Manualne oczyszczanie twarzy – na czym polega 

Przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierne wydzielanie sebum, a także zmiany w składzie sebum i rogowacenie mieszków włosowych. Otwarte ujście gruczołów łojowych powoduje, że sebum utlenia się i powstają zaskórniki. Oczyszczanie twarzy jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie powstawaniu zaskórników i nadmiernego wytwarzania sebum. Jest to zabieg wykonywany ręcznie, w gabinecie kosmetycznym. Istotą manualnego oczyszczania twarzy jest zatem ręczne usuwanie nagromadzonych na skórze zanieczyszczeń, które dają o sobie znać w postaci różnego rodzaju wykwitów. Jeśli jest to potrzebne, kosmetyczka może również użyć igły lub specjalnego dłutka, które szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku zaskórników.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki czy w domu? 

Profesjonalne oczyszczenie manualne twarzy przez kosmetyczkę powoduje rozpad spoiwa międzykomórkowego w rogowej warstwie naskórka. Zabieg ten rozpoczyna się od dokładnego usunięcia makijażu i zaciśnięcia skóry. Następnie nakładany jest peeling, który zmiękcza naskórek. Twarz jest wówczas odpowiednio zmiękczona i poddana działaniu urządzenia parowego, które otwiera pory. Podczas procesu oczyszczania należy również zapewnić skórze odpowiednie odżywienie i pielęgnację przeciwzapalną.

Zabieg oczyszczania twarzy jest jedną najczęściej wybieranych usług w salonach kosmetycznych. Co więcej, jest to zabieg uniwersalny, dostosowany do niemal każdego rodzaju skóry. Najwięcej na mechanicznym oczyszczaniu skorzystają jednak osoby o skórze trądzikowej, tłustej i łojotokowej. Mimo to osobom o skórze mieszanej czy normalnej też się go poleca, w celu np. wyeliminowania zaskórników i grudek. Manualne oczyszczanie jest zabiegiem przeznaczonym zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Najlepsze zabiegi kosmetyczne na twarz: odmładzają, oczyszczają, odżywiają >>

Niezależnie od tego, ile mamy lat, możemy się takiemu zabiegowi poddać, a nasza skóra z pewnością na tym skorzysta — nie tylko ta dojrzała, ale również młodzieńcza. Ręczne czyszczenie twarzy jest bezpieczną i skuteczną metodą, ale tylko wtedy, gdy zabieg jest przeprowadzony po uprzednim przygotowaniu, najlepiej przez wykwalifikowany personel. W wielu przypadkach ręczne czyszczenie twarzy jest najlepszym sposobem na wyeliminowanie niedoskonałości – szczególnie w przypadku głębokich zaskórników. Jest to także zabieg zalecany przed wykonaniem innych procesów czyszczenia, w celu początkowego usunięcia największych zanieczyszczeń.

Oczyszczanie manualne twarzy – krok po kroku 

Z pewnością nie chcesz zaszkodzić swojej skórze. Należycie przygotuj się więc do zabiegu manualnego oczyszczania twarzy, a będziesz cieszyć się jego wspaniałymi efektami. 

  1. Na początku wykonaj bardzo dokładny demakijaż (np. pianką lub mleczkiem), aby na skórze nie pozostały najmniejsze zanieczyszczenia. 
  2. Gdy upewnisz się, że skóra jest całkowicie pozbawiona makijażu, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli tonizacji skóry. Sięgając po tonik, przywrócisz skórze jej prawidłowe pH.
  3.  Po toniku czas na dobrany odpowiednio do rodzaju skóry peeling. Do skóry wrażliwej poleca się peeling enzymatyczny, który doskonale sprawdzi się w usunięciu martwego naskórka, a przy tym nie podrażni skóry.
  4.  Kolejnym krokiem jest nałożenie maseczki specjalnie przeznaczonej do tego zabiegu, dzięki której skóra staje się pulchna. 
  5.  Po spulchnieniu skóry przechodzimy do jej rozgrzania i otworzenia porów za pomocą wapozonu i strumienia ciepłej pary. 
  6.  Dopiero po wykonaniu powyższych czynności następuje ręczne oczyszczenie twarzy z zaskórników. Oczyszczeniu poddaje się także szyję i dekolt, pomijane są natomiast stany zapalne na skórze, żeby umożliwić im prawidłowe gojenie.
  7.  Kolejnym krokiem jest darsonwalizacja czyli dezynfekcja skóry – prowadzi to do załagodzenia i oczyszczenia podrażnionej po zabiegu skóry.

Ostatnim etapem zabiegu manualnego oczyszczania skóry jest nałożenie maski nawilżająco-odżywczej, która ma właściwości kojące oraz aplikacja kremu do twarzy. 

Manualne oczyszczanie twarzy – efekty 

Choć zabieg składa się z kilku etapów i wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania, gwarantuje zauważalne, wspaniałe efekty w bardzo szybkim czasie. Po manualnym oczyszczaniu twarzy błyskawicznie poczujemy, że skóra jest odświeżona, miękka, delikatna i przyjemna w dotyku. Dzięki zabiegowi manualnego oczyszczania twarzy pozbywamy się z jej powierzchni warstwy martwego naskórka, a także zaskórników, ponadto oczyszczamy zatkane pory. Skóra po zabiegu jest zdecydowanie lepiej przygotowana do dalszej pielęgnacji, a substancje odżywcze, które zawarte są w kosmetykach, lepiej się wchłaniają. Ten zabieg pielęgnacyjny powoduje pozbycie się bakterii, sebum i wszelkich zanieczyszczeń. Dodatkowo często przy okazji manualnego oczyszczania twarzy wykonywany jest przez kosmetyczkę masaż twarzy, który ma zbawienne właściwości – stymuluje krążenie skóry i pozwala wniknąć głęboko w naskórek substancjom czynnym używanym w czasie trwania zabiegu.

Jak pielęgnować twarz po oczyszczaniu manualnym? 

Manualne oczyszczenie twarzy jest stosunkowo bezpiecznym procesem. Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie niesie za sobą ewentualnych, poważnych skutków ubocznych, jednak skóra po zabiegu oczyszczania może pozostawać zaczerwieniona przez kilka dni. W tym czasie zaleca się stosowanie delikatnych kosmetyków. Należy także zwracać szczególną uwagę na higienę i delikatny makijaż (lub całkowicie go pomijać przez kilka dni po zabiegu, jeśli jest to możliwe). Ważne, aby na moment dać swojej skórze „odpocząć”.

Niezwykle istotne jest również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej przed wyjściem z domu, aby uniknąć jej bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Używaj zatem kremu przeciwsłonecznego o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej 50, aby zapobiec przebarwieniom skóry. Warto też przez jakiś czas unikać narażania skóry na działanie wysokich i niskich temperatur, w tym korzystania z sauny czy solarium. Po zabiegu wskazane jest, aby chwilowo zrezygnować z basenu.

Yellow peel – usuwa blizny po trądziku i odmładza. Efekty, cena, opinie >>

Poza powyższymi metodami na zachowanie jak najlepszych efektów po zabiegu należy pamiętać o tym, że dogłębne oczyszczanie twarzy powinno być w stałym repertuarze domowej pielęgnacji. Jest bowiem niezbędnym elementem rytuału prawidłowej, codziennej, domowej pielęgnacji – ten sposób usuwamy bowiem nadmiar sebum, brud, kurz i codzienne zanieczyszczenia, a nasza skóra odzyskuje naturalny, młody i świeży wygląd. Pomijanie zasad regularnego mycia twarzy skutkuje gromadzeniem się na niej bakterii oraz zanieczyszczeń. Nie pozwala to naszej skórze oddychać. Pamiętajmy, że zablokowane pory powodują tworzenie się zaskórników i pryszczy. Systematyczne oczyszczanie skóry gwarantuje jej wypoczęty, zdrowy wygląd, poza tym skóra staje się wówczas mniej podatna na zmarszczki.

Aby dokładnie oczyścić skórę, potrzebujemy preparatu odpowiednio dobranego do rodzaju skóry i jej potrzeb. Kosmetyki przeznaczone do odwodnionej lub suchej skóry nie tylko oczyszczają, ale także sprawiają, że skóra jest miękka i nawilżona. Na skórę tłustą lub trądzikową świetnie działają kosmetyki o konsystencji żelu lub delikatnej piany. To również genialne rozwiązanie dla osób, które mają cerę szczególnie wrażliwą. 

Oczyszczanie manualne – przeciwwskazania 

Choć zabieg manualnego oczyszczania twarzy jest polecany osobom z niemal każdym rodzajem skóry, jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Tymi, którzy powinni zrezygnować z zabiegu manualnego oczyszczania twarzy, są przede wszystkim osoby z ranami otwartymi lub z uszkodzeniem skóry w miejscu leczenia, osoby ze skórą naczynkową czy też osoby dotknięte chorobami nowotworowymi i wirusowymi – np. opryszczką.

Manualne oczyszczanie twarzy nie jest także przeznaczone dla osób z tendencją do rozwoju bliznowców, trądzikiem ze stanem zapalnym i trądzikiem różowatym. Osoby ze świeżą opalenizną także powinny sobie odpuścić ten zabieg. Nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży – odradza się go przyszłym mamom, ponieważ może wzmagać problem z przebarwieniami po zabiegu, poza tym substancje przenikające w głąb skóry mogą powodować dodatkowe efekty uboczne u kobiety ciężarnej. Przeciwwskazaniami do zabiegu są także stany zapalne oczu i choroby grzybicze. 

Oczyszczanie manualne – cena 

Zabieg manualnego oczyszczania twarzy trwa średnio około 2 godzin, jednak całkowity czas zależy od kondycji skóry. W przypadku bardzo zanieczyszczonej skóry z wieloma wykwitami, zabieg ten może przedłużyć się nawet do 2,5 godzin. Cena takiego zabiegu jest oczywiście zróżnicowana, wynosi od 150 do ok. 200 złotych. 

Manualne oczyszczanie twarzy – opinie 

Oczyszczanie twarzy w salonie kosmetycznym odbywa się zawsze po profesjonalnej, dokładnej diagnozie skóry i konsultacji. Specjalista wybiera wówczas najbardziej odpowiednią dla nas i dla naszej skóry metodę. Zabieg ten jest niezwykle lubiany i chętnie stosowany, ponieważ zapewnia spektakularne efekty w temacie pielęgnacji skóry z tendencją do zaskórników i innych niedoskonałości. Pozwala na natychmiastowe pozbycie się zmian, co znacznie poprawia wygląd i kondycję skóry, a także komfort psychiczny osoby poddanej takiemu oczyszczeniu.

Metoda ta często jest stosowana jako terapia przygotowująca skórę do dalszej, zaawansowanej pielęgnacji. Dla skutecznego i bezpiecznego korzystania z dobrodziejstw manualnego oczyszczania twarzy, niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności. Ważne jest również dopasowanie zabiegu w taki sposób, aby stosowane techniki pracy były odpowiednie do potrzeb i kondycji danej skóry. Zły preparat, a także niewłaściwa ekstrakcja zaskórników i niedopasowane procedury ekstrakcji, mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i znacznie pogorszyć stan skóry.