Tarot jest jedną z najpopularniejszych praktyk wróżenia. Okultyści od wieków rysują i sprzedają alegoryczne karty, jednak dopiero teraz ilustrowane talie stały się ogólnodostępne. Estetyka tej starożytnej sztuki ożywiła zainteresowanie tarotem, czyniąc go ulubieńcem mediów społecznościowych. Na Instagramie znajdziemy wiele kont z milionem followersów, które są poświęcone wróżeniu z kart i każdego dnia publikują horoskop oparty na tych predykcjach

Pomimo swojej wszechobecności, tarot nadal budzi w nas lekki postrach i wydaje się skomplikowany. O co tak naprawdę w nim chodzi i co oznaczają jego karty? Jak odczytywać znajdujące się na nich ilustracje? Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Podstawy tarota są bardzo proste, pojmiesz je już po kilku pierwszych lekcjach. Oto co powinnaś wiedzieć o tarocie, zanim przystąpisz do jego praktyki.

Oblicz rok osobisty, w którym się znajdujesz >>

Czym jest tarot?

Chociaż tarot zdaje się być praktyką starożytną, jego początki sięgają XV wieku. Wtedy pojawił się w obiegu jako talia kart do gry. Dopiero w XVIII wieku zyskał nowe znaczenie i zaczął być używany przez wróżbitów. Ponieważ tarot bazuje na uniwersalnych symbolach oraz archetypach, znaczenie każdej karty czy historie kryjące się na ilustracjach, zdradzają czas, miejsce, kontynent i kulturę. Mówi się, że tarot przepowiada przyszłość. Ile jest w tym prawdy? Karty w rzeczywistości są najbardziej przydatne do refleksji. Wyostrzają intuicję i pomagają w sprawnym podejmowaniu decyzji. Jeśli tarot jest stawiany w takiej intencji, przynosi korzyści na drodze do spełnienia.

Kto może stawiać tarota?

Tarot kojarzy nam się z wiedzą tajemną, którą mogą posiąść tylko nieliczni. Mamy takie przeświadczenie dlatego, że do tej pory widziałyśmy go tylko w rękach astrologów czy wróżbitów z telewizji. Jednak karty tarota są dostępne dla każdego i nie ma przeszkód, by zacząć je stawiać. Trzeba przy tym pamiętać, że to narzędzie magiczne, które należy traktować na poważnie. Zanim zakupisz swoją pierwszą talię, zastanów się, w jakich celach jej użyjesz. Czy chcesz ją mieć tylko dla zabawy (czego nie polecamy), czy po to, by lepiej zrozumieć siebie i swoje otoczenie, wspomóc swój rozwój duchowy albo zaspokoić ciekawość? Wiele wróżbitek wyznaje, że tarot był dla nich jak powołanie. Pojawił się w ich życiu nieprzypadkowo i dał odczytać, jako dobry znak, by zacząć go praktykować. Zajmij się nim, jeśli to czujesz, ale nie rób tego pod presją chwilowego trendu, dla pieniędzy, lub zaimponowania innym. 

Jaką talię kart tarota wybrać?

Jeśli twoja fascynacja tarotem rośnie z dnia na dzień i nic nie jest w stanie jej powstrzymać, być może czas na zakup pierwszych kart. Domyślamy się, że nie możesz się doczekać, by sprawdzić ich wiedzę na sobie czy swoich przyjaciołach. Jeśli okaże się, że jesteś w tym dobra, z pewnością grono osób, które chcą wróżby, powiększy się z dnia na dzień. Jaką talię kart tarota wybrać na dobry początek? Stały się one tak popularne, że można je znaleźć w wielu sklepach, nie tylko związanych z magią. Jednakże karty, które zasypały rynek, są tylko wariacjami opartymi na jednym z trzech klasycznych systemów kart tarota. Jest nim talia Rider Waite, najlepiej sprawdzająca się dla początkujących. 

Niektórzy czytelnicy tarota uważają, że twoja pierwsza talia powinna zostać ci podarowana. Inni uważają, że wyboru powinno się dokonać samemu. Unikalne połączenie z kartami jest ważne, toteż warto znaleźć talię, do której poczujesz coś od pierwszej chwili. Niezależnie od tego, czy robisz zakupy online, czy osobiście, obserwuj jakie emocje towarzyszą ci w trakcie oglądania różnych talii kart. Czy ta, którą rozważasz, sprawia, że ​​czujesz się podekscytowana? Ostrożna? A może zmieszana? Dokonaj wyboru zgodnie z intuicją.

Zapoznaj się z kartami

Wspomnianą talię Rider Waite łatwo zdobyć na rynku, a na jej podstawie stworzono wiele opracowań wyjaśniających jej klasyczny system. Oznacza to, że w trakcie nauki stawiania Tarota można wspomóc się książkami ułatwiającymi rozumienie symboli znajdujących się na kartach. Dzięki temu przyspieszysz proces wtajemniczenia i lepiej zrozumiesz, jak posługiwać się tym narzędziem. Pamiętaj jednak, aby nie uczyć się znaczenia kart na pamięć. Tarot polega na intuicji - gdy zaczniesz czuć się z nim komfortowo, karty będą z tobą współpracować. Wskazówki same pojawią się w twojej głowie, bez zaglądania do podręcznika. 

Pierwszy rozkład kart

Zdobyłaś już swoją pierwszą talię? Czas rozłożyć karty i się ich nauczyć. Na początek skup się tylko na wielkich arkanach, gdyż te stanowią podstawę praktyki. Małymi arkanami zajmij się później, by nie przysporzyć sobie komplikacji. W trakcie nauki rozkładaj tylko trzy karty, większa ilość kart rozłożonych na stół wymaga większego doświadczenia. Niewielkie rozkłady są łatwiejsze i nie powodują, że uzyskasz mniej informacji, lub będą one niewystarczające. Nawet profesjonaliści bazują zaledwie na kilku kartach. Wyciągają jedną, trzy, czasem sześć, i to wystarczy im, by odpowiedzieć na każde nurtujące pytanie. Jeśli masz problem z pierwszymi interpretacjami, śmiało zaglądaj do swoich ściąg w postaci podręczników, czy stron internetowych wyjaśniających symbole w Tarocie. 

Zanim potasujesz i rozłożysz karty, zadaj sobie pytanie, na które chcesz uzyskać odpowiedź. W trakcie tasowania zrób trzy stosiki i przełóż je lewą ręką w kierunku do siebie. Przy wyciąganiu kart możesz trzymać całą talię jak wachlarzyk w taki sposób, abyś nie widziała, co wybierasz. Możesz też wyciągać karty po kolei, jedna po drugiej, lub z dowolnego miejsca w talii. Karty zawsze wyciągaj lewą ręką, ponieważ symbolicznie lewa ręka bierze, prawa jest dająca. Wybierając karty, możesz od razu kłaść je na odpowiednie miejsca, ale zachowaj kolejność przewidzianą przez schemat, jaki wybrałaś, i pamiętaj, aby od razu ich nie odkrywać.

Działaj zgodnie z intuicją

Trening czyni mistrza. Codzienna praca z talią Tarota i słuchanie intuicji z czasem ułatwi ci wyjaśnianie symboli ukrytych w kartach. Tej wiedzy nie da się wykuć na pamięć. Analizuje się ją poprzez intuicję czy emocje, jakie czuje się w danej chwili. Pamiętaj, aby nie odwracać kart, chyba, że wykonujesz rozkład typu "tak lub nie". Odwracanie kart utrudnia odczytanie rozkładu, więc w miarę możliwości pracuj z kartami znajdującymi się w pozycji prostej. Dzięki temu unikniesz otrzymywania błędnych informacji. W trakcie wróżby najważniejsza jest koncentracja i analiza zadanego pytania. Wtedy odpowiedź pojawi się sama, nie musisz czekać na nią przez cały dzień.