Medytacja to lek bez recepty na lęki, depresję, stres oraz problemy z samoakceptacją. Pozwala na chwilę "wyłączyć" się ze świata, by oczyścić głowę ze złych informacji oraz naprawić powstały w niej chaos. Jest jak joga dla umysłu, która uelastycznia nasz sposób myślenia i postrzegania bieżącej sytuacji. To praktyka dostępna dla każdego - świat na pewno stałby się lepszym miejscem, gdyby wszyscy regularnie medytowali. Podejmij wyzwanie i zacznij już dziś, a wkrótce odkryjesz jej zbawienny wpływ. Wyrobienie sobie nawyku codziennej medytacji zajmuje ok. 3-4 tygodnie. Żeby w tym wytrwać, obiecaj sobie, że każdego dnia poświęcisz na nią przynajmniej 5 minut. Bez względu na miejsce czy okoliczności!

Lekarze zalecają jogę na lęk związany z pandemią koronawirusa >>

Medytacja - jak zacząć?

Chociaż medytacja wydaje się prosta, często mamy problem, by się za nią zabrać. Z góry zakładamy, że to nam nie pomoże, albo nie wiemy jak wejść w stan skupienia. Brak czasu też bywa wymówką. Warto wykorzystać kwarantannę w domu, by wykonać swoje pierwsze kroki w medytacji. Nawet kilka minut dziennie przynosi efekty. Jak zacząć? Nie musisz używać do tego poradnika. Opracuj swoją własną metodę. Nie potrzebujesz do tego żadnych sprzętów, czy też specjalnego stroju sportowego. Wokół ciebie powinna panować atmosfera, w której czujesz się najbardziej komfortowo. 

Kiedy świat szaleje, po prostu go wyłącz. Medytacja pozwala opanować chaos. 

1. Pozbądź się rozproszenia

Znajdź w domu spokojne miejsce, które będzie sprzyjać medytacji. Wyłącz swojego laptopa i telefon, by na chwilę odciąć się od świata. Nie pozwól, by cokolwiek rozproszyło cię w trakcie. Jeśli spokojna muzyka czy zapach kadzidła ułatwiają ci wejście w głęboki relaks, pozwól im unosić się w tle. Usiądź na podłodze, najlepiej w siadzie tureckim z wyprostowanym kręgosłupem i ściągniętymi ramionami. Zamknij oczy. Skieruj głowę ku kurze. Połóż swoje dłonie na kolanach.

2. Zacznij powoli i głęboko oddychać

Na co dzień jesteśmy przyzwyczajeni do oddychania krótko i szybko. Stres, pośpiech, zmęczenie - to wszystko sprawia, że tracimy połączenie umysłu z ciałem. Medytacja naprawia tę relację za pomocą głębokiego, świadomego oddechu. Teraz skup na nim całą swoją uwagę. Zacznij wciągać powietrze przez nos w wolnym tempie i poczuj, jak twoje płuca się rozszerzają. Uświadom sobie swoje ciało, od czubka głowy po palce stóp. Czy odczuwasz w sobie napięcie? A może z każdym oddechem twoje mięśnie "puszczają" i pozwalają sobie być, bez żadnego wysiłku? Biorąc kolejne wdechy, zapadaj się w głąb siebie. Liczysz się tylko ty.

3. Wyobraź sobie swoje miejsce zen

Gratulacje - znalazłaś się w świecie medytacji. Żeby zostać w nim na dłużej, podziałaj wyobraźnią. Twój umysł zabierze cię w każde miejsce kojarzące się z radością i szczęściem. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie chcesz iść, wyobraź sobie łąkę na skraju lasu. Poczuj pod sobą wysoką trawę, letnie słońce wychylające się zza chmur, świergot ptaków siedzących na drzewach. Bądź w momencie trwającym w twojej głowie i odczuwaj w nim wszystkie możliwe bodźce. Uczestnicz w danej chwili, by zaczerpnąć z niej relaks. Nie dopuszczaj do tego widoku myśli związanych z twoim życiem codziennym. Medytacja jest łatwiejsza, jeśli na początku wędrujemy w umyśle do swojego miejsca zen. Osoby medytujące dłużej dochodzą do momentu, w którym w ich głowie nie ma żadnego przepływu myśli. "Wyłącz się" jak najlepiej potrafisz. Do tego dąży twoja praktyka. 

Jak długo medytować? To zależy od ciebie. Postaraj się wytrwać przynajmniej 5 minut. Stan skupienia ma najlepsze skutki, jeśli przedłużysz go nawet do 20 minut. 

Celem medytacji jest połączenie człowieka z jego wnętrzem. Tylko w ten sposób osiągamy harmonię i pogłębiamy swoją samoświadomość. Hałasy codzienności, stres, złe wydarzenia - to wszystko sprawia, że się gubimy, tracimy sens życia, zapominamy o swojej roli. Medytacja pomaga przejść przez trudne chwile oraz skupić się na tym, co jest "tu i teraz". Pamiętaj, że masz wpływ tylko na teraźniejszość, a przyszłość jest dla wszystkich wielką niewiadomą. Wkroczysz w nią pewniej, gdy pozbędziesz się strachu i staniesz się bardziej świadoma swojej siły. 

Jak radzić sobie z lękiem przed apokalipsą? Domowe metody >>