Reklama

Nicole Kidman to jedna z najpopularniejszych aktorek w Hollywood. Ostatnio była na ustach wszystkich z powodu roli w głośnym filmie „Babygirl” w reżyserii Haliny Reijn, w którym wcieliła się w dojrzałą kobietę wdającą się w intymną relację ze stażystą, granym przez Harrisa Dickinsona. A jak to się stało, że Nicole Kidman stała się jedną z najbardziej pożądanych aktorek w branży filmowej? To bez wątpienia zasługa wielu produkcji, w których udowodniła swój wszechstronny talent aktorski. Kluczowe z nich ujrzały światło dzienne w latach 90. i 2000. Które z nich po prostu trzeba zobaczyć? Podpowiadamy!

Reklama

„Za wszelką cenę” (1995)

W czarnej komedii, reżyserowanej przez Gusa Van Santa, Kidman zagrała Suzanne Stone, ambitną kobietę marzącą o karierze telewizyjnej. Zaczyna jako prezenterka pogody w lokalnej stacji, jednak jej aspiracje sięgają znacznie wyżej. Gdy mąż Larry (Matt Dillon) próbuje nakłonić ją do spokojniejszego życia, Suzanne postanawia usunąć go ze swojej drogi do sławy. Manipuluje nastolatkami, w tym Jimmym (Joaquin Phoenix), by zrealizować swój plan. „Za wszelką cenę” to psychologiczna rozgrywka, w której Kidman pokazuje pełnię swojego talentu – z jednej strony hipnotyzująca i uwodzicielska, z drugiej przerażająco bezwzględna.

„Batman Forever” (1995)

Nicole Kidman była w swojej karierze również dziewczyną Batmana. W filmie „Batman Forever” w reżyserii Joela Schumachera wcieliła się w postać dr Chase Meridian, psycholog specjalizującej się w profilowaniu przestępców. Jej postać jest zarówno profesjonalistką, jak i obiektem romantycznego zainteresowania Bruce'a Wayne'a aka Batmana granego przez Vala Kilmera. W wywiadach Kidman wspominała, że udział w „Batman Forever” nie był motywowany finansowo, a chęcią doświadczenia pracy na planie tak dużej produkcji oraz możliwością pocałowania Batmana.

„Portret damy” (1996)

W filmie „Portret damy” (1996) w reżyserii Jane Campion, Nicole Kidman oglądamy w roli Isabel Archer, młodej Amerykanki o silnym poczuciu niezależności. Po odrzuceniu licznych zalotników, w tym Caspara Goodwooda (Viggo Mortensen) i lorda Warburtona (Richard E. Grant), Isabel dziedziczy fortunę, co pozwala jej na realizację marzeń o podróżach i samodzielności. Jej pragnienie wolności zostaje jednak wystawione na próbę, gdy pod wpływem manipulacji Madame Merle (Barbara Hershey) poślubia Gilberta Osmonda (John Malkovich), co prowadzi do emocjonalnej pułapki i utraty upragnionej autonomii.

„Oczy szeroko zamknięte” (1999)

„Oczy szeroko zamknięte” to jeden z najgłośniejszych filmów w dorobku Nicole Kidman. W ostatnim obrazie Stanleya Kubricka zagrała Alice Harford, żonę nowojorskiego lekarza, dr. Williama Harforda (Tom Cruise). Alice prowadzi galerię sztuki i wraz z mężem uczestniczy w życiu towarzyskim elity miasta. Podczas jednej z rozmów wyznaje ukochanemu swoje erotyczne fantazje dotyczące innego mężczyzny, co wywołuje kryzys w ich małżeństwie. To szczere wyznanie staje się katalizatorem dla serii wydarzeń, które prowadzą Williama w mroczne zakątki nowojorskiego życia nocnego.

„Peacemaker” (1997)

W tej produkcji w reżyserii Mimi Leder, Nicole Kidman miała okazję wcielić się w postać dr Julii Kelly, szefowej Białego Domu ds. Przeciwdziałania Przemytowi Broni Nuklearnej. Po tajemniczej eksplozji na Syberii, Julia podejrzewa, że to nie był zwykły wypadek, a skoordynowana kradzież głowic nuklearnych. Współpracując z podpułkownikiem Thomasem Devoe (George Clooney), stara się odnaleźć skradzione bomby, zanim zostaną użyte przez terrorystów. Film łączy elementy thrillera oraz kina akcji, idealnie oddając napięcie związane z międzynarodowym handlem bronią oraz wyścigiem z czasem w celu zapobiegnięcia katastrofie.

„Moulin Rouge” (2001)

Jak filmy z Nicole Kidman, to oczywiście również słynny musical w reżyserii Baza Luhrmanna. Akcja dzieje się w Paryżu pod koniec XIX wieku, do którego przybywa młody poeta, Christian (Ewan McGregor), by zanurzyć się w bohemie artystycznej. Tam poznaje Satine (Nicole Kidman), gwiazdę słynnego klubu nocnego Moulin Rouge. Ich miłość rozwija się w cieniu intryg i przeszkód, zwłaszcza ze strony bogatego księcia (Richard Roxburgh), który pragnie zdobyć względy Satine. „Moulin Rouge” zdobył uznanie krytyków, otrzymując osiem nominacji do Oscara i wygrywając w dwóch kategoriach: najlepsza scenografia oraz najlepsze kostiumy.

„Inni” (2001)

Gotycki horror psychologiczny w reżyserii Alejandro Amenábara z Nicole Kidman w roli Grace Stewart, matki dwójki dzieci żyjącej w odizolowanej rezydencji na wyspie Jersey tuż po II wojnie światowej. Grace jest głęboko religijną i surową kobietą. Wychowuje swoje dzieci w ścisłej dyscyplinie, przekonana, że światło słoneczne może być dla nich śmiertelne. Gdy w domu zaczynają dziać się niepokojące rzeczy – tajemnicze dźwięki, otwierające się drzwi – Grace zaczyna podejrzewać, że posiadłość nawiedzają duchy. „Inni” to obowiązkowa pozycja nie tylko dla fanów Kidman, ale również zaskakujących zakończeń filmowych.

„Godziny” (2002)

Głośny dramat w reżyserii Stephena Daldry'ego, będący adaptacją powieści Michaela Cunninghama. Film splata losy trzech kobiet z różnych epok, ukazując, jak powieść „Pani DallowayVirginii Woolf wpływa na ich życie. Pierwsza z nich to Virginia Woolf, grana przez Nicole Kidman, która w 1923 roku w Richmond zmaga się z depresją i rozpoczyna pisanie „Pani Dalloway”. Druga bohaterka, Laura Brown (Julianne Moore), to gospodyni domowa z Los Angeles lat 50., która, czytając „Panią Dalloway”, zaczyna kwestionować swoje życie i role społeczne. A trzecia, Clarissa Vaughan (Meryl Streep), to nowojorska wydawczyni z końca XX wieku, organizująca przyjęcie dla swojego przyjaciela Richarda (Ed Harris), chorego na AIDS pisarza. Film ukazuje, jak decyzje i doświadczenia tych kobiet przenikają się, tworząc mozaikę emocji i refleksji nad sensem życia. „Godziny” zdobyły dziewięć nominacji do Oscara, z czego jedną statuetkę otrzymała właśnie Kidman za rolę Virginii Woolf.

„Tłumaczka” (2005)

„Tłumaczka” to thriller polityczny w reżyserii Sydneya Pollacka, w którym Nicole Kidman wcieliła się w postać Silvii Broome, tłumaczki pracującej w siedzibie ONZ. Pewnego wieczoru przypadkowo podsłuchuje rozmowę sugerującą planowany zamach na przywódcę afrykańskiego państwa Matobo, który ma wkrótce przemawiać na forum ONZ. Zaniepokojona, zgłasza sprawę odpowiednim służbom, jednak jej relacja spotyka się z sceptycyzmem. Agent federalny Tobin Keller (Sean Penn) zostaje przydzielony do ochrony Silvii i zbadania sprawy. W miarę postępu śledztwa Keller odkrywa, że przeszłość Silvii jest pełna tajemnic, co rodzi pytania o jej prawdziwe intencje i wiarygodność.

„Australia” (2008)

Akcja filmu w reżyserii Baza Luhrmanna rozgrywa się na tle północnej Australii w latach 1939–1942, obejmując m.in. wydarzenia związane z bombardowaniem Darwin podczas II wojny światowej. Nicole Kidman gra tutaj arystokratkę, Lady Sarah Ashley (Kidman), która przybywa do Australii, by sprzedać odziedziczoną posiadłość Faraway Downs. Po tragicznej śmierci męża decyduje się ocalić ranczo przed przejęciem przez konkurencyjnego potentata. W tym celu nawiązuje współpracę z niezależnym poganiaczem bydła (Hugh Jackman) i razem podejmują się trudnego zadania przegnania 1500 sztuk bydła przez niebezpieczne tereny do Darwin, napotykając liczne przeszkody i zacieśniając swoją relację.

Reklama

Filmy z Nicole Kidman z lat 90. i 2000. to przekrój przez różne gatunki – od thrillerów, przez dramaty historyczne, aż po musical i kino akcji. Jej wszechstronność i umiejętność wcielania się w skomplikowane postacie sprawiły, że stała się jedną z najważniejszych aktorek swojego pokolenia. Chcąc poznać pełnię jej talentu, te filmy to obowiązkowe pozycje.

Reklama
Reklama
Reklama