Ostatni szyld z kogutem

Nie zobaczycie go już na ulicach Warszawy. Ostatni sklep sieci pod koniec września zaczął wyprzedawać swój asortyment, a działalność zakończył w tym tygodniu. Razem z nim po 30 latach przestała istnieć również Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, która jeszcze w 2015 roku dysponowała siecią 36 sklepów własnych i 20 sklepów działających na zasadach franczyzy.

Cepelii, której zawdzięczamy podtrzymywanie i rozwój polskiej kultury i sztuki ludowej w Warszawie nie spotkacie już w stacjonarnie, jednak gobeliny, zabawki, ubrane w regionalne stroje lalki, korale czy haftowane chusty wciąż znajdziecie online na stronach franczyzobiorców, m.in. na cepelia.com.pl. 

Cepelia 

Zadaniem założonej w 1949 roku Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego, powołanej na wniosek Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Biura Nadzoru Estetyki Produkcji, była ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego. Po 1990 roku podstawą jej działania była Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło. W sklepach oznaczonych zielonym kogutem znajdowały się nie tylko różnorodne ludowe ozdoby czy pamiątki, ale również wiklina, biżuteria, obrazy i rysunki, serwety, różnego rodzaju szkło, w tym przepiękne zastawy i serwisy. Cepelia oferowała tylko polskie wyroby, które w większości posiadają atest Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej