Rytuały sylwestrowe na nowy rok pomogą ci wprowadzić do życia świeżą energię. Czas skończyć z oglądaniem się przez ramię i analizowaniem spraw z przeszłości. Masz szansę stać się najlepszą wersją siebie, jeśli wreszcie odnajdziesz się w chwili teraźniejszej. Czasami potrzebny jest do tego rytuał, który przygotuje cię na nadchodzące zmiany i oczyści twój umysł z negatywnych myśli. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie, którzy czcili Nowy Rok biesiadami wokół ognia. Oto znane przesądy na nowy rok oraz towarzyszące im obrządki. 

Rytuały honorują zmiany i dodają nam sił do pokonywania przeciwności losu.

Rytuały sylwestrowe: potrawy na nowy rok

W polskiej kulturze panuje obyczaj, by przywitać Nowy Rok specjalnymi potrawami. Ich zjedzenie przed lub po północy obiecuje szczęście i dobrobyt w kolejnych miesiącach. Nasi przodkowie nie wstawali od stołu bez konsumpcji kilku szczególnych dań. Do dziś serwuje się je w Sylwestra w obawie przed tym starym zabobonem. Przesądy na nowy rok nakazują zjedzenie okrągłego chleba symbolizującego życie zataczające koło. Pomyślność zapewniają również pączki, które powinno się zjeść na deser. Brak okrągłej potrawy w sylwestrowym menu zwiastował odwrotny efekt!

Przesądy na nowy rok głoszą, że zjedzenie czegoś okrągłego przynosi szczęście przez "okrągły rok". 

Oczyszczanie białą szałwią w sylwestra

Tak jak w pełni i podczas nowiu Księżyca, w Nowy Rok warto odświeżyć swoje wnętrza. Czas na porządki noworoczne: wietrzenie, odkurzanie, zwalnianie miejsca w domu, oraz okadzenie przestrzeni ziołami. Do tego pradawnego rytuału wykorzystuje się wiązki smugowe skomponowane z roślin o silnych właściwościach, które odpędzają złą energię. Najlepiej sprawdzi się oczyszczanie białą szałwią, rozmarynem, tymiankiem, lawendą czy nawet gałązkami jodły lub sosny. Wybrane kadzidło należy zapalić i osmużyć nim dokładnie wszystkie kąty. Tak przygotowana przestrzeń pozytywnie nastroi cię na Nowy Rok. 

Rytuał dla każdego znaku zodiaku na rozpoczęcie dnia >>

Rytuał noworoczny: 12 dni spełnienia

Jedną z noworocznych tradycji w Hiszpanii jest wkładanie do ust tuzina zielonych winogron o północy, aby zapewnić sobie dobrobyt przez następnych 12 miesięcy. Powszechny rytuał stanowi także przeznaczanie pierwszych 12 dni stycznia na planowanie całego roku. Ten czas wykorzystuje się z pełną uwagą, wizualizując, jak chcemy, żeby wyglądał nasz rok i spisując na kartce swoje manifestacje. Miej na uwadze, że każdy dzień reprezentuje jeden miesiąc. Nie zapomnij wypowiadać swoich życzeń na głos!

Przesądy na nowy rok: palenie kalendarza

Jeśli rok 2019 naprawdę dał ci w kość, powinnaś jak najszybciej się z nim pożegnać. Jeszcze przed północą spal stary kalendarz, a jeśli go nie masz, spisz na kartce najbardziej nieudane miesiące. Następnie obwiąż swoje zapiski czerwoną nitką i zrób na niej dziewięć supełków. Zapal świecę (najlepiej czarną lub białą), aby spalić ubiegłoroczny terminarz. To odpędzi od ciebie złe wspomnienia oraz negatywną wibrację. W trakcie rytuału myśl o swoich pragnieniach i wymów je na głos, spoglądając w płomień. Obrzędy z użyciem ognia mają najbardziej oczyszczającą moc!

Rytuał sylwestrowy palenia kalendarza pomaga nam uwolnić się od starej energii. 

Duchowe postanowienia noworoczne >>

Szczęście w nowy rok: odpoczynek

Stary przesąd mówi, że w pierwszy dzień nowego roku trzeba stronić od swoich rutynowych zajęć. Odpuść sobie wszelkie prace domowe, gdyż "ten, kto w Nowy Rok zacznie zamiatać, wymiecie szczęście ze swojego domu". A tego przecież nie chcemy. Ciesz się dniem wolnym i zamiast obowiązków zajmij się przyjemnościami. Zjedz śniadanie w łóżku, pójdź na spacer, zrób sobie seans filmowy. Spraw, żeby ten dzień był wolny od trosk, lecz pełen chwil sprawiających ci radość.

Rytuały magiczne na nowy rok: intencje

Jak chcesz, żeby wyglądał twój rok 2022?

  1. Nazwij w głowie trzy uczucia, które mają poprowadzić cię przez kolejne miesiące. Na przykład zażycz sobie, aby nowy rok był "żywy, zabawny i kochający". Zapisz te trzy emocje na trzech kartkach papieru. Następnie znajdź trzy przedmioty, które według ciebie symbolizują te uczucia. Płatki róż mogą oznaczać kochanie, kryształ dobre wibracje, a pędzelek zabawę.
  2. Przygotuj miskę z wodą, a następnie umieść w niej trzy przedmioty i trzy kawałki papieru. Utwórz palcem wir na tafli. Kontynuuj poruszanie przedmiotami w kółko, kiedy recytujesz poniższą (lub swoją własną) afirmację: „Nadchodzące dni będą pełne możliwości i (wstaw tutaj swoje trzy słowa). Niech Przestrzeń wzniesie mnie na wyższe wibracje, abym mogła w pełni odczuwać te uczucia. Pozwól mi je znaleźć, kiedy będę w potrzebie. Przypominaj mi o mojej mocy, abym widziała pozytywne światło we wszystkich nadarzających się okazjach. Trzymam poczucie (tu wstaw swoje słowa) tuż przy swoim sercu. Prowadź mnie, abym poczuła (tu wstaw trzy słowa) w każdym możliwym momencie."
  3. Postaw miskę z wodą na zewnątrz na jedną noc pod energią nowiu Księżyca. Możesz też postawić swoje magiczne przedmioty przy łóżku lub na swoim rytualnym ołtarzu. Trzymaj je tam do styczniowej pełni.