Już wiemy, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca 2020 roku. Jak zawsze redakcja ELLE zachęca do udziału i oddania głosu na swojego kandydata. Polkom, jako jednym z pierwszych na świecie udało się uzyskać para wyborcze. 28 listopada 1918 roku wszystkie obywatelki, bez względu na pochodzenie czy sytuację materialną, uzyskały czynne i bierne prawa wyborcze, a także m.in. prawo do edukacji i pracy. 

Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2020 poza miejscem zameldowania albo w miejscu, gdzie będziemy przebywać w dniu wyborów? W takiej sytuacji musimy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Możemy to zrobić przez internet lub w urzędzie. 

Jeśli chcesz wysłać wniosek o dopisanie do spisu wyborców przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO) lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić twoją tożsamość. Profil zaufany umożliwia załatwianie spraw urzędowych online i możesz go uzyskać bez wychodzenia z domu.

Dopisanie się do spisu wyborców i rejestru wyborów - na czym polega różnica?

Wielu wyborców, którzy dopisali się do spisu wyborców np. podczas ostatnich wyborów parlamentarnych może nie wiedzieć, że to działanie jednorazowe, czyli dotyczy to tylko jednych wyborów. Z kolei, wpis do rejestru wyborców oznacza, że chcemy zmienić na stałe miejsce głosowania. Tutaj ważne jest złożenie wniosku z dużym wyprzedzeniem. W przypadku wyborów, które odbędą się już 28 czerwca najszybszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie dopisanie się do spisu wyborców. 

Wszystkie pomocne informacje znajdziecie TU