Oscary 2020: "Parasite"

Oscary 2020: "Parasite"

Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. 

wystąpili: Kang-ho Song, Seon-gyun Lee, Yeo-jeong Jo, Woo-sik Choi, Hye-jin Jang, So-dam Park

reżyseria: Joon-ho Bong

zdobyte już nagrody: Złoty Glob (najlepszy film zagraniczny), BAFTA (najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy scenariusz oryginalny), SAG (najlepszy filmowy zespół aktorski)

Oscary 2020: najpiękniejsze suknie gwiazd [STYLIZACJE, KREACJE, ZDJĘCIA] >>

Filmy nominowane do Oscara 2020, które obejrzysz na Netflix >>

Oscary: gwiazdy, które nigdy nie otrzymały statuetki choć były wielokrotnie nominowane do tej nagrody >>

Oscary 2020: "Ból i blask"

Oscary 2020: "Ból i blask"

Głównym bohaterem filmu jest Salvador Mallo, kultowy hiszpański reżyser, który stroni od mediów i usilnie strzeże swojej prywatności. Mężczyzna odnajduje po latach osoby, które wywarły największy wpływ na jego życie, oraz przeżywa na nowo najważniejsze momenty ze swojej przeszłości. Wraca do dzieciństwa, gdy wraz z rodzicami w poszukiwaniu dobrobytu przenieśli się do małego miasteczka. Przywołuje obrazy swojej pierwszej namiętności, pierwszej wielkiej miłości i bólu rozstania. Wspomina spotkanie z kinem, które na lata stało się sensem jego życia. Powracając do najintensywniejszych doświadczeń minionych lat, Salvador odnajduje siłę, by zmierzyć się z teraźniejszością. Czy uda mu się zamknąć niedokończone sprawy z przeszłości, które burzą jego poukładaną codzienność?

Zachwycający, często zabawny, ale przede wszystkim intymny! Recenzja filmu "Ból i blask" w reżyserii Pedro Almodóvara >>

wystąpili: Antonio Banderas, Penélope Cruz, Asier Etxeandia, Leonardo Sbaraglia, Nora Navas, Julieta Serrano

reżyseria: Pedro Almodóvar

zdobyte już nagrody: Złota Palma (najlepszy aktor), EFA (najlepszy europejski aktor roku, najlepszy europejski scenograf roku), Goya (najlepszy film, najlepszy aktor, najlepszy reżyser, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz oryginalny, najlepsza muzyka oryginalna, najlepszy montaż)

Oscary 2020: "Nędznicy"

Oscary 2020: "Nędznicy"

Montfermeil, które pulsuje od napięć, gniewu i niepewności to miejsce, w którym nieustannie toczy się gra o lokalne wpływy. Niewinny psikus grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji.

wystąpili: Damien Bonnard, Alexis Manenti, Djibril Zonga, Issa Perica, 

reżyseria: Ladj Ly

zdobyte już nagrody: Nagrody Jury w Cannes (najlepszy film), EFA (Europejskie odkrycie roku - Prix FIPRESCI), Goya (Najlepszy film europejski)

Oscary 2020: "Kraina miodu"

Oscary 2020: "Kraina miodu"

50-letnia Hatidze mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce bez dróg, prądu i bieżącej wody. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Handluje nim w najbliższym mieście, oddalonym od jej domu o cztery godziny drogi. Codziennie chodzi po zboczu wzgórza, aby sprawdzić swoje ule. Kocha pszczoły, zaklina je śpiewem, delikatnie manewrując plastrami miodu bez kombinezonu, siatki na twarzy lub rękawiczek. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. W jej życie wkradają się wrzeszczące dzieci, ryczące krowy i silniki. Nowi sąsiedzi również hodują pszczoły, ale traktują miód i pszczoły zgoła inaczej. Tradycję zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja. Hatidze czuje, że to, czego nie da się zmienić, należy zaakceptować. Jednak nowi przybysze mogą poważnie zagrozić jej życiu oraz ulom, które posiada. Film ukazuje zanikającą tradycję szacunku do pszczół i traktowania ich jak partnerów, a nie poddanych człowiekowi niewolników produkujących miód.

wystąpili: Hatidze Muratova, Nazife Muratova, Hussein Sam

reżyseria: Tamara Kotevska/Ljubomir Stefanov

zdobyte już nagrody: Sundance (Główna Nagroda Jury - Najlepszy zagraniczny film dokumentalny), Millennium Docs Against Gravity (Bydgoszcz ART.DOC Award - Nagroda Główna, Grand Prix Śląska - Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego, Nagroda Millennium - Najlepszy film dokumentalny, Nagroda Specjalna - Grand Prix – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni), ASC (Najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego), Critics’ Choice Documentary (Najlepszy pierwszy film dokumentalny, Najsympatyczniejszy bohater filmu dokumentalnego)

Oscary 2020: "Boże ciało"

Oscary 2020: "Boże ciało"

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw... 

wystąpili: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Łukasz Simlat, Barbara Kurzaj, Leszek Lichota

reżyseria: Jan Komasa

zdobyte już nagrody: MFF w Wenecji (Nagroda Label Europa Cinemas), Złote Lwy (Najlepszy reżyser, Najlepsza drugoplanowa rola kobieca, Najlepszy scenariusz)

"W nocy z 9 na 10 lutego miłośnicy kina będą mogli oglądać na żywo 89. ceremonię wręczenia Oscarów®, którą poprzedzą rozmowy w studiu z ekspertami z branży filmowej. W poniedziałek lutego w  godzinach 00:30 – 2:00 będzie mieć miejsce transmisja z czerwonego dywanu. O godzinie 2:00 czasu polskiego rozpocznie się gala oscarowa®. Planowany koniec transmisji to 5:00. Tego samego dnia, 9 lutego o 22:30 CANAL+ wyemituje skrót z gali. Studio oscarowe® CANAL+ poprowadzą dziennikarze filmowi Karolina Korwin-Piotrowska (prowadząca „Aktualności filmowe” w CANAL+) oraz Błażej Hrapkowicz (prowadzący „Kino mówi” w ALEKINO+)."