Konsumpcjonizm największym wrogiem zero waste? Okazuje się, że i na to można znaleźć rozwiązanie. Na pomysł stworzenia centrum handlowego, w którym znajdują się tylko sklepy z używanymi rzeczami, wpadła bizneswoman Anna Bergstrom. Miejsce jej ReTuna zajmował kiedyś magazyn samochodów ciężarowych - dziś przestrzeń zajmuje nowoczesne centrum handlowe, które nie tylko na pierwszy rzut oka wcale nie różni się od innych galerii (może poza dopiskiem "second hand" na niektórych szyldach), ale jest wręcz jest doskonałą prognozą na przyszłość.

Second handy w centrum handlowym

Jego pomysłodawczyni długo przyglądała się branży mody, ale kolejne raporty dotyczące jej katastrofalnego wpływu na środowisko sprawiły, że nie chciała w tym uczestniczyć. Skoro jednak jej udało się przestawić na kupowanie rzeczy z drugiej ręki, postanowiła tę ideę przedstawić szerszemu gronu i tak powstało ReTuna. Żeby jednak nie przypominało ono standardowych second handów, cała formuła centrum handlowego została zachowana (duża przestrzeń, zróżnicowane sklepy, muzyka, rozpylone zapachy), jedynie towar wymieniono na ten z drugiej ręki. 

Zobacz: Jak zarabiać na swoich starych ubraniach?>>

Stare rzeczy są tutaj naprawiane i dostają nowe życie dzięki upcyklingowi. Wszystko, co trafia do sprzedaży, jest przetwarzane, ekologiczne i odnowione w zrównoważony sposób - czytamy na stronie ReTuna.

Klienci znajdą tam kilkanaście zróżnicowanych działów: od sklepów zoologicznych czy z zabawkami, po wyposażenie wnętrz, technologię i oczywiście ubrania. W środku znajdują się takie miejsca, jak Rebuyke z rowerami i narzędziami ogrodowymi, Ecoflor (organiczne rośliny doniczkowe i kwiaty cięte) czy wypełniony odzieżą, sztuką i książkami Stockholm City Mission. W ReTuna organizowane są też warsztaty, wykłady i dni tematyczne - wszystkie ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym. Działa tutaj kawiarnia, w której zamówicie sobie lunch czy kawę: jedno i drugie w wersji eko.

Czytaj też: Kosmetyki zero waste - gdzie je kupić?>>

Miejsce powstało dopiero w 2015 roku, a nieustannie się rozwija i nie brakuje tu klientów - do ReTuna ściągają ludzie z całego świata, w tym dokumentaliści i celebryci. Dwa lata temu otrzymało ono za swój koncept nagrodę Årets Marknadsförare 2017.