Czym jest skwalan roślinny, jakie ma właściwości i działanie?

Skwalan, który znajdziemy w produktach do pielęgnacji, to substancja pochodzenia roślinnego. Pozyskuje się ją zazwyczaj z oliwy z oliwek, lub przez fermentację cukrów z trzciny cukrowej. Skwalan świetnie nawilża skórę, wykazuje duże podobieństwo do naturalnego sebum, dzięki czemu przywraca skórze balans. Jego drobne cząsteczki wspomagają też transport składników aktywnych w głąb skóry (zwłaszcza tych rozpuszczalnych w tłuszczach). Jakie jeszcze są właściwości skwalanu?

  • przyśpiesza regenerację skóry,
  • opóźnia procesy starzenia,
  • chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • wzmacnia płaszcz lipidowy skóry,
  • poprawia jej jędrność,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne.

Olejek ze skwalanem jest najczęściej bezzapachowy, hipoalergiczny, lekki, a na dodatek szybko się wchłania. Można go również łączyć z innymi olejkami. Bez względu na to, czy macie cerę suchą, wrażliwą, czy mieszaną - skwalan jest dla was. 

Zobacz też: Kwas hialuronowy to przeszłość. Te 3 składniki nawilżą skórę znacznie silniej – aż do 72 godzin

Skwalan i skwalen – podobieństwa i różnice

Skwalan podbił już świat, a zwłaszcza przemysł kosmetyczny. Ten organiczny związek chemiczny znajdziecie już w ofercie większości marek kosmetycznych. Ale nie byłoby skwalanu, bez skwalenu. Ten pierwszy jest nasyconą i stabilną formą chemiczną tego drugiego (powstaje w wyniku wysycenia podwójnych wiązań związku). Skwalen odkryto w 1906 roku przez japońskich naukowców badających rekiny. To właśnie w wątrobie tych zwierząt znajdują się olbrzymie złoża tego składnika i do lat 80. ubiegłego wieku pozyskiwano je głównie stamtąd. Dziś skwalen i skwalan są produktami organicznymi, pochodzącymi głównie z surowców roślinnych, np. z oliwek, czy trzciny cukrowej.

Skwalen jest również składnikiem ludzkiego sebum, ale z biegiem lat jego ilość w organizmie spada. Dlatego warto sięgnąć po skwalan, aby uzupełnić te niedobory.

Jak stosować skwalan na twarz?

Po skwalan można sięgnąć zawsze. Sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry, w tym "problematycznej" (naczynka, trądzik, przebarwienia, skóra atopowa i egzema), choć najczęściej sugeruje się, żeby używać go po 25.roku życia. Łagodzi zmiany na skórze, pomaga też w procesie gojenia się ran oraz zmniejsza widoczność blizn. Spokojnie, mimo że "natłuszcza" skórę to nie zatyka porów. Może natomiast w nie wnikać i pomagać w usunięciu ich zawartości. Skwalan można używać do pielęgnacji skóry wokół oczu oraz ust.

Jak nakładać skwalan na twarz? Gdy mamy 100% olejek, wystarczy, że nałożymy go na oczyszczoną, ale wilgotną (najlepiej stonizowaną) skórę. Delikatnie wmasowujemy preparat, niektórzy zostawiają go do samoistnego wchłonięcia. Jak już wspomnieliśmy, skwalan można dodawać również do innych olejków. Dowolne proporcje mieszamy ze sobą i aplikujemy na skórę. Skwalan możemy stosować też w pielęgnacji włosów i paznokci. W przypadku tej pierwszej, rozcieramy kilka kropel w dłoniach i przeczesujemy włosy palcami. W przypadku paznokci wmasowujemy kropelkę skwalanu na płytkę paznokcia oraz na skórki wokół.

Skwalan: opinie

Na licznych forach internetowych, czy platformach sprzedażowych znajdziemy setki pozytywnych komentarzy na temat skwalanu. Oto kilka z nich:

"Bardzo lubię ten olejek, używam solo z innymi olejkami lub dodaje do kremów czy do żelu aloesowego aby podbić ich działanie. Czasem mieszam z olejkiem jojoba i różanym. W takim połączeniu sprawdza mi się najlepiej, używam też pod oczy i przyjemnie napina te okolice. Nie zapycha mojej trądzikowej skóry." - Marlena

"Olejek ma delikatna formule. Korzystam w rytuale wieczornej pielęgnacji. Moja skóra skóra do trądziku stała się delikatniejsza i zniknęła większość zaczerwienień oraz suchych plam. Polecam w 100%!" - Natalia

"Uwielbiam olejki i stosuje je kompleksowo - do twarzy, demakijażu, do włosów, do ciała, do kąpieli. Ale w przypadku pielęgnacji twarzy nie każdy olejek mi się sprawdza, niektóre zapychają moją mieszaną skórę. I dlatego skusiłam się na skwalan - skoro jest zgodny ze składem naszego sebum. I faktycznie - skwalan nie zapchał, sprawdził się świetnie. " - Ewa

"Ten olejek to moje odkrycie ! Używam na noc, po kwasie i przed aplikacją kremu. Skóra ukojona, nawilżona. Jest troszkę tłustawy, ale to w końcu olejek.Moja sucha skóra pokochała go miłością bezwarunkową!" - Bożena

"Produkt doskonale nawilża skórę, lekka konsystencja. Polecam w 100% jako element rytuału pielęgnacji;)" - Anita

"Skwalan dodaję do masek, kremów, balsamów, czasami do produktów przeznaczonych do włosów.... Sprawdza się we wszystkich kombinacjach. Zwiększa nawadniające moce kosmetyków" - Pokrzywa

Najlepsze kosmetyki ze skwalanem

Skwalan można kupić w formie olejku, ale ten składnik dodawany jest również do kremów nawilżających, kremów na noc, czy kremów anti-aging. Specjalnie dla was wybrałyśmy najlepsze i najpopularniejsze kosmetyki ze skwalanem.

Ministerstwo dobrego mydła, skwalan z trzciny cukrowej, 38 zł

"I tutaj wchodzi skwalan - cały na biało. Jest to ultralekki, bezzapachowy, hipoalergiczny oraz doskonale wchłaniający się olejek. Idealny dla każdego rodzaju cery, również delikatnej i wrażliwej" - możemy przeczytać na stronie producenta. Produkt od Ministerstwa Dobrego Mydła już testowałyśmy i to jeden z naszych ulubionych olejków. Przy cerze suchej może być stosowany nawet jako baza pod makijaż.

The Ordinary, 100% Plant-Derived Squalane, czyli skwalan z oliwek, 31 zł

Skwalan ma też marka The Ordinary. Kanadyjska marka wytwarza go z oliwek i tak jak inne produkty sygnowane przez tego producenta "100% Plant-Derived Squalane" jest wegański, nie zawiera wody, alkoholu, silikonów, olejów, orzechów i glutenu. 

The Inkey List, Squalane, naturalny olejek nawilżający, 43 zł

Ta mała czarno-biała buteleczka skrywa w sobie same zalety. "Pomaga osiągnąć efekt liftingu, minimalizując drobne zmarszczki dzięki swojej zdolności do regulowania produkcji sebum. (...) Włącz go do swojego wieczornego lub porannego rytuału pielęgnacyjnego (lub obu) jako ostatni krok po serum i kremie nawilżającym" - ujawnia producent.

Indeed Labs, skwalan, 99,90 zł

Ultralekki skwalan z trzciny cukrowej ma w swojej ofercie też Indeed Labs. W 100% naturalny, nie zawiera parabenów, barwników i substancji zapachowych. Jak określa go producent, to po prostu Święty Graal wśród olejków.

IOSSI Serum głęboko nawilżające z kwasem hialuronowym, 89 zł

Nie jest to może nowość, ale serum Iossi od dawna zbiera same pochlebne recenzje. Oprócz skwalanu, w składzie znajdziemy również olej z awokado, kwas hialuronowy i drzewo sandałowe. Wygładza oraz rozświetla skórę.

OnlyBio, krem do twarzy na noc - ultranawilżający, 35,99 zł

W naszym propozycjach znalazł się również krem ze skwalanem na noc. W kosmetyku OnlyBio znajdziemy aż 99,2% składników pochodzenia naturalnego, za to na próżno szukać parabenów, PEG, silikonów, parafiny, wazeliny, olejów mineralnych, ftalanów, substancji zwierzęcych, barwników, syntetycznych kompozycji zapachowych, czy GMO.

HelloBody, Aloe Drops, glow booster do twarzy, 134,99 zł

Pomaga zatrzymać wilgoć w skórze, a dodany do kremu sprawi, że nasza cera będzie rozświetlona. W składzie kosmetyku (w 99,9% pochodzenia naturalnego) znalazł się też olejek z pestek arbuza, łagodzący ostropest plamisty i aloes zwyczajny. Bez PEG, silikonów, parabenów i mikroplastików, za to w całości wegański.