Sennik: zwierzęta

Zwierzęta we śnie zwykle nawiązują do biologicznej strony ludzkiej natury - wyrażają pierwotne instynkty (często proste i prymitywne), czasami także odwołują się do seksualności, namiętności i pożądania. Mówiąc wprost - wyrażają wszystko to, co cielesne. Bywa też tak, że pojawiające się w snach zwierzęta stanowią odzwierciedlenie odczuwanych przez śniącego potrzeb emocjonalnych.

Tego typu marzenia nocne pozostawiają szerokie możliwości interpretacji. Niezwykle istotne jest to, jakie zwierzę pojawia się we śnie. Tak samo duże znaczenie mają okoliczności towarzyszące motywowi przewodniemu. Jest to całkowicie zrozumiałe, tym bardziej, że zwierzętom od zawsze towarzyszy bogata symbolika. W ich zachowaniu doszukujemy się cech ludzkich i odwrotnie - w poczynaniach człowieka szukamy odniesienia do królestwa zwierząt. Przykładowo, sowa symbolizuje mądrość, wąż - przebiegłość. Wszystko to można przełożyć na świat snów.

Dzikie zwierzęta we śnie

Sen o dzikich zwierzętach może stanowić wyraz podświadomego buntu. Osoba śniąca sprzeciwia się narzucanym normom społecznym i wyraża niechęć do zdobyczy świata cywilizowanego. Ten swoisty manifest podświadomości najczęściej jest rezultatem wewnętrznej potrzeby zbliżenia się do natury. W dobie powszechnego pędu, takie sny pojawiają się coraz częściej - wielu z nas zdaje sobie sprawę, że wielkomiejski styl życia nie ma nic wspólnego z równowagą i harmonią. Motyw ten, zwłaszcza jeżeli pojawia się często, powinien skłonić do refleksji. Może to czas, żeby opuścić "wyścigowy peleton" i przewartościować swoje życie?

Analizując sen o dzikich zwierzętach, warto przypomnieć sobie możliwie najwięcej szczegółów, gdyż to właśnie w detalach zawarta jest cała symbolika nocnych marzeń. Jeżeli śni ci się atak dzikich zwierząt, spodziewaj się pretensji ze strony osoby, której kiedyś odmówiłeś pomocy. Gdy we śnie karmisz dzikie zwierzęta, sprawa, która spędzała ci sen z powiek, doczeka się pomyślnego rozstrzygnięcia. Stado dzikich zwierząt symbolizuje natomiast ciekawe wiadomości i pomyślne nowiny.

Zwierzęta domowe we śnie

W snach często pojawiają się zwierzęta domowe. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu każdy zwierzak, który towarzyszy człowiekowi na co dzień, jest jego najlepszym przyjacielem. Tego typu projekcje najczęściej odwołują się do odczuwanych przez śniącego emocji i do stanu jego ducha. Udomowione pupile symbolizują bowiem wszystko to, co nas cieszy, smuci i martwi, ale w wielu przypadkach, wskazują też na potrzeby intymne.

Sen, w którym śniący jest sam ze zwierzakiem, to wewnętrzny wyraz odczuwanej samotności. Osoby, które śnią ten motyw, powinny zadbać o lepszy kontakt z otoczeniem. Być może to już najwyższy czas, żeby znaleźć swoją drugą połówkę?

Gdy we śnie karcisz lub bijesz zwierzę domowe, musisz zastanowić się nad tym, w jaki sposób okazujesz uczucia. Najprawdopodobniej nie poświęcasz dość uwagi osobie, z którą dzielisz życie. 

Sen, w którym chcesz przygarnąć albo kupić zwierzę domowe, oznacza z kolei głęboką potrzebę miłości. Może też stanowić wyraz odczuwanego strachu - podświadomość daje śniącemu do zrozumienia, że ten boi się życia w samotności. 

Odchody zwierząt

Sen o zwierzęcych odchodach może wydawać się tak samo dziwny, co niezrozumiały, trzeba jednak wiedzieć, że taki motyw często gości w nocnych projekcjach. Jego znaczenie może być pozytywne lub negatywne, a żeby to stwierdzić, należy skupić się na szczegółach.

Sen, w którym sprzątamy odchody własnego zwierzaka, ostrzega przed pochopnymi decyzjami. Jeżeli we śnie wchodzisz w zwierzęce odchody, spodziewaj się pomyślności i spełnienia tego, o czym skrycie marzysz. Motyw pobrudzenia się odchodami zwierząt wróży trudny czas, który finalnie przełoży się na dobre zmiany. Gdy widzisz odchody psa lub kota, pomyśl o zmianach w swoim życiu. W przeciwnym wypadku, rutyna stanie się nieznośna. Odchody krowy to zła wróżba. Widziane we śnie zwiastują samotność i odrzucenie.

Kleszcze na zwierzętach

Kleszcze na zwierzętach są symbolem, który odwołuje się do uczuć jakimi śniący obdarza najbliższe mu osoby. Jeżeli te budzące strach pasożyty pojawiają się na psie, osoba śniąca nie ufa najbliższym, mimo że ci życzą jej dobrze i wspierają ją w podejmowanych decyzjach. W innej interpretacji, taki sen oznacza, że w najbliższym otoczeniu śniącego pojawią się problemy. 

Kleszcze na kocie to znak, że śniący zbyt mocno podkreśla swoją niezależność. W rezultacie zaczyna odwracać się od innych, co w konsekwencji sprawi, że w jego życiu pojawią się poważne problemy.

Śmierć zwierzęcia, zdechłe zwierzęta

Sen, w którym widzimy śmierć zwierzaka lub zdechłe zwierzę, nie może być zaliczony do pomyślnych. Taki motyw oznacza zbliżające się problemy. Może to dotyczyć podupadającego zdrowia, niepowodzenia w interesach lub rozpadu więzi rodzinnych. Sen o śmierci zwierząt może też symbolizować negatywne uczucia, które przepełniają śniącego - złość, agresję i nienawiść.

Zdarza się, że nocne projekcje są wyjątkowo makabryczne - niektórzy śnią sen, w którym jedzą padlinę. To kolejna niepomyślna wróżba, symbolizuje bowiem poważną chorobę członka najbliższej rodziny. 

Zwierzęta futerkowe

Znacznie bardziej pozytywne skojarzenia wywołuje sen o zwierzętach futerkowych i słusznie. To jeden z najbardziej pozytywnych motywów związanych ze zwierzakami. Zwiastuje bowiem istotną poprawę sytuacji materialnej. Jeżeli przyśnią ci się miłe futrzaki, nie bój się inwestować. Twoje prognozy okażą się trafne i każda zainwestowana złotówka przyniesie profity. Możesz też spodziewać się, że nie ominie cię zasłużony awans.

Czytaj także: Lis: sennik. Jak interpretować znaczenie snu o lisie?

FLPA/Jamie Hall, East News

Małe zwierzęta

Małe zwierzęta, jak choćby gryzonie lub niewielkie ptaki, odwołują się do rodzeństwa osoby śniącej i stanowią wyraz wewnętrznej potrzeby sprawowania opieki nad braćmi i siostrami. Jeżeli w twoim śnie pojawiają się małe zwierzęta domowe, oznacza to, że możesz obdarzyć swoich przyjaciół zaufaniem. Każdy z nich życzy ci dobrze. Być może w twoim życiu pojawią się trudniejsze chwile. W takiej sytuacji, nie bój się prosić o pomoc. Przyjaciele z pewnością wyciągną w twoim kierunku pomocną dłoń.  

Zobacz też: Rasy psów o największej inteligencji. Ranking najmądrzejszych psów >>

Znęcanie się nad zwierzętami

Jeżeli śnisz sen, w którym znęcasz się nad zwierzętami, lepiej przygotuj się na krytykę. W twoim otoczeniu jest osoba, która niebawem wytknie ci wszystkie popełniane błędy i nie będzie przy tym szczędzić gorzkich słów. Nie obrażaj się za to, bowiem przedstawione ci zarzuty będą całkowicie uzasadnione. Zamiast zgrywać urażonego, zastanów się nad swoim postępowaniem, wyciągnij wnioski na przyszłość i więcej nie popełniaj tych samych błędów.