„Słońce zaszło i obudziło się to, co spało” – mówi Pat Guzik, która łącząc siły z Aleksandrą Waliszewską, chciała oddać hołd naszym nocnym wizjom i fantazjom. „Prace Oli są niesamowitym oceanem możliwości, jeżeli chodzi o budowanie historii, a jej wrażliwość tworzenia swojego własnego świata jest piękna i mroczna. Stąd pomysł by kolekcja była opowieścią o tym co budzi się, kiedy wszyscy idziemy spać. Inspiruje mnie mocno klimat niepewności, niepokoju, ciemności i tego co kryje się za nią. To opowieść o długiej nocy, o tym co w ciągu dnia chowa się i wychodzi dopiero po zmroku. Taka jest moja opowieść o twórczości Oli” – kontynuuje projektantka. Nastrój i wydźwięk od zawsze jednak ocierają się o skrajne emocje, niepokój, makabrę, koszmary, perwersje, ale i bajkowość. To również wybrzmiewa w pracach, które zinterpretowała Pat Guzik, przenosząc świat Oli do swojej kolekcji i opowiadając tym samym nową historię. Ważnym elementem spajającym wszystkie projekty jest cytat zaczerpnięty z książki "Nowe Zwierciadło, modzie dzisiejszego stroju akomodowane" napisanej przez Jakuba Łącznowolskiego: ”Szczurcy wespół  z myszami z włosów gniazda wiją”. Został on wybrany przez mediewistę i badacza historii kultury, Łukasza Kozaka i pojawia się na plecach koszul oraz t-shirtów.

W ramach kolekcji znajdziemy asortymenty, które są charakterystyczne dla Pat Guzik – t-shirty, longsleeve’y, kurtki, plisowane spódnice, sukienkę, koszulę, a także akcesoria, takie jak: berety, nerki czy paski i skarpety.

Pracę Waliszewskiej pojawiają się w różnych wydaniach. Od full printów, przez symbole i piktogramy, aż po wersje 3d w ramach biżuterii, która powstała przy współpracy z krakowską manufakturą Todoro. Dzięki tej współpracy udało się przywołać do życia jedną z postaci z obrazów Aleksandry Waliszewskiej.

Pat do stworzenia sesji zdjęciowej zaprosiła artystki, które mocno ceni. Fotografkę Alicje Lesiak i kostiumografke Dominikę Lodzińską. Obie jako art directorki stworzyły piękną historię. Kasia Balicka przygotowała scenografię, a za obiektywem stanęła modelka: Julia H. (Xmanagement), którą uczesała Hela Hair i pomalowała Wiktoria Ziomek. Światłem zajął się Grzegorz Wełnicki.

Sesja zdjęciowa - credits:
Art Director: Alicja Lesiak & Dominika Lodzińska
Zdjecia: Alicja Lesiak
Stylizacja : Dominika Lodzińska
Modelka: Julia H. (Xmanagement)
Light Director: Grzegorz Wełnicki
Set Design: Kasia Balicka
Make up: Wiktoria Ziomek
Hair: Hela hair
Retusz: Alicja Łabądź

Kolekcja prezentowana będzie w kolejnych dropach. Pierwsza odsłona dostępna jest od 14 grudnia na stronie: shop.pat-guzik.com oraz w krakowskim mini studiu projektantki przy ul. Pułaskiego 22. Kolejnych spodziewać możemy się jeszcze przed końcem roku i na początku 2024 roku.