Tajna broń domowej pielęgnacji włosów? Poznaj 3 kroki do odbudowy pasm

Przywrócenie włosom witalności w warunkach domowych – czy jest to możliwe? Bardzo często idealna fryzura wymaga od nas odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej. To bez wątpienia jeden z kluczowych elementów (obok stanu naszego zdrowia, diety i trybu życia), który ma ogromne znaczenie w kwestii kondycji naszych pasm. Co za tym idzie...  Niezwykle ważne jest też to, z jakich kosmetyków korzystamy na co dzień. 

Jednym z coraz częściej polecanych przez profesjonalistów rozwiązań na piękne włosy jest rutyna pielęgnacyjna w 3 krokach L'Oréal Paris Elseve Bond Repair. Skąd wynika jej fenomen? Błyskawicznie odbudowuje strukturę włosów, a jej sekret to m.in. kwas cytrynowy. 

Krok 1, czyli pre-szampon naprawczy

... tylko co to jest pre-szampon? Ten produkt stosujesz przed umyciem włosów. Zapewnia intensywną odbudowę pasm, wszystko za sprawą 12% COMPLEX Bond Repair z kwasem cytrynowym. Pomaga wzmocnić uszkodzone wiązania włosów. 

Aplikuj go na wilgotne włosy od nasady aż po końce, pozostaw na 5 minut i spłucz. Wiedziałaś, że aby odbudować zniszczone włosy, najlepiej zacząć od najbardziej skoncentrowanego gestu pielęgnacyjnego o działaniu wzmacniającym, którego formuła przenika przez powierzchnię włosa?

Krok 2, delikatnie oczyszczający szampon

Szampon L'Oréal Paris Elseve Bond Repair zawiera 5% Complex Bond Repair z kwasem cytrynowym. Delikatnie oczyszcza pasma, równolegle wzmacniając wewnętrzne, zerwane wiązania włosa.

Aplikuj szampon na wilgotne włosy, delikatnie wmasuj kosmetyk w skórę głowy i spłucz. Ta formuła pozwala uzyskać kremową pianę, która dodatkowo wykazuje działanie pielęgnacyjne.

Krok 3, ułatwiająca rozczesywanie odżywka

I ponownie – 10% COMPLEX BOND REPAIR Z KWASEM CYTRYNOWYM, czyli element, który działa cuda!

Pasma mają niestety tendencję do zniszczeń, szczególnie podczas codziennego rozczesywania. Stąd dodatkowa dawka kwasu cytrynowego, która pomaga uszczelnić osłonkę włosa, pielęgnując przy tym jego włókna. Ta odżywka zwiększa podatność włosów na układanie i sprawia, że stają się miękkie.

Nałóż ją na mokre włosy od połowy długości aż po końce, pozostaw na 3 minuty i dokładnie spłucz. 

Materiały prasowe

Zdrowe i piękne włosy na wyciągnięcie ręki: rozmowa z ekspertami L'Oréal Paris

O pięknych włosach i wyjątkowym składniku, jakim jest kwas cytrynowy, porozmawialiśmy z trycholożką, psycholożką włosów i ekspertką L'Oréal Paris - Magdaleną Szymczak oraz stylistą fryzur i ekspertem marki L'Oréal Paris, Pawłem Ziębą. Poniższa rozmowa pomoże ci jeszcze lepiej zrozumieć świat włosów. 

Kasandra Zawal: Jak nasza kondycja psychiczna może wpływać na kondycję włosów?

Magdalena Szymczak: Nasza kondycja psychiczna może oczywiście mieć wpływ na kondycję włosów na kilka sposobów. Stres to czynnik, który często zakłóca cykle wzrostu włosa. Istnieją publikacje, które jasno wskazują, że może on wywierać realny wpływ na kondycję włosów, powodując np. wypadanie telogenowe. Co również istotne – jest to czynnik wywołujący nasilający typy łysienia takie jak łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące czy też łysienie androgenowe. Problemy skórne (jak np. łuszczyca czy łojotokowe zapalenie) także mogą być wówczas zaostrzone.
Co ciekawe, obsesyjne myślenie o włosach, o ich wyglądzie i kondycji, też może prowadzić do niezdrowych nawyków pielęgnacyjnych.

Bardzo ważne, żeby nie patrzeć na włosy innych osób, tylko zrozumieć fizjologię własnych.

Włosowe lęki to kolejny, interesujący element. Falakrofobia jest strachem przed łysieniem. Ten strach nie dotyczy jednak tylko osób, które mogą mieć realny problem włosowy (np. wypadanie włosów po ciąży). Mają go też osoby posiadające piękne, zdrowe włosy. Nawet najmniejszy bodziec związany z wypadaniem włosów powoduje u nich stan skrajnego niepokoju, np. wyjęcie ręką 2-3 włosów z głowy. Samo wyobrażenie sobie możliwości łysienia wywołuje panikę u osób cierpiących na to zaburzenie. Strach jest na tyle intensywny, że doprowadza do różnych reakcji fizjologicznych, takich jak drżenie, tachykardia, bóle brzucha, bóle głowy, uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Odbudowa wewnętrznych wiązań włosów – czy jest możliwa w warunkach domowych?

Tak, stosując produkty do tzw. „bondingu”. Proces bondingowy wykorzystuje specjalne produkty zawierające składniki, które przenikają do struktury włosa, naprawiając uszkodzenia i wzmacniając jego wewnętrzne wiązania. Te produkty zawierają komponenty takie, jak np. proteiny, lipidy i keratynę, które mogą pomóc w odbudowie włosów. Dodatkowo warto unikać czynników uszkadzających, takich jak nadmierna ekspozycja na ciepło, zabiegi chemiczne i intensywne czesanie. 

A kiedy warto udać się do trychologa?

Do trychologa możemy udać się wtedy, kiedy doświadczamy trudności związanych z pielęgnacją włosów, skóry głowy, albo kiedy borykamy się z wypadaniem i przerzedzaniem się włosów. Warto pamiętać, że w trudniejszych przypadkach łysienia może być potrzebna współpraca trycholog/dermatolog/ginekolog/endokrynolog/dietetyk, którzy wprowadzą leczenie farmakologiczne lub zaawansowaną suplementację.

Oto kilka podstawowych sytuacji, w których warto skorzystać z wizyty u trychologa:

 • Nadmierne wypadanie włosów.
 • Pojawiające się problemy skórne głowy, takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, AZS, a także uczucie ściągnięcia skóry, swędzenia etc.(trycholog pomaga dobrać codzienną pielęgnacje, która w wielu sytuacjach może również wymagać wsparcia leczeniem u dermatologa).
 • Nagłe zmiany kondycji włosów, jak np. przesuszenie, łamliwość, osłabienie.
 • Występowanie problemów związanych z włosami po zabiegach chemicznych, takich jak farbowanie czy prostowanie.
 • Występowanie objawów chorób ogólnoustrojowych, które mogą wpływać na kondycję włosów, np. zaburzenia hormonalne czy niedobory pokarmowe.

Wizyta u trychologa pozwala zidentyfikować przyczyny problemów z włosami, dostosować odpowiednią pielęgnację, ale również zrozumieć funkcjonowanie mieszka włosowego i potrzeby łodygi włosa. Ta wiedza ułatwia swobodniejsze poruszanie się w niełatwym świecie zrozumienia potrzeb swoich włosów.

Holistyczne podejście do pielęgnacji włosów: co robić, żeby osiągnąć wymarzone efekty?

Na włos warto patrzeć holistycznie, ponieważ najlepszy efekt wizualny to składowa pielęgnacji w trzech krokach. Mowa o:

 • pielęgnacji skóry głowy,
 • pielęgnacji łodygi (części martwej włosa),
 • elementach takich jak środowisko zewnętrzne i wewnętrzne, które wpływają na skomplikowany proces wzrostu włosa. 

Łącząc te trzy aspekty, warto zacząć od podstawowych zasad pielęgnacyjnych, których powinniśmy przestrzegać każdego dnia.

Szampon dopasowujemy do potrzeb skóry głowy. Pamiętamy również, że podstawowym działaniem szamponu jest oczyszczanie oraz niwelowanie pojawiających się problemów skórnych (łupież, przetłuszczanie się itd.). 

Tworzymy ochronną warstwę okluzyjną na włosach, regenerujemy i kondycjonujemy łodygę włosa. Tego działania nie zapewniamy jednak szamponem, tylko za pomocą preparatów takich jak odżywki i maski. Dzięki nim włos jest odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych.

Rutynę pielęgnacyjną często musimy wydłużyć, stosując pielęgnację POMIĘDZY dniami mycia. Używamy do tego preparatów termoochronnych przed każdym prostowaniem/kręceniem, a także mgiełek z filtrami UV (jednym z czynników wpływających negatywnie na strukturę włosa jest całoroczne działanie słońca).

Stosujemy odpowiednią technikę czesania, suszenia i wycierania włosów. Czesanie zawsze zaczynamy od dołu, dzieląc włosy na pasma i przytrzymując je nad miejscem rozczesywania – tak, aby nie ciągnąć włosów od nasady. Szczotkę od nasady włosów wkładamy dopiero po usunięciu kołtunów na dolnych partiach włosów. Włosów po myciu nie trzemy, tylko odciskamy z nadmiaru wody. Nie boimy się suszyć włosów suszarką, jednak zachowujemy odpowiednią temperaturę i odstęp od włosów (około 30 cm).

Regularnie badamy krew, ponieważ włosy są papierkiem lakmusowym stanu organizmu. Wszelkie niedobory witaminowe, problemy hormonalne, zaburzenia związane z gospodarką cukrową i wiele innych aspektów może wpływać na osłabienie włosów, a nawet wypadanie czy proces łysienia.
Urozmaicamy dietę, spożywamy wartościowe produkty i codziennie nawadniamy organizm. Włosy „nie piją” wody podczas mycia, a także „nie jedzą” podczas aplikacji wcierki na głowę. Nic nie dostarczy naszym włosom lepszego paliwa niż zdrowa, bogata i wartościowa dieta. Wcierka może oczywiście pobudzić krążenie, dzięki czemu spożyte składniki odżywcze trafią do brodawki włosowej.

Fenomen kwasu cytrynowego: dlaczego ten składnik jest tak ceniony w pielęgnacji włosów?

Aby zrozumieć wartość stosowania kwasu cytrynowego w pielęgnacji włosów, warto zacząć od nakreślenia potrzeb, które mogą przejawiać nasze włosy wskutek zachodzących na nich codziennych działań.

Włosy utleniają się głównie pod wpływem procesów chemicznych, takich jak koloryzacja czy rozjaśnianie oraz przez nieuniknioną, całoroczną ekspozycję na promieniowanie UV. Te czynniki mogą prowadzić do uszkodzeń struktury włosa, zmniejszenia elastyczności, przesuszenia i łamliwości.

Kwas cytrynowy może działać jako przeciwutleniacz, co oznacza, że może pomagać w zmniejszaniu zjawiska utleniania. Jest to szczególnie istotne w kontekście pielęgnacji włosów, ponieważ utlenianie może prowadzić do uszkodzeń włosów, takich jak rozjaśnienie, przesuszenie i łamliwość.

Kwas cytrynowy jest surowcem wytwarzanym specjalnie do celów przemysłowych. Ma wszechstronne działanie, które może też pełnić wiele funkcji w kosmetyce: obniża poziom pH, zmniejsza zasadowość, chroni istniejące wiązania wewnątrz kory włosa. To przekłada się na zwiększoną odporność włosów na codziennie czyhające na nie uszkodzenia.

Estry kwasu cytrynowego tworzą cienką warstwę ochronną na zewnętrznej osłonce włosa, dzięki czemu zapobiegają utracie wilgoci, przez co łuski włosa tworzą lepszą ochronę warstwy korowej włosa.

Materiały prasowe, Magdalena Szymczak

Kasandra Zawal: Jakie są najgorętsze trendy w stylizacji i pielęgnacji włosów na ten rok?

Paweł Zięba: Najpiękniejszym aktualnie trendem jest... moda na zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. To zdecydowanie trend na miarę małej czarnej – trafiony w punkt i ponadczasowy. W odniesieniu do włosów jest podobnie – trendy nas nie krępują, pozwalają wykorzystywać naturalne zasoby czy preferencje, ale wszystko to na sprężystych, ZDROWYCH pasmach, na które (m.in. dzięki serii wzmacniającej L'Oréal Paris Elseve Bond Repair) każda z pań może sobie teraz pozwolić. 

Czy kwas cytrynowy w kosmetykach jest bezpieczny w pielęgnacji włosów koloryzowanych?

Complex Bond Repair z kwasem cytrynowym wzmacnia wewnętrzne wiązania włosa, przywraca im miękkość, blask i sprężystość. Im zdrowszy włos, tym kolor jest stabilniejszy (trwalszy) i głębszy, a włosy poddawane zabiegowi koloryzacji nie ulegają tak łatwo uszkodzeniom. Dlatego osoby o włosach rozjaśnianych i farbowanych szczególnie powinny pamiętać o rutynie pielęgnacyjnej opartej na wzmacnianiu wiązań wewnątrz włosa.

Domowa pielęgnacja włosów: jakie są 3 złote zasady, dzięki którym poprawimy kondycję naszych włosów?

 1. Nigdy nie pomijaj odżywki lub maski podczas mycia.
 2. Używaj wody lamelarnej – efekt tafli jest piorunujący!
 3. Zawsze nakładaj po myciu treatment – produkt bez spłukiwania, który wygładza, zmiękcza, chroni przed wilgocią oraz wysoką temperaturą.

Jakie są najczęstsze błędy w domowej pielęgnacji włosów?

Największą krzywdę robimy naszym włosom, kiedy odmawiamy im jedzenia, czyli nie korzystamy z masek czy odżywek. Kolejną, kiedy „smażymy” je gorącymi urządzeniami bez termoochrony czy koloryzujemy je niezgodnie z instrukcją - np. trzymając farbę na końcówkach włosów przez 30 minut zamiast 5.

Jeśli chodzi o najczęstsze błędy w pielęgnacji, są nimi też m.in.: nakładanie odżywki od skóry głowy i za słabe spłukiwanie produktu (chyba że mamy do czynienia z PRE szamponem z serii Bond Repair – wtedy aplikujemy kosmetyk od samej nasady, ale ta informacja jest dokładnie podana na opakowaniu). Często też nakładamy zbyt mało/za rzadko produkty specjalne-treatmenty lub aplikujemy za dużo kosmetyku/zbyt blisko nasady. 

Pre-szampon: game-changer w domowej pielęgnacji włosów czy fanaberia?

Wystarczy jedno użycie PRE-szamponu, a odpowiedz będzie jednoznaczna. PRE-szampon L'Oréal Paris Elseve Bond Repair ma największe, bo aż 12% stężenie kwasu cytrynowego. Jest najbardziej wzmacniającym produktem z tej serii. Przywraca włosom blask i sprężystość. 

Materiały prasowe, Paweł Zięba

Gotowa na wyzwanie i walkę o piękne, zdrowo wyglądające włosy?

Materiał promocyjny marki L'Oréal Paris.