Mezoterapia – by wyglądać młodziej

Warto wykonywać rozmaite zabiegi kosmetyczne na twarz. Odmładzające działanie niektórych z nich potrafi nie tylko poprawić samopoczucie, ale i widocznie ujędrnić skórę. Jednym z nich jest mezoterapia. Jest to rodzaj niechirurgicznego, odmładzającego zabiegu, który opiera się na dostarczeniu odpowiednich substancji (regenerujących, leczniczych albo odżywczych) pod skórę, w bezpośredni sposób. Uważa się go obecnie za jedną z najbardziej skutecznych metod utrzymywania młodego wyglądu. To także doskonale działający zabieg nawilżający na twarz.

Mezoterapia jako zabieg sprawdzi się u każdej osoby, która chciałaby poczuć się młodziej i przy okazji wpłynąć na swój wygląd. Przy jego pomocy można skutecznie wygładzić zmarszczki i poprawić napięcie skóry. Efekty widać już po pierwszym zabiegu, jednak sugeruje się, by wykonać ich przynajmniej trzy. Można przeprowadzać zabiegi odmładzające twarz w formie:

  • mezoterapii bezigłowej – używa się wtedy kwasu hialuronowego. Łączy się go często w witaminą C bądź retinolem. Cena takiego zabiegu zawiera się w granicach od 100 do 300 złotych za jeden zabieg,
  • mezoterapii igłowej – jest zabiegiem inwazyjnym, wykonywanym przy pomocy igieł, które wykorzystuje się do wstrzyknięcia konkretnej substancji. Jest on zdecydowanie mniej przyjemny od mezoterapii bezigłowej (powoduje dyskomfort) i bardziej złożony. Okazuje się też droższy od wersji bezigłowej – trzeba za niego zapłacić od 500 do 1000 złotych.

Mikrodermabrazja – dla ładniejszego wyglądu skóry

Mikrodermabrazja to zabieg oczyszczania twarzy, który dokonuje się przy użyciu specjalnego narzędzia lub wykorzystując odpowiednie kosmetyki. To zabieg na twarz u kosmetyczki, który trudno byłoby wykonać w warunkach domowych. Ma on za zadanie złuszczyć martwy naskórek i zredukować ilość wydzielanego sebum. Przed przystąpieniem do niego, specjalista skrupulatnie odtłuszcza i oczyszcza twarz. Potem, wykorzystując urządzenie, przykłada jego głowicę, która jest pokryta diamentami lub korundem, do skóry, fragment po fragmencie. Wtedy dochodzi do delikatnego zassania skóry, w celu jej oczyszczenia. Po przeprowadzeniu tej procedury konieczne jest dokładne nawilżenie skóry.

Efektem stosowania mikrodermabrazji jest wygładzenie głębokich zmarszczek, a także niektórych blizn. Usuwa także przebarwienia, a także przyspiesza produkcję kolagenu, co również pozwala na widoczne odmłodzenie skóry. Aby zauważyć różnicę, należy wykonać przynajmniej pięć zabiegów (pojedynczy zabieg trwa zwykle około pół godziny). Cena każdego z nich to około 150 złotych. Na mikrodermabrazję powinny się zdecydować osoby o cerze tłustej i z rozszerzonymi porami. Unikać go natomiast powinny osoby cierpiące na trądzik różowaty (ewentualnie, przed planowanym zabiegiem można skonsultować się z dermatologiem).

Peeling kawitacyjny – wygładza i odmładza

Wymieniając zabiegi na twarz, warto też pamiętać o peelingu kawitacyjnym. To procedura bezinwazyjna i całkowicie bezbolesna. Polega on na usuwaniu martwego naskórka przy pomocy skoncentrowanych ultradźwięków. Peeling przeprowadza się na wilgotnej skórze, by mogły się pojawić mikro-pęcherzyki, wypełnionych rozrzedzonym gazem. Wtedy też stare komórki warstwy rogowej naskórka ulegają rozpadowi, jednocześnie odkrywając młodsze, a przy tym zdrowsze warstwy skórne. Odpowiednio przeprowadzony masaż skóry przyczynia się także do wzmożonej produkcji kolagenu, a tym samym do poprawy jędrności skóry.

Jako efekty peelingu kawitacyjnego wymienia się stopniowe wygładzenie cery i jej odświeżenie. Poprawia się także jej koloryt, a skóra zostaje odpowiednio odżywiona. Z uwagi na to, że jest to bardzo delikatny zabieg, mogą się mu poddawać osoby o cerze wrażliwej, a także naczynkowej. Najczęściej cena jednej wizyty to od 40 do 100 złotych. W przypadku znacznych problemów z cerą poleca się serie od 3 do 6 zabiegów. Jeśli natomiast nie dzieje się nic złego, może wystarczyć pojedynczy zabieg.

Peelingi chemiczne – głębokie oczyszczenie

Zabiegi kwasami na twarz, takie jak peelingi chemiczne, wykonuje się w salonach kosmetycznych. W tym wypadku złuszczanie martwego naskórka przebiega na skutek działania odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Jedynie jego delikatniejsze odmiany można przeprowadzać w warunkach domowych. Poleca się go szczególnie osobom, które chciałyby się pozbyć przebarwień, blizn potrądzikowych oraz usunąć drobne zmarszczki. Zabieg polega na nałożeniu na oczyszczoną twarz odpowiedniej mieszanki w postaci maski i pozostawieniu tam przez określony czas. Potem warto wykonać zabiegi nawilżające na twarz, na przykład smarowanie skóry odpowiednim kremem.

Można wykonywać peelingi chemiczne z różnymi kwasami, na przykład:

  • z kwasem glikolowym – silnie złuszcza, choć uznaje się go za peeling uniwersalny, dobry do większości typów skóry,
  • z kwasem salicylowym – polecany osobom z cerą trądzikową, a także tłustą, ponieważ ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne,
  • z kwasem migdałowym – może być stosowany przy cerze wrażliwej, ze względu na swoje delikatne działanie,
  • z kwasem laktobionowym – najdelikatniejszy ze wszystkich peelingów chemicznych, polecany przy cerze wrażliwej, a także ze stanami zapalnymi. Jego użycie nie powoduje żadnych efektów ubocznych.

W zależności od tego, jaki peeling chemiczny się wybierze, będzie to cena wynosząca od 100 złotych, nawet do kilku tysięcy.

Laser na twarz – nowoczesny sposób na młodą skórę

Zabieg laserowy na twarz ma za zadanie odmłodzić skórę. Najnowszą metodą jest wykorzystanie lasera frakcyjnego CO2, który nie wymaga długiej rekonwalescencji. Procedura polega na tworzeniu niewielkich, a co najważniejszych kontrolowanych uszkodzeń skóry. Właściwie rozszczepiona wiązka światła laserowego obejmuje wybrany obszar skóry. Kiedy laser zostaje użyty, dokonuje się odparowanie z jednoczesną koagulacją tkanek. Kiedy energia cieplna dociera do wnętrza skóry, rozpoczynają się procesy gojenia, a przy okazji umożliwia ona syntezę kolagenu. Laser nie powoduje dolegliwości bólowych.

Zabieg laserem frakcyjnym poleca się przede wszystkim osobom, które ukończyły 30 rok życia, by stymulować odmładzanie skóry. Jest on także dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto ma blizny potrądzikowe. Efektem przeprowadzanej procedury jest poprawa napięcia skóry, spłycenie drobniejszych zmarszczek i poprawa kolorytu cery. Aby uzyskać zadowalające rezultaty, najlepiej poddać się około czterem zabiegom. Procedura ta nie należy jednak do tanich – cena to około 1500 złotych za całą twarz.