Retrogradacja: o co chodzi?

Zjawisko znane jest od dawna w dziedzinie astronomii. Retrogradacja to po prostu wsteczny ruch (czyli przeciwny względem Ziemi wokół Słońca) ciał niebieskich po orbicie. W tym czasie można zaobserwować zmiany położenia planet na niebie, takich jak Mars, Jowisz, Saturn, Wenus czy Merkury. Warto jednak wiedzieć o tym, że tak naprawdę jest on pozorny. Planety obserwowane przez teleskop zdają się zmieniać kierunek swojego ruchu, a nawet obracać pod prąd. To jednak złudzenie optyczne, które wynika z różnych prędkości poruszania się ciał niebieskich. 

"Faza retro" dotyczy różnych planet, jednak ta dotycząca Merkurego jest najpopularniejsza i to wcale nie z pozytywnych powodów. 

Kiedy Merkury się cofa, jest duża szansa na to, że nasze życie nagle wywróci się do góry nogami - począwszy od błahych spraw, po te poważniejsze. Planeta może mieć wpływ nie tylko na elektronikę, ale też komunikację, ruch, handel, media, bankowość, podróże i usługi pocztowe. Problemy z wifi, zbita szybka w smartfonie, a może auto gasnące w drodze do pracy? To wszystko to prawdopodobnie sprawka retrogradacji Merkurego.

Merkury w retrogradacji 2019

W tym roku Merkury "doświadczył" retrogradacji aż trzy razy i jest jedyną planetą osobistą, która w 2019 pozornie się cofa. Pierwsza tura odbywała się od 5 do 28 marca - Merkury był wtedy w znaku Ryb, a retrogradacja mogła powodować dezorientację i wzmagać abstrakcyjne wyobrażenia. Między 8 lipca a 1 sierpnia Merkury "cofał się" w Lwie i Raku, a ten czas był świetnym momentem na autoanalizę i poukładanie prywatnych spraw, ale też zwiększał prawdopodobieństwo chaotycznych myśli. Obecna retrogradacja to Merkury w Skorpionie: rozpoczęła się 31 października i zakończy 20 listopada. 

W każdym z tych przypadków warto pamiętać o tym, że zanim Merkury wejdzie w stan retrogradacji, odbywa się też pre-retrogradacja oraz post-retrogradacja, które mogą trwać nawet dwa-trzy tygodnie i również wpływać na nasze samopoczucie. 

Znaki zodiaku, które do siebie nie pasują. Pary spod tych znaków mogą mieć pod górkę>>

Retrogradacja Merkurego w Skorpionie

Najnowsza retrogradacja Merkurego rozpoczęła się w Halloween i dla niektórych jest czymś o wiele bardziej przerażającym niż nocny seans horrorów, a niektórzy nawet obecną retrogradację ochrzcili jako "Mercury Spookygrade". Mimo trzytygodniowej fazy retro, cofanie się Merkurego może być odczuwalne już od 11 października (pre-retrogradacja) do 7 grudnia 2019 roku, kiedy kończy się jego post-retrogradacja.

Obecny układ planet na niebie to dla wielu osób szczególny czas, bo ruch wsteczny w Skorpionie wpływa na dwa bardzo ważne elementy naszego życia: sprawy sercowe i finanse. W związkach, przyjaźni i kwestiach pieniężnych mogą więc pojawić się pewne perturbacje, a nawet problemy - warto mieć oczu dookoła głowy i bacznie obserwować każdą z tych życiowych płaszczyzn. Czego nie robić podczas retrogradacji Merkurego? Na liście do odłożenia na później powinny znaleźć się: poważne plany, w tym nowe związki i śluby, zmiany pracy oraz przeprowadzki. Czy to oznacza, że jest się czego bać? Tak naprawdę retrogradacja Merkurego wcale nie musi oznaczać pasma nieszczęść i to kwestia bardzo indywidualna, chociaż nie zdziwcie się, jeśli nagle w tym miesiącu wydacie "przypadkowo" wszystkie oszczędności na zakupy albo z łatwością przyjdzie Wam odezwanie się do byłego partnera. 

Powstały karty tarota z Britney Spears, Laną Del Rey i Carrie Bradshaw>>

Lepiej jednak zastanowić się "Do czego wykorzystać retrogradację Merkurego?". Ten czas świetnie sprawdzi się podczas pisania tekstów, wracania do niedokończonych spraw i drobnych napraw domowych sprzętów. Owszem, podczas Merkurego w retrogradacji lepiej nie podejmować ważniejszych decyzji i nie podpisywać trudnych umów, warto zabezpieczać się przed awariami oraz uważać na komputer i smartfon, a także czasem ugryźć się w język. Najbliższe tygodnie to jednak dobry moment na przeanalizowanie tych kwestii, które są na celowniku obecnej fazy retro. Przewartościowanie niektórych spraw, szukanie autorefleksji i zastanowienie się, czego tak naprawdę oczekujemy w przypadku miłości, przyjaźni i finansów to punkt obowiązkowy retrogradacji Merkurego w Skorpionie. Warto przestać zamiatać niektóre sprawy pod dywan i zacząć pracować nad sobą - nawet, jeśli początkowo nie będzie łatwo i trzeba będzie dotknąć tych trudnych emocji. 

Czytaj też: Niezwykła moc ziół: symbolika, rodzaje i właściwości lecznicze. Jak działają lawenda, pokrzywa, niecierpek, czy dziurawiec?