Obwisły brzuch po ciąży: przyczyny

Wiele kobiet po porodzie bywa zaskoczonych stanem swojego brzucha, który jest zdecydowanie zbyt duży, uwypuklony, a niekiedy przybiera wręcz formę opadającej ku dołowi fałdy. Dlaczego brzuch nie wraca w szybkim tempie do swoich normalnych rozmiarów? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Zatrzymanie płynów. Po porodzie następuje tzw. retencja płynów. Oznacza to, że płyny w organizmie nie są od razu wydalane, lecz pozostają zgromadzone, w powiększonych jeszcze po ciąży macicy i mięśniach brzucha. Obkurczanie, a przy tym wydalanie płynów odbywa się stopniowo, przy czym trwa przeciętnie około miesiąca, a czasem i dłużej,

Rozciągnięta skóra po ciąży i „luźne” mięśnie. Nawet jeśli płyny zostaną już wydalone, mięśnie brzucha oraz skóra zostały podczas ciąży mocno rozciągnięte, nie można się więc spodziewać ich natychmiastowego powrotu do objętości sprzed ciąży.

Wpływ hormonów na mięśnie i skórę. Rozluźnienie więzadeł miednicy, niezbędne do prawidłowego przebiegu porodu ma miejsce wskutek działania hormonów. Hormony odpowiedzialne są więc za zmiany w tkance łącznej. Po porodzie działają jeszcze przez jakiś czas, przy czym wydłuża się on, jeśli kobieta karmi piersią. Dopiero około 3 miesięcy po odstawieniu dziecka od piersi, działanie „ciążowych” hormonów wygasa.

Zabiegi na obwisły brzuch po ciąży

Co jednak zrobić, jeśli od ciąży minęło już dość dużo czasu, okres karmienia piersią się zakończył, mięśnie wyraźnie się wzmocniły a skóra na brzuchu po ciąży nadal nie chce powrócić do normalnych rozmiarów? Skuteczne mogą okazać się zabiegi przeprowadzane w gabinetach medycyny estetycznej, pod warunkiem, że problem dotyczy nie nadmiaru tkanki tłuszczowej zgromadzonej w tej okolicy, lecz rozciągniętej ciążą skóry. Specjaliści polecają w szczególności roller do głębokiego nakłuwania oraz termolifting.

Nakłuwanie przy użyciu rollera. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry przy pomocy specjalnego wałeczka z 3-4 mm igiełkami. Tworzy się w ten sposób mikrokanaliki, którymi aplikowany później preparat napinający i odżywiający skórę wnika w jej głąb. Wywołany przez nakłuwanie stan zapalny pobudza dodatkowo tkankę do regeneracji. Procedurę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy nawet ogólnym. 

Trermolifting .  Zabieg polega na poddaniu skóry promieniowaniu podczerwonemu, które podnosząc temperaturę w głębokich warstwach skóry powoduje kurczenie włókien kolagenowych, a tym samym napięcie skóry i pobudzenie jej do produkcji kolagenu. Zabieg jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia.

Kosmetyki na obwisły brzuch po ciąży

Jeśli poród odbył się stosunkowo niedawno, a my karmimy piersią nasze niemowlę, poddawanie się zabiegom nie jest wskazane, zarówno ze względu na sam fakt karmienia naturalnego, jak i niezakończony proces zmian hormonalnych w naszym organizmie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy stosowały kosmetyki, mające pomóc naszemu brzuchowi osiągnąć lepszą kondycję.

Naturalny proces można nieco przyspieszyć stosując rozmaite preparaty ujędrniające i pobudzające skórę do regeneracji, np. z zawartością alantoiny, wyciągów z alg i witaminy E.

Domowe sposoby na luźną skórę po ciąży

Doskonałym sposobem na ujędrnianie brzucha po ciąży są masaże. Można wykonywać je przy pomocy różnego rodzaju mechanicznych masażerów, ale również sizalowych rękawic do masażu na mokro czy szczotki o odpowiedniej miękkości. Najlepsze efekty daje oczywiście regularność zabiegów (co najmniej 3 razy w tygodniu) oraz czas trwania pojedynczego masażu, który najlepiej jeśli wynosiłby od 5 do 10 minut. W ten sposób, jeśli tylko uda nam się zachować systematyczność, pobudzimy ukrwienie skóry, pobudzając jej regenerację.

Pobudzająco działają na skórę również peelingi – stosowane 2 razy w tygodniu wspomagają działanie masażu i poprawiają wygląd naszego brzucha. Zarówno peeling po usunięciu preparatu, jak i masaż warto zakończyć stosując kosmetyk ujędrniająco – nawilżający, który sprawi, że nasza skóra będzie się stopniowo wygładzała i nie ulegnie przesuszeniu.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Zarówno tkanka łączna (w tym ścięgna, więzadła, powięzie oraz skóra), jak i mięśnie głębokie, wraz z układem kostnym tworzą system stabilizacyjny organizmu, który nie tylko odpowiada za prawidłową postawę, ale również utrzymuje narządy wewnętrzne w odpowiednich miejscach w organizmie. Ciąża wpływa na system stabilizacyjny w sposób oczywisty i po porodzie musi mieć on odpowiednią ilość czasu na powrót do normalnego funkcjonowania. W procesie przywrócenia wydolności mięśniom pomocne są z pewnością ćwiczenia fizyczne.

Ich intensywność zależy od czasu, jaki upłynął od porodu – rozpoczęcie ćwiczeń zaleca się już około 3 miesięcy po porodzie, a po pół roku można je zintensyfikować. Najprostszym i skutecznym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie brzucha są tzw. brzuszki. Żeby nie obciążać kręgosłupa, należy zachować nogi zgięte w kolanach i nie wykonywać siadu. Niewielkie, uzależnione od kondycji wahania górnej części ciała są zupełnie wystarczające. W przypadku treningu mięśni brzucha najbardziej istotna jest ilość powtórzeń – najlepsze rezultaty dają długie serie.