Sny erotyczne – skąd się biorą?

Poznanie źródła snów erotycznych nie jest łatwe, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że nauka wciąż jeszcze nie wskazała 100-procentowo pewnej przyczyny występowania snów w ogóle

Niektórzy specjaliści są zdania, że nocne obrazy uwidaczniają nasze ukryte pragnienia. Czy tak jest w przypadku snów erotycznych? To możliwe. Należy jednak podkreślić, że sen o zbliżeniu z wieloma partnerami nie musi wskazywać na rozwiązłość seksualną osoby śniącej. W fazie REM, w której kreują się najwyraźniejsze sny, mózg podsyła nam różne, często dziwne i nielogiczne obrazy. Nawet najbardziej perwersyjny sen nie musi być zatem odzwierciedleniem naszych pragnień.

Badacze źródła snów wysuwają teorię, według której sny to nic innego, jak próba uporządkowania informacji, które przyswajamy w trakcie dnia. Możliwe jest więc, że erotyczne sny wynikają z głębokich potrzeb seksualnych, które przekładają się na ich częstsze zaspokajanie. Mówiąc wprost - im więcej myślisz o seksie, im częściej współżyjesz, im częściej oglądasz filmy erotyczne, tym większa jest szansa, że w nocy przydarzy ci się sen o seksie. Potwierdzają to obserwacje seksuologów - sny erotyczne częściej dotyczą osób aktywnych seksualnie. Wyjątkiem są obrazy nocne, które pojawiają się już we wczesnym wieku nastoletnim (choć mają one zupełnie inny charakter niż u osób dorosłych). Te stanowią coś w rodzaju wprowadzenia do okresu dojrzewania.

Niektórzy specjaliści są zdania, że sny o seksie, zwłaszcza te, których nie można zaliczyć do przyjemnych, wynikają z ukrytych lęków przed zbliżeniem, choć wielu naukowców podkreśla też, że takie obrazy mogą wynikać z wpływu socjo-kulturowego. Ich źródłem może być też depresja. Badania wskazują też, że sny, w których pojawia się motyw agresji seksualnej, mogą mieć związek z wahaniami stężenia hormonów.

Trzeba jednak podkreślić, że większość snów erotycznych ma przyjemny, niezwykle realistyczny charakter, choć zazwyczaj, ich przebieg nie odzwierciedla tego, co mogłoby się wydarzyć się w prawdziwym życiu.

Istnieje teoria, która wskazuje, że na kształt marzeń sennych, wpływają bodźce, których doświadcza nasze ciało. Idąc dalej tym tropem, sen o seksie może być wywołany niektórymi pozycjami, które przyjmujemy w trakcie nocnego odpoczynku. Przykładowo, śpiąc na brzuchu lub obejmując kołdrę nogami, strefy erogenne mogą podlegać delikatnej stymulacji, co może przełożyć się na powstawanie snów erotycznych. 

Powódź: sennik. Co oznacza sen o powodzi?>>

Jak mieć sny erotyczne?

Bez względu na to, skąd się biorą, dla wielu osób, sny erotyczne są źródłem ogromnej przyjemności. Wystarczy zwrócić uwagę na reakcje ciała, które można zaobserwować tuż po przebudzeniu. Mało tego, niektóre osoby doświadczają tak bardzo sugestywnych snów o seksie, że wybudza je orgazm. Czy jednak można przeżyć sen erotyczny na zamówienie?

Istnieją techniki, pozwalające kontrolować przebieg marzeń sennych. Mowa tu o świadomym śnie, zwanym też snem kontrolowanym. Skoro każdy z nas może reżyserować nocne obrazy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sprowokować sen erotyczny. 

Mechanizm wywołania świadomego snu opiera się o aktywność płata czołowego mózgu, odpowiedzialnego za logiczne myślenie, który w trakcie normalnego snu pozostaje nieaktywny. Skuteczną metodą wprowadzenia się w stan kontrolowanego snu jest wypicie naparu z odpowiednich mieszanek ziołowych. Znacznie bezpieczniejsze i mniej kontrowersyjne są metody psychologiczne i fizjologiczne.

W pierwszym przypadku, mówimy przede wszystkim o autosugestii, czyli o powtarzaniu intencji śnienia konkretnego obrazu przed zaśnięciem. Metody fizjologiczne przewidują wprowadzanie drzemek (w trakcie krótkiego snu, wywołanie świadomych obrazów jest łatwiejsze) i WBTB, czyli techniki przerywanego snu - śniący budzi się po kilku godzinach i stara się ponownie zasnąć, tym razem z intencją przeżycia świadomego snu.  

Sennik snów erotycznych

Co oznaczają sny erotyczne? Sennik wskazuje, że nie każdy z nich ma związek z seksem. Przykładowo, sen o zdradzie może wyrażać niepewność i brak akceptacji własnego wyglądu. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, które śnią o zdradzie swojego partnera.

Kochać się z byłym partnerem to kolejny motyw, który często pojawia się w snach. Sennik wskazuje, że taki symbol oznacza, że w związku brakuje uczucia i wsparcia. Jeżeli taki sen śni osoba samotna, najprawdopodobniej wyraża w ten sposób tęsknotę za bliskością z drugą osobą. 

Gdy w snach pojawia się obraz seksu z bliskim kolegą lub koleżanką, może to symbolizować problemy ze znalezieniem odpowiedniego partnera. W innej interpretacji, taki sen wyraża wszystko to, czego osobie śniącej brakuje w obecnym związku.