Akcja uruchomiona przez serwis modowy SHOWstudio, czyli dziecko brytyjskiego fotografa Nicka Knighta, budzi coraz większe zainteresowanie i to nie tylko wśród adeptów szkół projektowania mody, ale też fanów i klientów luksusowych marek. Nic dziwnego - w zakładce Design Download projektanci udostępnili już czternaście swoich projektów, którym można się dokładnie przyjrzeć i odtworzyć praktycznie 1:1. Najnowszym z nich jest podarowany przez Sarah Burton, dyrektor kreatywną domu mody Alexander McQueen, wykrój sukienki, pochodzącej z kolekcji na nadchodzący sezon wiosna-lato 2020. To model, który ma bufiaste rękawy oraz rozkloszowany i lekko marszczony dół oraz podkreśloną talię. W oryginalnej wersji sukienkę można kupić uszytą z białego perkalu (to wysokiej jakości bawełniana tkanina z Indii Wschodnich, którą nazywa się czasem "egipską bawełną"). 

Wśród projektantów, którzy podarowali swoje wykroje, są też między innymi John Galliano, Martin Margiela czy Yohji Yamamoto.

Tylko na przestrzeni ostatnich kilku sezonów udostępniono projekty czarnej krótkiej sukienki z kolekcji "Hacking Infinity" jesień-zima 2015 Iris van Herpen, zdobionej perłami spódnicy z zakładkami Simone Rocha (kolekcja wiosna-lato 2014) i skórzanego topu JW Anderson jesień-zima 2013. 

Modne spódnice [trendy wiosna-lato 2020]: 5 modeli, dla których stracimy głowę w nowym sezonie>>

Spódnica Simone Rocha (kolekcja wiosna-lato 2014), której wykrój udostępniono na stronie SHOWstudio / Imaxtree

W paczkach plików, przygotowanych przez projektantów, można znaleźć nie tylko formy, według których kroi się materiał na ubranie oraz instrukcje, które po kolei wyjaśniają dobór materiałów i szycie albo po prostu radzą, jak najlepiej drukować załączone szkice, by wykrój miał odpowiednią skalę i by jak najłatwiej uszyć sukienkę. Niektóre z wykrojów mają nawet ponad dwieście stron, a wszystkie są bardzo szczegółowe. Obok nich można też znaleźć zdjęcia z wybiegu lub kampanii, które obrazują efekt końcowy pracy projektantów. Tylko dlaczego właściwie zdradzają oni swoje know-how i udostępniają wzory ubrań za darmo? Misją projektu, jak czytamy na jego stronie, jest edukowanie i zachęcenie młodych ludzi do do projektowania oraz nauki rzemiosła, jakim jest szycie. 

Design Download to autorski pomysł Nicka Knighta i zarazem najdłużej realizowany projekt SHOWstudio. Serwis przy każdej nowej publikacji wykrojów zachęca do dzielenia się efektami szycia i wysyłania zdjęć swoich wersji kreacji od projektantów. Najlepsze z nich mają szansę na publikację na stronie internetowej SHOWstudio. 

Czarna sukienka dla druhny. Ten trend płynie z Zachodu>>