Czego będzie można spróbować podczas ostatniego dnia roku?

Na dobry początek Winosfera zaskoczy Was powitalnym Amuse Bouche, po którym jako pierwsze danie na stole, pojawi się krab z migdałami, solirodem i jabłkiem. Druga przystawka to przepiórka, połączona z trawą cytrynową i trybulą – ten zestaw gwarantuje niecodzienne doznania smakowe. Kolejno przy akompaniamencie muzyki pojawi się middle course, a po nim pierwsze danie główne – żabnica w towarzystwie kalmarów, fregoli, chorizo i ogórka kiszonego. Drugie główne danie - dojrzewający antrykot z majonezem foie gras i z kawiorem ze ślimaka, również pozwoli w iście królewski sposób pożegnać rok 2019.

Zwieńczeniem kolacji jest deser, o którym wiele osób marzy przez cały rok, czyli klasyczny suflet czekoladowy z lodami z marakui. Po tak wyjątkowej kolacji, na pożegnanie mijającego roku i jednocześnie powitanie Nowego 2020 roku, zaserwowane zostaną domowe petit fours i kieliszek szampana do wzniesienia wspólnego toastu, a do tego oczywiście pamiątkowe zdjęcia!

Starter 1 białe mięso kraba * migdały * soliród * jabłko
Starter 2 przepiórka * trawa cytrynowa * trybula * honeycomb * wędzony burak

Middle course
Main course 1
Żabnica * fregola * chorizo * kalmary * ogórek kiszony
Main Course 2 Dojrzewający Antrykot * majonez foie gras * trompetts * kawior ze ślimaka

Deser
Soufflet Czekoladowy * lody marakuja

Petit Fours:
trufla czekoladowa * jagermeister
mini tarta cytrynowa pianka piernikowa

Specjalnie dla czytelniczek Elle, Szef Cukierni Tomasz Fiet zdradził swój sekretny przepis na idealny suflet czekoladowy:

Suflet czekoladowy:

  • 200gr czekolada gorzka
  • 60g żółtko
  • 300g mleko
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 20g skrobia kukurydziana
  • 8g maka pszenna
  • 200g białko
  • 100g drobny cukier

Mleko zagotować, żółtka utrzeć z płaską łyżeczką cukru, połączyć ze skrobią. Gotową masę zalać gorącym mlekiem, intensywnienie mieszając. Powstałą masę przelać do garnka i zagotować. Powstanie coś na kształt budyniu, dodajemy czekoladę i dokładnie łączymy. Wystudzić. Białko ubić z cukrem (dodając go stopniowo). Gotową masę na suflet łączymy z bezą w proporcji 1:1, należy pamiętać, aby najpierw do masy dodać łyżkę bezy, pozostałą część odważonej bezy wymieszać delikatnie, tak, aby nie wybić powietrza. Przed pieczeniem, przygotowujemy ramekiny (kokilki, specjalne naczynie do wypieku sufletów), które powinny być dokładnie wysmarowane ciepłym masłem, a do wnętrza wsypujemy drobny cukier. Gotowy suflet przekładamy do kokilek, wygładzamy bokiem noża powierzchnie sufletu i wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 15 minut. Bez termoobiegu!

Smacznego!

Powierzchnie wypełnione winem, smakiem, zapachami i czarodziejskimi pomieszczeniami, to właśnie tu kryje się klimatyczne kino Czary. Jeśli jeszcze nie poznałaś tego miejsca, to sylwestrowy wieczór jest najlepszym momentem, aby zagłębić się w tym świecie i być może zostać w nim na dłużej. Podczas sylwestrowej nocy pozwól zadbać o swoje zmysły i zacznij ten rok inaczej niż zazwyczaj. Sylwester w Winosferze może być Twoim strzałem w dwudziestkę!