Regulacja brwi nitką, czyli nitkowanie brwi to metoda, która wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu. Dziś ta usługa dostępna jest w wielu salonach kosmetycznych. Tzw. threading polega na usuwaniu włosków za pomocą odpowiednio splecionej i mocno naprężonej nitki. Nić ta chwyta krótkie włosy usuwając je wraz z cebulkami, dzięki czemu efekt utrzymuje się przez dłuższy czas. Regulacja nitką umożliwia usunięcie wąsika, włosków z brody i włosów na policzkach. Ten zabieg jest jednak najczęściej stosowany przy depilacji brwi. Dzięki regulacji brwi nitką możemy w (miarę) bezbolesny sposób usunąć najmniejsze włoski w okolicy łuku brwiowego. Zabieg jest również bardzo precyzyjny i idealny dla skóry wrażliwej, która źle znosi wosk. Na skórę nie są nakładane żadne dodatkowe środki depilujące. Odpowiednio wyregulowane brwi mogą zdziałać cuda:

Bardziej ostry łuk optycznie wyszupli okrągłą twarz. Delikatniejszy, złagodzi pociągłą. Mocniejsze wyregulowanie końcówki uniesie z kolei opadające kąciki oczu, a wyrwanie kilku włosków z przodu, rozsunie zbyt blisko osadzone oczy - podpowiada Sebastian Gradzik, główny makijażysta marki Smashbox.

Jakie są zalety regulacji brwi nitką? To przede wszystkim zabieg dla osób, którym zależy na czasie. Doświadczona kosmetyczka wykona go w ok. 5 minut. Nitkowanie jest też bardzo higieniczne - jedynym elementem, który styka się ze skórą jest... nitka. 

Nitkowanie brwi – co to jest?

Chociaż eyebrow threading znane jest od wieków, w Polsce dopiero zaczyna wzbudzać zainteresowanie. Aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i dowiedzieć się więcej o zyskującej na popularności technice, odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące nitkowania brwi.

Czy nitkowanie brwi boli?

Podczas nitkowania włoski są usuwane wraz z cebulkami, co może odrobinę boleć. Zwłaszcza, że nitka wyrywa nawet najmniejsze włoski – niedostrzegalne podczas regulacji za pomocą pęsety. Jeśli zdecydujesz się wyrwać naraz kilka włosków, poczujesz ból, jednak jest on całkowicie do wytrzymania. Co ważne, nitkowanie nie pozostawia żadnych zaczerwienień ani opuchlizny – skóra nie jest w żaden sposób podrażniona. Właśnie dlatego tę metodę polecają Madonna, Megan Fox oraz Jennifer Lawrence!

Ile trwa nitkowanie brwi?

Regulacja metodą nitkowania brwi jest wyjątkowo szybka. Najdłużej będzie trwało dopieranie odpowiedniego kształtu brwi przez profesjonalistkę, natomiast sam proces usuwania włosków to zaledwie kilka minut.

Nitkowanie brwi – jak to zrobić?

Co to jest nitkowanie brwi? Na czym polega nitkowanie brwi? Nawet jeśli znasz odpowiedzi, wciąż możesz nie do końca orientować się, jak wyregulować brwi za pomocą nitki – zwłaszcza, jeśli chcesz to zrobić samodzielnie.

Nitka do nitkowania brwi

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalistyczna nić do depilacji. Podczas każdego zabiegu będziesz potrzebować około 20-30 centymetrów. Ze względów higienicznych, nitka jest jednorazowego użytku.

Metoda nitkowania brwi

Nitkowanie brwi początkowo może sprawiać problemy – nie jest to najłatwiejsza technika, ale jeśli trochę poćwiczysz, to z pewnością ją opanujesz. Daj sobie trochę czasu.

Mapowanie twarzy

Przed nitkowaniem brwi stylistka przeprowadza mapowanie twarzy – wyznacza kształt brwi. Nie pomijaj tego kroku, jeśli chcesz, aby twoje brwi jak najlepiej pasowały do rysów twarzy. Będzie ci łatwiej, jeśli zaznaczysz kredką miejsce, gdzie brwi powinny się zaczynać, gdzie kończyć, a gdzie będzie wypadało załamanie. Dzięki temu sam proces wyrywania włosków przebiegnie sprawniej.

Jak nitkować brwi? Nitkowanie brwi krok po kroku

Regulacja brwi – nitkowanie. Jak to zrobić?

  1. Umyj dokładnie dłonie – możesz je także zdezynfekować. Oczyść twarz.
  2. Wysusz za pomocą wacika przestrzeń wokół brwi – skóra musi być sucha, aby nitka się nie ześlizgiwała.
  3. Przygotowuj około 20-30 cm nitki. Zwiąż ją tak, aby tworzyły pętle.
  4. Nałóż związaną nitkę na palce obu dłoni. Skręć kilkukrotnie – powinny powstać dwie mniejsze pętelki. Całość ma przypominać kształt ósemki.
  5. Przyłóż jedną z pętelek do skóry, a następnie pociągnij. Nitka powinna się rozszerzać i zwężać – wraz z każdym ruchem będzie łapać włoski, a następnie je wyrywać razem z cebulkami.
  6. Podczas całego procesu nić powinna być mocno naprężona.

Jeśli nie udaje ci się „złapać” włosków, których chcesz się pozbyć, spróbuj zapoznać się z filmikami instruktażowymi.

Nitkowanie brwi – przeciwwskazania

Nitkowanie brwi jest wyjątkowo bezpieczne i nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań – za jednym wyjątkiem. Nie poleca się tej metody w przypadku skóry trądzikowej. Nitka można podrażniać wypryski i stany zapalne skóry. Jeśli w okolicach brwi masz wypryski, przestrzegamy przed nitkowaniem – a zamiast tego polecamy domowe, naturalne kosmetyki. Maseczka z aloesu może pomóc!

Nitkowanie brwi – cena

Regulacja brwi metodą nitkowania jest dość tania. Dlatego, jeśli nie udaje ci się samodzielnie przeprowadzić nitkowania lub po prostu wolisz oddać się w ręce profesjonalistek, możesz udać się do salonu. Jednak, ze względu na to, że nitkowanie nie należy do najpopularniejszych metod regulacji brwi w Polsce, nie w każdym miejscu ta usługa będzie dostępna.

Ile kosztuje nitkowanie brwi?

Cena nitkowania brwi jest zależna od wielu czynników. Nitkowanie brwi w Warszawie czy innych większych miastach może być droższe niż poza nimi. Cena nitkowania brwi zwykle jednak nie przekracza kwoty około 40-50 zł.

Dla porównania – szpula specjalistycznej nitki do nitkowania brwi to koszt 30 zł. Tyle nici wystarczy nawet na 10 zabiegów! Nitkowanie brwi, zwłaszcza wykonywane samodzielnie, jest wyjątkowo tanie. Pamiętaj jednak aby kupić stuprocentowo bawełnianą nić.

Nitkowanie brwi – efekty

Nitkowanie brwi jest na tyle bezpieczną metodą, że często bywa polecane osobom o wrażliwej skórze, które na każdą inną metodą depilacji reagują podrażnieniem. Jakich efektów możesz się spodziewać?

  • Po wosku czy nawet depilacji za pomocą pęsety czasem dochodzi do podrażnień. Nitkowanie brwi w żaden sposób nie narusza struktury naskórka i nie wywołuje żadnych efektów ubocznych. Brwi wyglądają pięknie i nie wymagają podkreślenia – zwłaszcza, jeśli chodzi o delikatny, dzienny makijaż.
  • Włoski są wyrwane wraz z cebulkami, dzięki czemu nie odrastają nawet przez 5 tygodni. Niewielkie, niewidoczne włoski będą odrastać po około 2 tygodniach, ale z reguły zabieg nitkowania brwi wykonuje się nie częściej niż raz na miesiąc.
  • Nitkowanie to sposób nie tylko na depilacje brwi. Face threading depilation czyli nitkowanie twarzy (np. usuwanie wąsika) również cieszy się sporą popularnością. Jeśli opanujesz tę metodę, możesz w łatwy i szybki sposób pozbyć się każdych niechcianych włosków – zwłaszcza w miejscach, które wymagają precyzji.

Nitkowanie brwi – szkolenie

Gdzie można znaleźć kursy nitkowania brwi? Warszawa, Kraków, Katowice, Gdynia i inne większe miasta oferują tego typu szkolenia, jednak ich cena waha się od 450 zł do 900 zł.

Kurs nitkowania brwi to świetnie rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które zawodowo zajmują się regulacją brwi. Dzięki szkoleniu pod okiem ekspertek w szybki i łatwy sposób opanują tę technikę – będą potrafiły precyzyjnie wyregulować brwi, a także nauczą się dobierać ich kształt do twarzy. Z podobnych powodów polecamy także makijaż dla początkujących – wystarczy kilka godzin pracy z profesjonalistami, aby wszystkiego się nauczyć.

Początkowo nitkowanie brwi samej sobie może wywoływać wiele trudności – podczas kursu będziesz mogła poćwiczyć na modelkach, dzięki czemu będzie ci łatwiej opanować tę sztukę. Internetowe tutoriale nie zawsze mogą okazać się wystarczające!