mięśni mimicznych, co z kolei doprowadza do wystąpienia bruzd nad górną wargą. 

Warto podkreślić, że nałóg tytoniowy nie jest jedynym czynnikiem, predysponującym do wystąpienia zmarszczek palacza. Ten nieestetyczny problem dotyczy także osób często pijących napoje przez słomkę. Wśród innych przyczyn, należy wskazać na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz na promieniowanie słoneczne, predyspozycje genetyczne i naturalne procesy starzenia

Choć zmarszczki palacza nie dotyczą wyłącznie osób uzależnionych od nikotyny, to należy wyraźnie zaznaczyć, że bruzdy wokół ust pojawiają się najszybciej u osób palących, często nawet w młodym wieku. 

Inne czynniki, przyczyniające się do wystąpienia zmarszczek palacza, to:

zła kondycja skóry,

niewłaściwa pielęgnacja twarzy,

niewłaściwa dieta,

niewystarczające nawodnienie. 

Domowe sposoby na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza można usunąć zabiegami medycyny estetycznej, jednak w początkowym stadium ich rozwoju, gdy bruzdy nie są jeszcze zbyt głębokie, skuteczne mogą okazać się domowe metody.

W pierwszej kolejności, należy zadbać o wprowadzenie dobrych nawyków. Ważne jest, aby wyeliminować czynnik, który doprowadził do wystąpienia bruzd. Warto unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne (zrezygnować z opalania, naturalnego i sztucznego), a wychodząc na zewnątrz w letni dzień, należy obowiązkowo zabezpieczyć skórę kremem z filtrem.

Istotna jest zbilansowana dieta, obfitująca w witaminy i inne cenne mikroelementy, oraz prawidłowe nawadnianie organizmu. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry wokół ust i właściwy dobór kosmetyków. Dobre efekty mogą przynieść też odpowiednio dobrane i regularnie wykonywane ćwiczenia

Kosmetyki na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza, o ile są płytkie, można usunąć lub znacząco zredukować, sięgając po odpowiednie kosmetyki. Należy stosować kremy o działaniu nawilżającym i odżywczym oraz maseczki regenerujące. Kosmetyki powinny zawierać w swoim składzie kwas hialuronowy, retinol oraz witaminę E - każdy z tych składników wykazuje pozytywny wpływ na włókna kolagenowe. Cennym mikroelementem jest też koenzym Q10. Dobre efekty może przynieść też suplementacja kolagenu w postaci tabletek.

Zabiegi na zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza z czasem ulegają pogłębieniu. Gdy bruzdy są głębokie i wyraźnie widoczne, jedyną skuteczną metodą mogą okazać się profesjonalne zabiegi:

wypełnianie kwasem hialuronowym - w pierwszej kolejności, preparat jest wstrzykiwany kontur ust, a po upływie ok. 30 dni, także w skórę wargi górnej,

toksyna botulinowa - kolejnym popularnym zabiegiem jest botoks, czyli iniecja toksyny botulinowej. Efekt wygładzenia skóry może utrzymywać się przez 6-8 miesięcy.

Dobre efekty mogą przynieść też profesjonalne peelingi chemiczne, mezoterapia oraz zabiegi z użyciem lasera.

Ćwiczenia redukujące zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza, o ile są dość płytkie, można skutecznie zredukować, wykonując odpowiednie ćwiczenia. W tym przypadku, podstawą skuteczności jest systematyczność - ćwiczyć należy 2 razy dziennie, przez minimum 3 minuty. Ćwiczenia na zmarszczki palacza usprawnią mikrokrążenie i pobudzą przepływ limfy oraz dotlenią i ujędrnią skórę. Pomogą też wymodelować owal twarzy. 

Poniżej wymieniamy przykładowy zestaw ćwiczeń, które pomogą uporać się ze zmarszczkami palacza: 

zaciskanie warg - należy zacisnąć obie wargi i wsunąć je do ust (tak, aby nie były widoczne). Utrzymujemy je w takim ułożeniu przez sekundę. Powtarzamy 10 razy,

Wysuwane żuchwy - należy wysunąć żuchwę do przodu i powrócić do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 10 razy,

A, E, I, O, U - wymawiamy kolejno te litery (głośno), bez przerwy, przez minutę.

Czytaj też: "Naszyjnik Wenus", czyli poziome zmarszczki na szyi - jak się ich pozbyć?