Jak wyglądają zatkane pory? Wbrew pozorom, nie jest to tak oczywiste. Wiele osób przyzwyczaiło się do skóry pozbawionej wszelkich wgłębień. Za sprawą instagramowych filtrów jedwabiście gładka cera wydaje się całkowicie naturalna, a każdy widoczny por staje się podejrzany. Tymczasem trzeba sobie uświadomić, że skóra posiada strukturę, a mikroskopijne otwory na jej powierzchni to nie defekt, a fizjologiczna cecha. Możesz je oczyścić, jeśli tego potrzebują, ale nie pozbędziesz się ich. Przypomina o tym m.in. Selena Gomez – pory gwiazdy doskonale widać na zdjęciu bez makijażu, które zrobiło furorę w sieci. Dopiero zatkane pory świadczą o tym, że coś jest nie tak, a twoja bariera hydrolipidowa może być zaburzona. Dowiedz się, jak odpowiednio o nie zadbać. 

Jak wyglądają zatkane pory?

Pory znajdują się na powierzchni skóry – to właśnie przez te niewielkie otwory wydzielana jest substancja wytwarzana przez gruczoły łojowe. Jeśli pory są rozszerzone, a sebum produkowane w nadmiarze, może dojść do ich zapchania Zdarza się, że zatkane pory towarzyszą trądzikowi zaskórnikowemu. Jak rozpoznać zatkane pory? Najczęściej wyróżnia się ich dwa rodzaje.

  • zaskórniki zamknięte – przypominają grudkę, mają niewielkie, białe końcówki.
  • zaskórniki otwarte – w miejscu pora znajduje się niewielka czarna kropka, nazywana wągrem.

Jak tłumaczy ekspertka, Magdalena Biegaj: „kiedy zaskórnik jest otwarty, następuje wydzielanie na zewnątrz łoju i ewentualnych produktów rozpadu łoju lub ścianek gruczołu i mieszka. Z zaskórnika zamkniętego natomiast może powstać grudka, krosta lub guzek. Do czynników mających wpływ na to, czy powstająca zmiana będzie miała postać grudki, krosty lub zapalnego guza należy m.in. głębokość lokalizacji stanu zapalnego”. 

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte. Odblokują zatkane pory i uregulują wytwarzanie sebum >>

Zatkane pory na twarzy

Najczęściej zwraca się uwagę na zatkane pory na twarzy, chociaż ten problem może dotyczyć także i innych obszarów skóry. Dlaczego pory mają tendencje do zatykania się? Choć osoby z zaskórnikami często zawstydzane są argumentami o nieodpowiedniej higienie, to w rzeczywistości przyczyny nie najlepszego stanu cery mogą być bardzo różne. 

Zatkane pory na twarzy – przyczyny

  • brak nawilżenia,
  • stosowanie komedogennych kosmetyków,
  • częste dotykanie twarzy brudnymi rękami,
  • niewystarczający demakijaż,
  • uwarunkowanie genetyczne.

Zatkane pory na czole często pojawiają się u osób, które mają… grzywkę. Gęsta grzywka, zwłaszcza u osób z cerą tłustą i problematyczną, może negatywnie wpłynąć na stan cery. Oprócz brody, problemy z wągrami i zaskórnikami występują przede wszystkim w strefie T – zatkane pory na nosie i brodzie pokazują się równie często. Zwykle wynikają z nieodpowiedniej pielęgnacji, którą (na całe szczęście) można łatwo zmienić.

Jak oczyścić zatkane pory?

Ze względu na to, że przyczyn powstawania zatkanych porów jest kilka, warto podejść do oczyszczania cery w sposób systematyczny i przemyślany. Przede wszystkim – nie spodziewaj się, że osiągniesz wymarzone efekty natychmiast. Jeśli chodzi o najszybsze rezultaty, warto rzucić okiem na ofertę profesjonalnych zabiegów.

Oczyszczanie porów – zabiegi

  • Mikrodermabrazja diamentowa – oczyszcza skórę, pomaga usunąć zrogowaciały naskórek, który zalega w porach.
  • Oczyszczanie wodorowe – usuwa zanieczyszczenia nawet w najgłębszych warstwach skóry, a przy tym jest zupełnie nieinwazyjne.
  • Peeling kawitacyjny – pomaga w pozbyciu się wszelkich zabrudzeń, otwiera pory i odżywia skórę.

Nawet jeśli zdecydujesz się na profesjonalne zabiegi i oczyszczanie porów u kosmetyczki, rezultat się nie utrzyma, jeśli nie zmienisz swoich nawyków pielęgnacyjnych. Warto to sobie uświadomić i zacząć od wprowadzenia kilku ważnych zmian. Jak dbać o cerę?

Zatkane pory – domowe sposoby?

Zatkane pory na policzkach, nosie czy brodzie mogą wydawać się irytujące. Wiele z nas, aby jak najszybciej pozbyć się denerwującego problemu, planuje je… wycisnąć. To wyjątkowo szkodliwa metoda, która nie tylko nie oczyszcza skóry, ale sprawia, ze jej stan ulega pogorszeniu. Na skutek wyciskania twoje pory zostają dodatkowo „wypchane” – stają się jeszcze bardziej otwarte, co sprzyja ich ponownemu zapchaniu.

Bez żadnych wątpliwości odradzamy ten domowy sposób na zatkany pory. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić, aby stan twojej skóry uległ poprawie.

Jak pozbyć się zatkanych porów?

  • Przyjrzyj się swojej diecie. Odżywiasz się zdrowo? Twoje posiłki są zbilansowane? To, co jesz, może negatywnie wpływać na wygląd twojej skóry i przyczyniać się do zapychania porów.
  • Zainteresuj się masażami twarzy. Nie musisz wykorzystywać do nich płytek gua sha ani innych profesjonalnych narzędzi – wystarczą twoje dłonie oraz delikatny kosmetyk (pozbawiony właściwości komedogennych). Pobudzenie krążenia wpłynie pozytywnie na twoją skórę i sprawi, że zatkane pory mogą przestać być problemem.

Domowe maseczki na twarz, które oczyszczają, nawilżają i odmładzają – najlepsze przepisy z tego, co masz w domu >>

Najlepszy sposób na zatkane pory

Jak odblokować zatkane pory? Najlepszą metodą jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji i przestrzeganie kilku zasad, które pomogą ci utrzymać skórę w jak najlepszym stanie.

  • Dwuetapowe oczyszczanie twarzy – codziennie wieczorem bardzo dokładnie oczyszczaj twarz. I to nie tylko wtedy, gdy chcesz zmyć makijaż. Na co dzień na twojej skórze osadza się kurz, brud i zanieczyszczenia, które wchodzą w otwarte pory i sprzyjają ich zapychaniu. Użyj produktu do demakijażu oraz pianki lub żelu myjącego.
  • Nawilżanie – nie zapominaj o kremach czy serach nawilżających. Tyczy się to także posiadaczek tłustych cer – nadmierna produkcja łoju prawdopodobnie wynika z przesuszenia skóry. Stosuj produkty, które posiadają w swoim składzie, chociażby skwalan czy kwas hialuronowy.
  • Ochrona przed promieniami UV – nic tak nie pomaga w utrzymaniu nawilżenia, jak regularna ochrona przed słońcem. Stosuj kremy z filtrem UV codziennie, a zauważysz różnicę.
  • Peelingi – zatkane pory pełne są nie tylko zanieczyszczeń, ale i zrogowaciałego naskórka. Regularnie wykonuj peelingi enzymatyczne, dzięki którym utrzymasz skórę w świetnej kondycji.

Jak często robić peeling twarzy, aby cera wyglądała zdrowo? Zapytałyśmy ekspertkę >>

Co na zatkane pory? Kosmetyki

Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli dobierzesz kosmetyki do potrzeb swojej skóry i będziesz je konsekwentnie stosować. Jednak, w walce z zatkanymi porami możesz natknąć się na kilka najczęściej polecanych produktów – czy warto po nie sięgnąć?

Plastry na zatkane pory

Rozszerzone i zatkane pory na nosie możesz usunąć za pomocą plastrów. Ich działanie jest proste – przyklejasz plaster i odrywasz go po kilkunastu minutach, a na jego powierzchni znajdować się będą „wyrwane” zaskórniki. Problem jednak w tym, że efekt nie utrzyma się na długo. Objawy, które stoją za tym, że twoje pory się zapychają, nie zostaną zniwelowane.

Domowe plastry na wągry – skład. Proste przepisy na najlepsze oczyszczenie nosa z zaskórników >>

Maseczka na zatkane pory

Co pomoże zwalczyć zatkane pory? Białe, zielone i różowe glinki! To bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu uda ci się utrzymać cerę w świetnym stanie. Zadbaj jednak o to, aby używać glinek regularnie. Staraj się, aby nie zatchnęły na twojej twarzy.

Peeling na zatkane pory

Oczyszczanie zatkanych porów dobrze połączyć z kuracją kwasami. Peelingi kwasowe, jeśli tylko odpowiednio dopasujesz ich stężenie do potrzeb twojej skóry, pomogą w pozbyciu się zanieczyszczeń, a także zwężeniu porów.

M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, Kosmetologia Estetyczna 2017, nr 2, vol. 6