Złuszczanie martwego naskórka i pozbywanie się nadmiaru sebum jest wyjątkowo istotne w pielęgnacji skóry – zwłaszcza w przypadku cer mieszanych i tłustych, które zmagają się z zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Regularnym przeprowadzaniem peelingu kawitacyjnego możesz wpłynąć na stan swojej cery – jak to zrobić?

Kiedy warto robić peeling kawitacyjny w domu?

Zacznijmy od tego, czym jest peeling kawitacyjny. Ten popularny zabieg polega na oczyszczeniu skóry i pozbyciu się martwego naskórka poprzez wywołaną ultradźwiękami kawitację. Kawitacja to proces, w którym cząsteczki wody zmieniają się w gaz. Mikropechęrzyki gazu pod wpływem zmienionego cieśnienia pękają i rozbijają wiązania pomiędzy martwym naskórkiem, zanieczyszczeniami, nadmiarem łoju a skórą. W efekcie naskórek jest oczyszczony.

Peeling kawitacyjny zwłaszcza sprawdzi się osobom, które:

  • zmagają się z nadmiarem sebum,
  • potrzebują dokładnego złuszczenia martwego naskórka,
  • próbują pozbyć się zaskórników

To podstawowe powody, dla których robi się peeling kawitacyjny, nie są jednak jedynymi. Ultradźwięki pobudzają naskórek, co wpływa na produkcję kolagenu i elastyny, dzięki którym skóra dłużej zachowuje młody wygląd. Jeśli zależy ci na pobudzenia mikrokrążenia skóry, peeling kawitacyjny to dobry wybór.

Przede wszystkim jednak, warto zdecydować się na domowy peeling kawitacyjny, jeśli inne sposoby złuszczania i oczyszczania się nie sprawdzają. Manualne oczyszczanie twarzy wywołuje podrażnienie? Enzymatyczne peelingi nie są wystarczające? Nawet wyjątkowo wrażliwa skóra powinna dobrze zareagować na kawitację, w której wykorzystuje się przede wszystkim… wodę! Szansa na podrażnienie jest niewielka.

Czy kawitacja sprawdzi się jako peeling do cery trądzikowej? Sprawdź, jak najlepiej złuszczać skórę dotkniętą trądzikiem.

Jakie urządzenie do peelingu kawitacyjnego wybrać?

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, materiał, z jakiego został wykonany czy pojemność baterii. Oprócz tego możesz zwrócić uwagę na:

Uniwersalność

Niektóre z urządzeń do kawitacji są na tyle uniwersalne, że za ich pomocą można przeprowadzić również inne zabiegi. Fototerapia, sonoforeza, elektrostymulacja, zabieg nano mgiełki, masaż wibracyjny, lifting… To tylko kilka dodatkowych, oferowanych zabiegów. Jeśli jednak zależy ci tylko na kawitacji, nie ma sensu dopłacać.

Codzienne mycie twarzy

Jaki związek ma mycie twarzy z urządzeniem do peelingu kawitacyjnego? Okazuje się, że niektóre z urządzeń posiadają w zestawie dodatkową nakładkę na szpatułkę z wypustkami. W podobny sposób działa szczoteczka soniczna do twarzy!

Timer

Na rynku można znaleźć urządzenia do kawitacji wyposażone w timer – dzięki temu można lepiej kontrolować czas zabiegu. Jest to istotne, bo zbyt duża intensywność może sprawić, że skóra zostanie podrażniona.

Waga

Niby nie ma takiego znaczenia, a jednak może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania. Zabieg kawitacji na twarzy trwa około 15 minut i przez ten czas będziesz trzymać urządzenie w górze. Nieporęczny i ciężki sprzęt może okazać się po prostu niewygodny.

Ile kosztuje urządzenie do kawitacji?

Ceny rozpoczynają się już od 70 zł, ale można znaleźć też modele kosztujące ponad 1000 zł. Spokojnie – nie musisz wybierać najdroższego, profesjonalnego urządzenia do kawitacji. Do przeprowadzania kawitacji w domu równie dobrze sprawdzi się tańszy sprzęt.

Jak używać peelingu kawitacyjnego w domu? Instrukcja krok po kroku

Przede wszystkim, zanim przejdziesz do wykonywania zabiegu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. W kawitacji główną rolę odgrywa woda, nie musisz więc kupować żadnych konkretnych kosmetyków. Trzeba jednak przygotować coś, czym nawilżysz skórę przed zabiegiem. Na przykład:

  • przegotowana woda
  • źródlana woda
  • hydrolat
  • sól fizjologiczna (dla wyjątkowo wrażliwych cer)
  • woda różana (jeśli zależy ci na aromaterapii)

Posługiwanie się urządzeniem do kawitacji nie powinno sprawiać problemów, warto jednak zapamiętać kilka wskazówek:

  1. Za każdy razem, gdy będziesz przesuwać szpatułką po skórze, upewnij się, że jest wilgotna. W razie potrzeby zwilżaj skórę.
  2. Urządzenie powinno być nachylone pod kątem 45 stopni.
  3. Miej pod ręką suchy wacik i zbieraj zanieczyszczenia gromadzące się na szpatułce.
  4. Nie zatrzymuj się w jednym obszarze skóry na dłużej.

Zrobienie peelingu kawitacyjnego w domu nie jest niczym trudnym, ani skomplikowanym. Zapoznaj się z instrukcją, a z pewnością zabieg przebiegnie bez problemu.

Jak zrobić peeling kawitacyjny?

  1. Zdejmij biżuterię.
  2. Zrób demakijaż i dokładnie oczyść skórę. Jeśli chcesz zrobić peeling kawitacyjny również na szyi, dekolcie czy nawet całym ciele, przygotuj się odpowiednio i umyj skórę.
  3. Zamocz wacik wcześniej przygotowaną wodą.
  4. Zanim przyłożysz szpatułkę, zwilż skórę.
  5. Jeśli w trakcie wykonywania zabiegu woda wyschnie, ponownie użyj mokrego wacika – dbaj o to, aby obszar skóry, na którym przeprowadzasz peeling, był wilgotny.
  6. Urządzenie trzymaj pod skosem.
  7. Wykonuj płynne ruchy.
  8. Omijaj okolice oczy i ust.
  9. Po skończonym zabiegu przemyj twarz płynem, nałóż krem.

Wiele osób próbuje poświęcić więcej uwagi strefie T, która zwykle jest najbardziej problematyczna. W żadnym wypadku jednak nie próbuj zatrzymać szpatułki i przetrzymywać jej dłużej w miejscu, które wymagałoby większego oczyszczenia – możesz wywołać podrażnienie. Lepiej będzie zacząć peeling od tej strefy, a pod koniec zabiegu ponownie wrócić w newralgiczne miejsca – wciąż jednak wykonując płynne ruchy.

Jak często robić peeling kawitacyjny?

Wiele zależy od tego, czy peeling kawitacyjny jest jedyną metodą złuszczającą, jakiej używasz. Jeśli tak – nie ma przeszkód, aby wykonywać kawitację raz w tygodniu. Zwłaszcza, jeśli inne sposoby, takie jak kwasowe czy mechaniczne peelingi, nie sprawdzają się na twojej skórze.

Co innego, jeśli regularnie używasz peelingów enzymatycznych czy złuszczasz martwy naskórek na inne sposoby. Wówczas nie ma potrzeby tak często przeprowadzania peelingu kawitacyjnego. Nawet wykonywanie go raz na dwa czy trzy tygodnie może okazać się wystarczające.

Pamiętaj, że zbyt częstym przeprowadzaniem zabiegów pielęgnacyjnych możemy spowodować podrażnienia i osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Przeciwwskazania do peelingu kawitacyjnego

Kiedy lepiej zrezygnować z peelingu kawitacyjnego? Przede wszystkim wówczas, gdy jest to zalecenie dermatologa. Lekarz, pod opieką którego jesteś, najlepiej zna potrzeby twojej skóry. Jeśli uważa, że kawitacja nie jest najodpowiedniejszym pomysłem, sięgnij po inne metody złuszczające.

Oprócz tego przeciwskazaniem jest:

  • kuracja retinolem lub inną złuszczającą substancją,
  • choroby tarczycy,
  • stany zapalne, ropne zmiany skórne (aktywny trądzik)
  • problemy z ciśnieniem,
  • ciąża,
  • niewydolność krążenia,
  • karmienie piersią,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • padaczka,
  • stały aparat na zęby, rozrusznik serca i inne metalowe elementy.

Peeling kawitacyjny w domu – opinie

Internautki przede wszystkim zwracają uwagę na to, jak peeling kawitacyjny radzi sobie z zaskórnikami:

Ogólnie dobrze wyciąga niedoskonałości i widać martwy naskórek. Najlepiej widać na nosie, wągry wypełzają (natalai90_90, wizaz.pl)

Na wągry na nosie ok - świetnie oczyszcza pory i efekt się utrzymuje blisko tydzień. (likeastorm, vinted.pl/forum)

Ja mam obecnie urządzenie do wykonywania peelingu w domu. Mam oporne zaskórniki, a on radzi sobie z nimi bardzo dobrze. Trzeba się go nauczyć używać, bo pierwsze podejścia nie były zadowalające. Pory są mega oczyszczone i robią się mniejsze. Buzia po samym zabiegu jest bardzo gładka. (linka, ladymakeup.pl/forum)

Jeśli bezskutecznie próbujesz oczyścić pory z wągrów, możesz spróbować wprowadzić do pielęgnacji domowy peeling kawitacyjny. Jak można wyczytać z opinii, zabieg powinien pomóc pozbyć się zaskórników.