Cera sucha – charakterystyka

Problemy z cerą dotykają każdego z nas. Pierwszym krokiem do ich pokonania jest rozpoznanie naszego typu cery i nauczenie się reagowania na jej potrzeby. Dopiero to pozwoli dobrać odpowiednią pielęgnację i uspokoić rozdrażnioną skórę. Czym charakteryzuje się i jak wygląda cera sucha? Oto kilka jej najczęstszych oznak:

  • Szorstkość i chropowatość
  • Łuszczenie się
  • Brak rozszerzonych porów
  • Widoczność drobnych zmarszczek
  • Uczucie ściągnięcia zaraz po umyciu

Cera sucha – przyczyny

Najczęściej rodzaj cery jest uwarunkowany genetycznie, ale mają na niego wpływ również inne zmienne. Suchość skóry jest nierzadko wynikiem źle dobranej pielęgnacji, która podrażnia cerę i przyczynia się do uszkodzenia lub osłabienia bariery hydrolipidowej, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Naruszenie jej sprawia, że oddziałują na nią warunki atmosferyczne, wiatr, promienie słoneczne, ogrzewanie lub klimatyzacja. Zmniejszona wilgotność powietrza wysusza skórę i prowadzi do podrażnień.

Suchość skóry w znacznej mierze wynika z małego wydzielania serum i graniczenia produkcji lipidów, które postępuje z wiekiem. Kolejnym czynnikiem warunkującym suchość cery jest więc starzenie się. Oprócz tego na stan skóry mogą wpływać problemy z ciśnieniem i zaburzenia gospodarki hormonalnej, dlatego z przesuszeniem często zmagają się kobiety w ciąży lub będące w trakcie menopauzy.

Cera sucha a odwodniona – różnice

Określenia „sucha” i „odwodniona” często są (w kontekście skóry) traktowane jak synonimy. Choć mają wspólne cechy, nie można do końca postawić między nimi znaku równości. Pierwsze z nich określa typ cery, natomiast drugie stan w jakim tymczasowo się znajduje. Główną przyczyną odwodnienia skóry jest naruszenie bariery hydrolipidowej, która odpowiada za zatrzymywanie wody w komórkach. Problem ten dotyczy nie tylko skóry suchej, ale też innych typów, na przykład cer tłustych i mieszanych. Co alarmuje o tym, że nasza skóra jest odwodniona?

  • Nadwrażliwość
  • Uczucie ściągnięcia
  • Zaczerwienienia i podrażnienia
  • Łuszczenie się i odstające suche skórki

Cera sucha – pielęgnacja regenerująca

Na odpowiedź na pytanie jak dbać o cerę suchą składa się wiele czynników. Najważniejszym z nich jest systematyczność. Jest to szczególnie ważne w przypadku wzmacniania bariery hydrolipidowej, czyli płaszczyka chroniącego naszą skórę przed zanieczyszczeniami, utratą wody i szybkim starzeniem się skóry. Cera sucha często bywa osłabiona i rozdrażniona, dlatego należy ułożyć rytuał pielęgnacyjny w taki sposób, by jak najsilniej ją zregenerować. Dobrym pomysłem będzie włączenie do niego produktów z lanoliną, woskiem pszczelim i olejami. Te ostatnie doskonale sprawdzą się jako pierwszy etap oczyszczania. Warto też zapewnić twarzy dodatkowy zastrzyk nawilżenia za pomocą serum lub maseczek. Jakie maseczki do cery suchej dadzą najlepsze efekty? Takie, które nie będą wymagały zmywania, czyli dodatkowego pocierania podrażnionej i przesuszonej skóry. Ten typ cery dobrze reaguje na maski w płachcie. Delikatny materiał stanowi warstwę okluzyjną dla składników aktywnych i pozwala im głębiej i skuteczniej wnikać w skórę.

Cera bardzo sucha – jaki krem pomoże?

Cera bardzo sucha często jest też bardzo wrażliwa, dlatego najlepiej wybierać delikatne produkty, które nie będę dla niej dodatkowym obciążeniem i zminimalizują ryzyko podrażnień. Zastanawiając się, jak nawilżyć bardzo suchą skórę warto pamiętać o tym, by nie sięgać po produkty, które wysoko w składzie mają alkohol. Warto natomiast szukać kremów z kwasem hialuronowym, ceramidami i mocznikiem. Odpowiedzią na pytanie jak nawilżyć bardzo suchą skórę jest też kwas mlekowy.

Posiadaczki skór bardzo suchych na poszukiwanie odpowiedniego kremu powinny udać się do apteki. Poprawę stanu cery pomogą osiągnąć produkty przeznaczone do osób z atopowym zapaleniem skóry lub łuszczycą, a także hipoalergiczne dermokosmetyki.

Cera sucha z wypryskami – jaki krem wybrać?

W przypadku cery suchej należy szczególnie dbać o barierę hydrolipidową, która chroni ją przed zbyt dużą utratą nawilżenia. Naruszenie bądź osłabienie jej prowadzi do nadmiernego odparowywania wody ze skóry twarzy i powstawania licznych podrażnień, które często przekształcają się w bolesne wypryski. Często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że cera tłusta nie potrzebuje nawilżenia, a jedynie ograniczenie wydzielania serum. Niestety nie jest ono prawdziwe, a co więcej, przynosi efekty przeciwne do oczekiwanych. Brak nawilżenia na skórze zmusza ją do produkcji większej ilości serum, co z kolei prowadzi do nadmiernego wyświecania się strefy T.
Warto zwrócić uwagę na to, czy krem nawilżający zawiera ochronę przeciwsłoneczną. Filtry UV zapobiegają przebarwieniom, które często powstają w wyniku gojenia się ran i mikrouszkodzeń na twarzy.

Cera sucha naczynkowa – jaki krem jest najlepszy?

Wyjątkowa wrażliwość skóry naczynkowej zmusza nas do wybierania bardzo delikatnych produktów, które jednocześnie przywrócą skórze nawilżenie i sprężystość, wyrównają koloryt, jednocześnie jej nie obciążając. Składnikami, które zadbają o to, jak nawilżyć bardzo suchą skórę naczynkową są kolagen i elastyna. Dobry wpływ na jej kondycję mają również witaminy E i K,  także pantenol i gliceryna, a także witamina C. Tej ostatniej posiadaczki cer naczynkowych w szczególności powinny szukać w kremach i innych kosmetykach, ponieważ wzmacnia i uelastycznia naczynka zapobiegając ich rozszerzaniu się.

Jaki puder i podkład do cery suchej wybrać?

Podstawa udanego i wyglądającego dobrze makijażu jest nawilżenie i odpowiednia pielęgnacja. Ta zasada dotyczy wszystkich typów cer, jednak w przypadku suchej ma szczególnie istotne znaczenie. Bez odpowiedniego przygotowania podkład będzie podkreślać wszystkie suche skórki, a pokryta pudrem twarz zacznie przypominać maskę. Idealny podkład do cery suchej powinien zawierać składniki nawilżające, na przykład kwas hialuronowy i kompleksy witamin. Sprawią one, że skóra będzie wyglądała promiennie i młodo. Jeżeli skóra nie wymaga zakrywania dużych zmian, a jedynie wyrównania kolorytu, polecamy sięgnąć po kremy BB i CC. Ich lekka konsystencja i formuła, która nie obciąża twarzy będzie wyglądała znacznie lepiej niż mocno kryjące, zastygające podkłady.
 
W makijażu cery suchej należy mocno stawiać na nawilżenie. Dobrym rozwiązaniem jest więc używanie kremowych produktów do konturowania, które stworzą na twarzy trójwymiarowy efekt, zamiast płaskiego i matowego efektu. Do utrwalenia warto wybierać pudry sypkie o wykończeniu rozświetlającym i satynowym. Bardzo dobrze sprawdzą się też pudry mineralne o właściwościach nawilżających i odświeżających.