Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne aloesu

Dobroczynne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne aloesu można by wymieniać długo. Pozytywy wynikające ze stosowania tego uniwersalnego żelu niełatwo jest zamknąć w jednym zdaniu. Picie soku z aloesu pozytywnie wpływa m.in. na funkcjonowanie układu pokarmowego, wspomaga odchudzanie, ma działanie antyoksydacyjne i wspiera układ immunologiczny. 
A jakie są zalety zewnętrznego używania aloesu? Poniżej kilka najcenniejszych z nich:

  • działa łagodząco na podrażnienia i stany zapalne skóry (trądzik, podrażnienia po goleniu czy depilacji), 
  • intensywnie nawilża (nie tylko cerę, ale również włosy),
  • przyspiesza proces gojenia się ran,
  • genialnie sprawdza się w przypadku regeneracji najbardziej wymagających miejsc naszego ciała (m.in. pięty czy łokcie),
  • warto zabrać go na ze sobą na wakacje - świetnie działa na skórę podrażnioną po opalaniu, ponieważ łagodzi podrażnienia,
  • aplikowany pod krem nawilżający może zintensyfikować jego działanie,
  • niweluje problemy z łupieżem,
  • rozjaśnia przebarwienia - genialnie sprawdzi się w przypadku osób, które borykają się z przebarwieniami po nadmiernej ekspozycji skóry na słońce,
  • łagodzi świąd i zaczerwienienia skóry,
  • świetnie sprawdzi się aplikowany pod oczy, ponieważ łagodzi cienie i opuchliznę.

Ważne - osoby, które mają wrażliwą skórę, powinny być ostrożne podczas kosmetycznego korzystania z aloesu. Jeśli więc należysz do tego grona, najpierw przeprowadź próbę na nadgarstku lub za uchem i sprawdź, czy aloes cię nie uczula.

Aloes na twarz – właściwości i działanie

Jeśli mierzysz się z problemami dotyczącymi m.in.: wyprysków, zmarszczek, przesuszonej czy poszarzałej skóry, suchych włosów, podrażnionej cery, cieni pod oczami, rozmaitych podrażnień - udaj się do drogerii/apteki i czym prędzej wzbogać swoją kosmetyczkę o wysokiej jakości żel z aloesu! Możesz również kupić samą roślinę (znajdziesz ją w wielu kwiaciarniach) i wyciskać znajdujący się w jej odnogach żel/sok, aby wykorzystać w pełni pielęgnacyjne właściwości sukulenta.

Kupuj świadomie - zwracaj uwagę na składy kosmetyków. Szczególnie polecaną (i łatwo dostępną) firmą jest np. Żel Aloesowy Holika Holika Aloe, który w składzie ma aż 99% ekstraktu z tej rośliny.

Dlaczego warto stosować żel aloesowy? 

Poza wymienionymi wyżej właściwościami aloesu, warto również dodać, że jest to składnik naturalny (a zatem wiemy, co aplikujemy sobie na twarz czy włosy). Jego regularne stosowanie może przyczynić się do poprawy kondycji naszej skóry i pasm - a to wszystko przy niewielkim nakładzie energetycznym i finansowym. Ponadto miąższ z aloesu (podobnie jak pozyskiwany z niego żel aloesowy) nie jest komedogenny, czyli nie zapycha porów - mogą go stosować osoby z tendencją do powstawania wągrów. Jest bogaty w substancje odżywcze, odbudowujące, regenerujące i gojące. Można w nim znaleźć m.in. witaminę B1, B2, B6, magnez, sód, potas czy cynk. 
Kto szczególnie pokocha ten produkt?

  1. Właścicielki skóry suchej zdecydowanie docenią nawilżające działanie aloesu. 
  2. Właścicielki cery trądzikowej pokochają żel z aloesu za jego właściwości przeciwzapalne.
  3. Właścicielki cery naczynkowej powinny docenić kojące działanie tej rośliny.
  4. Właścicielki cery tłustej i dojrzałej poczują, że dzięki aloesowi ich skóra jest bardziej napięta i ma ładniejszy kolor.

Jak stosować żel aloesowy?

Zastosowanie żelu aloesowego może wyglądać bardzo różne - w zależności od efektów, które chcemy osiągnąć. Ze względu na rozmaite właściwości tej rośliny można więc bezpiecznie aplikować go na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka naszych propozycji.

ALOES - SKÓRA GŁOWY

Jeśli chcesz pozbyć się problemu związanego z łupieżem, aplikuj żel na skórę głowy (dodatkowo ją nawilżysz) i pozostaw go na ok. 10 minut. Następnie dokładnie go zmyj i ciesz się niesamowitym ukojeniem. Dobra wiadomość do osób, które zapuszczają włosy - żel z aloesu pobudza cebulki do wzrostu. Możesz przy jego pomocy zrobić sobie masaż skóry głowy. 

ALOES - WŁOSY

- Zależy ci na nawilżeniu twoich pasm? Żel z aloesu zdecydowanie powinien sprostać twoim oczekiwaniom! Nałóż go wzdłuż oczyszczonych wcześniej włosów (jak standardową maskę do włosów), a następnie spłucz. Aloes niweluje też uczucie swędzenia. 

- Możesz dodać żel aloesowy do ulubionej odżywki lub maski - dzięki temu wzmocnisz nawilżający efekt pielęgnacyjnego produktu do włosów, którego codziennie używasz.

- Jeśli nakładasz olej na włosy, zrób sobie wcześniej bazę z aloesowego żelu (na suche włosy), a dopiero po chwili nałóż na pasma wybrany olej. Po zmyciu produktów zachwyci cię efekt pięknej, gładkiej tafli na włosach.

- Niewielką ilością żelu aloesowego nawilż końcówki swoich przesuszonych włosów.

Ważne: aloes jest humektantem - w związku z tym u niektórych może wywołać efekt puszenia się włosów. Zaleca się jego używanie w przypadku włosów wysokoporowatych i przesuszonych. 

ALOES - SKÓRA POPARZONA SŁOŃCEM

Żel z aloesu to obowiązkowy element w każdej kosmetyczce - chodzą legendy, że uratował już niejedne wakacje! Błyskawicznie ukoi twoją poparzoną słońcem, zaczerwienioną skórę. Aplikuj go na podrażnione miejsca (najlepiej, jeśli wcześniej schłodzisz żel w lodówce) i pozwól, aby przyniósł ci natychmiastową ulgę.

ALOES - SKÓRA PODRAŻNIONA PO DEPILACJI / GOLENIU

Jeśli twoja skóra nie reaguje dobrze na golenie/depilację i często bywa podrażniona, posmaruj wrażliwe miejsca aloesowym żelem, a ból już po chwili powinien mniej ci doskwierać.

ALOES - WYPRYSKI

Pojawiają się na całym ciele, są nieestetyczne, często bolą... Wypryski to zmora bardzo wielu osób. I w tym przypadku świetnym rozwiązaniem jest aloesowy żel o przeciwzapalnych właściwościach, który (po punktowej aplikacji na problematyczne miejsca) powinien zdziałać cuda.

ALOES - ODŻYWKA NA RZĘSY I BRWI

Regularnie aplikuj niewielką ilość żelu z aloesu na brwi i rzęsy, a już niebawem zobaczysz, że staną się dłuższe i wzmocnione.

ALOES - PIELĘGNACJA TWARZY

Poniżej znajdziesz 10 sposobów na idealną skórę twarzy z pomocą aloesu!

1. Regenerująca maseczka z aloesu na twarz

Aloes na twarz - czyli jak zrobić maskę nawilżającą? To jednoskładnikowy, najprostszy (i przynoszący naprawdę niesamowite efekty) sposób. Wystarczy odrobina twojego czasu i wysokiej jakości żel aloesowy. Nałóż grubą warstwę żelu na oczyszczoną twarz. Po ok. 20 minutach delikatnie wklep/wmasuj nadmiar produktu w swoją cerę lub usuń go przy pomocy wacika. W połączeniu np. z oliwą z oliwek, jeszcze bardziej ujędrni Twoją skórę. 

2. Aloesowy żel punktowy na wypryski

Wiesz już, że aloes łagodzi stany zapalne i świetnie radzi sobie z rozjaśnieniem blizn potrądzikowych. Potraktuj go jako żel punktowy, nakładając produkt na problematyczne miejsca. Możesz też aplikować żel na wymagającą strefę T (czoło, nos, broda), ponieważ ogranicza wydzielanie sebum.

3. Tonik aloesowy

Połącz żel aloesowy z ulubionym hydrolatem (np. lawendowym). Ten duet zapewni ci ucztę dla zmysłów, odświeżenie i podwójne ukojenie. Tonik polecany jest szczególnie po wcześniejszym schłodzeniu, w upalne dni.

4. Serum do twarzy

Zanim położysz się spać, aplikuj serum z aloesowego żelu na twarz. Nie zapominaj też, aby po chwili nałożyć na skórę inny produkt - sam żel z aloesu może bowiem nie być wystarczający, szczególnie w przypadku osób o bardzo suchej skórze.

5. Serum pod oczy

Do żelu aloesowego dodaj witaminę E. Opuszkami palców, delikatnie wklep produkt w najwrażliwszy obszar naszej skóry - w skórę pod oczami. 

6. Specyfik na podrażnione i zaczerwienione miejsca

Aplikuj aloesowy żel (najlepiej schłodzony) na podrażnione lub zaczerwienione miejsca - działa jak kompres. Idealnie sprawdzi się po opalaniu.

7. Aloes jako baza pod makijaż

Niewielka ilość aloesu nałożona o poranku na oczyszczoną skórę twarzy stanowi też świetną bazę pod makijaż. Zamknie pory, delikatnie nawilży, rozświetli i napnie twoją cerę, przygotowując ją do dalszych zabiegów kosmetycznych. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością żelu - tym bardziej, jeśli za chwilę planujesz nakładać podkład. 

8. Peeling do twarzy

Do niewielkiej ilości żelu z aloesu dodaj odrobinę cukru/kawy i sok z cytryny. Nałóż peeling na twarz i delikatnie masuj swoją skórę. Dokładnie zmyj peeling. Ciesz się nawilżoną, odżywioną i delikatnie rozjaśnioną skórą!

9. Nawilżająca maska z miodem

Żel z aloesu może być bazą dla wielu wariantów maseczek nawilżająco-regenerujących. Jedną z nich jest nawilżająca maska aloesowa z miodem. Połącz oba te składniki i nałóż je na twarz. Po ok. 20 minutach dokładnie ją zmyj.

10. Aloesowa maska z olejkiem z drzewa herbacianego

Jeśli jesteś właścicielką skóry z tendencją do wyprysków, koniecznie wypróbuj tej maski. Do żelu aloesowego dodaj kilka kropli olejku z drzewa herbacianego (nie przesadzaj z ilością, aby nie podrażnić skóry). Ma on silne właściwości antyseptyczne i wspomaga walkę z trądzikiem. Nałóż maskę na twarz i po ok. 15 minutach dokładnie ją zmyj.

Kosmetyki z aloesem