Kwasy latem nie zrobią ci krzywdy – pod warunkiem, że nie masz w planach opalać twarzy na ciemny brąz. Peelingi chemiczne u kosmetyczki oraz kosmetyki z kwasami doskonale sprawdzą się u posiadaczek cery trądzikowej, z przebarwieniami i z widocznymi zmarszczkami. Te problemy skórne i tak wykluczają kąpiele słoneczne, bo promieniowanie tylko je nasila. Tymczasem kwasy latem znakomicie podtrzymują efekty pielęgnacji jesienno-zimowej i nie dopuszczają do nagłego pogorszenia stanu cery, np. na skutek zwiększonej produkcji sebum (która w cieplejsze dni często powoduje nagły „wysyp” niedoskonałości).

Najlepsze toniki z kwasami. Wybraliśmy 7 kosmetyków złuszczających, które warto kupić >>

Jak bezpiecznie stosować kwasy latem?

Podstawą jest codzienne nakładanie na twarz kremu z filtrem SPF 50. Choć wymienione kwasy teoretycznie nie uczulają na słońce (poza migdałowym), to w praktyce lepiej solidnie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem.

Lepiej też nie wystawiać twarzy na bezpośrednie działanie słońca – kapelusz z dużym rondem, bucket hat czy czapka z daszkiem powinny nieodłącznie ci towarzyszyć podczas upalnych dni. Na urlopie większość czasu spędzaj pod parasolem oraz unikaj przebywania w pełnym słońcu między godziną 11 a 15. Możesz bez obaw stosować podkłady – najlepiej mineralne, które zawierają naturalne filtry i tym samym dodatkowo chronią skórę.

A oto lista 6 kwasów, które możesz bezpiecznie stosować w najcieplejsze miesiące roku.

Kwas azelainowy latem - na przebarwienia i trądzik

Kwas azelainowy będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli twój główny problem z cerą to przebarwienia potrądzikowe lub posłoneczne. Łagodzi on też zmiany zapalne i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz hamuje syntezę melaniny, co w połączeniu z lekkim działaniem złuszczającym wpływa na ujednolicenie kolorytu cery. Kwas azelainowy jest przy tym bardzo łagodny i na ogół nie wywołuje żadnych podrażnień ani widocznego łuszczenia. Widoczną poprawę przyniesie ci stosowanie go w ramach peelingu u kosmetyczki (najlepsze efekty daje seria 5-6 zabiegów), ale możesz aplikować go też w domu pod postacią kremu czy serum. Wybrane kosmetyki z tym kwasem to:

  • Skinoren
  • Acne-Derm
  • The Ordinary, Azelaic Acid Suspension 10%
  • Sesderma, Azelac
  • Bielenda Professional, 10% serum do twarzy z kwasem azelainowym
  • YASUMI, Azelaic Acid Cream

Kwas laktobionowy latem – na zaczerwienienia i trądzik różowaty

Kwas laktobionowy jest niezwykle łagodny, dlatego znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej, z rumieniem, rozszerzonymi naczynkami i trądzikiem różowatym. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację skóry (dlatego polecany jest po peelingach chemicznych, mezoterapii czy zabiegach laserowych), zmiękcza i wygładza naskórek oraz redukuje zaczerwienienia. Nasz ulubiony produkt z kwasem laktobionowym to krem Organic Series – natychmiastowo koi, rozjaśnia i ujednolica cerę, a przy dłuższym stosowaniu wycisza stany zapalne oraz reguluje wydzielanie sebum. Substancję tę znajdziesz też w produktach Yasumi Lactobionic Acid Cream, Lynia Krem z kwasem laktobionowym, Arkana Lactobionic 10% + A + C Cream.

Kwas ferulowy latem – na zmarszczki i bruzdy

Kwas ferulowy ma silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu hamuje powstawanie zmarszczek, a także wygładza te istniejące poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny. Nie jest przy tym fotouczulający, a wręcz przeciwnie – pochłania szkodliwe promieniowanie UVB i UVA. Przywraca skórze jędrność i elastyczność, dzięki czemu znajduje zastosowanie głównie w kosmetykach anti-aging. Znakomicie działa na skórę z widocznymi zmarszczkami, bruzdami, przebarwieniami. Dobrze sprawdza się w połączeniu z innym silnym antyoksydantem, witaminą C. Substancje te gdy występują razem są jeszcze skuteczniejsze w odmładzaniu skóry. Duet kwasu ferulowego z witaminą C znajdziesz np. w serum przeciwzmarszczkowym BasicLab.

Kwas ferulowy wykorzystywany jest też do zabiegów w gabinetach kosmetycznych – zarówno pod postacią peelingu, jak i odżywczego koktajlu używanego podczas mezoterapii. Składnik ten znajdziesz ponadto w serum The Ordinary Resveratrol 3% + Ferulic Acid 3% i linii Sesderma Ferulac.

Kwas migdałowy latem – na zaskórniki i trądzik

To jeden z najbardziej uniwersalnych i zarazem najbardziej delikatnych kwasów z grupy AHA. Ma właściwości antybakteryjne, reguluje wydzielanie sebum i odblokowuje pory, dlatego w porze letniej będzie idealnym zamiennikiem bardziej drażniącego kwasu salicylowego czy glikolowego, które także  dedykowane są cerom problematycznym. Nie podrażnia nawet wrażliwej skóry i nie jest to kwas fotouczulający. Warto stosować go pod postacią peelingów chemicznych u kosmetyczki, a w niższych stężeniach można znaleźć go w wielu kosmetykach do domowego użytku, np. Pharmaceris T Sebo Almond Peel krem z 10% kwasem migdałowym, Bandi Pro Care Krem z kwasem migdałowym i polihydroksykwasami, Norel dr Wilsz Tonik Mandelic Acid.

Kwas l-askorbinowy latem – na szary koloryt i utratę jędrności

Kwas l-askorbinowy, czyli innymi słowy witaminę C, możesz stosować nawet na dzień. Jako baza pod krem z filtrem wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną oraz dodatkowo zabezpiecza skórę przed działaniem wolnych rodników. Ponadto wygładza zmarszczki (to zasługa zwiększonej produkcji kolagenu), rozjaśnia przebarwienia i czyni cerę bardziej gładką, promienną, ujednoliconą. Działa najskuteczniej pod postacią serum, które ma wysoką zdolność przenikania przez skórę. Wypróbuj np. Frudia Citrus Serum, Lancôme Visionnaire Serum z 15-procentową zawartością witaminy C czy Mario Badescu Vitamin C Serum.

Kwas mlekowy latem – na suchą skórę

Jeszcze jednym świetnym kwasem, który z powodzeniem możesz aplikować na twarz latem, jest kwas mlekowy. W niskich stężeniach, jakie można znaleźć w kosmetykach z tym składnikiem, wykazuje silne działanie nawilżające. To zasługa zwiększonej syntezy ceramidów w skórze, które zapobiegają parowaniu wody z naskórka. Jego regularne stosowanie pomoże ci osiągnąć efekt „plump skin”, czyli jędrnej, optymalnie nawodnionej, wygładzonej cery. Kwas laktobionowy znajdziesz m.in. w przeciwzmarszczkowym kremie peelingującym dr. Brandt Microdermabrasion.

Tych składników nie powinnaś łączyć ze sobą w kosmetykach do pielęgnacji. Mogą podrażnić skórę i pogorszyć działanie produktów >>