Symbole magiczne i ich znaczenie przyciągną uwagę przede wszystkim osób, które interesują się współczesną magią. Jednak, nawet jeśli nigdy wcześniej nie spotkałaś się z magicznymi zaklęciami czy rytuałami, z pewnością nieraz zetknęłaś się z symbolami ochronnymi. Niektóre z nich są powszechnie znane, chociaż nie zawsze jest jasne, co oznaczają i przed czym chronią.

Chcesz się upewnić, czy potrzebujesz ochronnego amuletu? Odkryj znaczenie godzin i sprawdź, jaką wiadomość mają ci do przekazania Anioły.

Czym są magiczne symbole ochronne?

Wiele popularnych i często kojarzonych symboli pełni funkcje magiczne. Symbole ochronne, tak jak sugeruje nazwa, chronią przed negatywną energią, otaczają opieką i odciągają złe duchy. Są to znaki, które wykorzystuje się podczas przeprowadzania rytuałów i obrzędów magicznych – można jednak stosować je na co dzień i nosić zawsze ze sobą jako amulety czy talizmany.

Nie wszystkie symbole działają w ten sam sposób – niektóre jedynie stanowią tarcze przed nieprzyjemnymi wydarzeniami, inne dodatkowo przyciągają szczęście. Osoby, które parają się magią, podkreślają, że nie należy korzystać ze znaków ochronnych bez wcześniejszego sprawdzenia ich działania i zastosowania. Nie poleca się noszenia koszulek, breloków czy innych akcesoriów z symbolami, których znaczenia nie znamy – wówczas nie jesteśmy w stanie wykorzystać drzemiącej w symbolach mocy. Dlatego zanim zaczniesz nosić amulety i talizmany z ochronnymi symbolami, sprawdź, co oznaczają.

Wśród popularnych symboli ochronnych wymienia się:

  • Pentagram
  • Hamsę
  • Ying-yang
  • Krzyż celtycki
  • Krzyż Ankh
  • Krzyż Nerona (Pacyfka)
  • Triquetrę
  • Heksagram

1. Pentagram biały

Pochodzenie

Biały pentagram – czyli taki, który posiada tylko jeden wierzchołek zwrócony ku górze – pojawiał się w religiach pogańskich. Już w starożytności korzystano z jego ochronnych właściwości. Obecnie kojarzy się z ruchem Wicca i współczesnymi wiedźmami.

Znaczenie

Symbol pentagramu przypomina gwiazdę o pięciu wierzchołkach. Wskazuje się, że cztery z nich odpowiadają żywiołom, a ostatni symbolizuje człowieka. Niektórzy uważają, że całość symbolu przedstawia ludzką postać z wyciągniętymi rękami i nogami. Możliwe również, że znaczenie pentagramu wiąże się z pięcioma zmysłami, za pomocą których odbieramy świat.

Zastosowanie

Moc, która jest zawarta wewnątrz pentagramu, umożliwia zwrócenie się o pomoc do duchów. Mogą zadziałać tak, że nasz od dawna uciążliwy problem odejdzie w niepamięć, a zło więcej nas nie dosięgnie. Ochronne działanie symbolu sprawia, że pentagram bywa postrzegany jako amulet przeciwko czarnej magii.

2. Hamsa

Pochodzenie

Symbol Hamsy wiąże się z kulturą bliskowschodnią. Jest obecny w judaizmie i islamie, chociaż niektórzy wskazują, że pochodzi jeszcze ze starożytnej Mezopotamii.

Znaczenie

Hamsa oznacza „pięć”. Symbol ten bywa nazywany ręką Miriam – siostry Mojżesza – lub ręką Fatimy, siostry Mahometa. Z tego powodu kojarzy się Hamsę jako symbol kobiecej troski i opieki.

Wewnątrz symbolu można dostrzec oko, które potocznie nazywa się „złym okiem” – symbolizuje to, co nieuczciwe, zawistne i fałszywe. Dłoń chroni przed złem, zawartym w oku, i pozwala osobie, która nosi amulet z Hamsą, na otwarcie i dostrzeżenie pozytywnych aspektów w życiu.

Zastosowanie

Hamsa jest jednym z bardziej skutecznych talizmanów – ochroni przed złymi mocami, otacza opieką i zapobiega klęskom i katastrofom. Ze względu a jej wyjątkową popularność, amulety i talizmany z hamsą, zwykle są łatwo dostępne.

Hamsa nie tylko jest symbolem ochronnym, ale dodatkowo przywołuje szczęście i pozytywną energię. Zawarta w symbolu dłoń odgania zło oraz przyciąga dobro.

3. Yin-yang

Pochodzenie

Yin-yang jest jednym z obecnie najpopularniejszych symboli ochronnych. Pochodzi ze starochińskiej filozofii taoistycznej.

Znaczenie

W symbolu ying-yang dobro oznaczone jest białym kolorem, a zło czarnym – obie te siły przenikają się i łączą ze sobą, podkreślając, że w każdym tkwi zarówno cząstka negatywnej, jak i pozytywnej siły. Ying-yang przypomina, że świat pełen jest nieoczywistości i niejednoznaczności, symbolizuje dualizm świata, ale jednocześnie jego harmonię.

Zastosowanie

Symbol ying-yang pomaga w odnalezieniu wewnętrznej równowagi. Dzięki niemu uda ci się nabrać dystansu do codziennych, stresujących wydarzeń i z łatwością osiągniesz spokój ducha.

Jednak, nie tylko amulety z symbolami ochronnymi, otaczają opieką przed negatywną energią. Poznaj magiczne imiona i sprawdź, w jaki sposób Słowianie chronili się przed złymi duchami.

4. Krzyż celtycki

Pochodzenie

W starożytności symbolizował słońce, dlatego też jest nazywany krzyżem słonecznym. Chociaż obecnie kojarzy się przede wszystkim ze chrześcijaństwem, jego pochodzenie sięga religii pogańskich.

Znaczenie

Zakłada się, że krzyż celtycki symbolizuje ruty – czyli celtyckie wianki. Wypełniony jest silną energią oraz tajemną, duchową wiedzą. Łączy człowieka i wszechświat. Jego pionowa podstawa symbolizuje to, co ziemskie i materialne, natomiast poprzeczne ramię odpowiada duchowości i metafizyczności.

Zastosowanie

Krzyż celtycki chroni przed kryzysem i wszelkimi wydarzeniami, które zaburzają nasz spokój. Traktowany jest jako wyjątkowy amulet dla podróżników i artystów – wzmacnia kreatywność i twórcze działanie.

5. Krzyż Ankh (krzyż Nilu)

Pochodzenie

Krzyż Ankh pochodzi z kultury egipskiej – ten symbol jest hieroglifem, który oznaczał życie. Wiąże się z adoracją bóstwa Ra oraz płodnością.

Znaczenie

Bywa również nazywany kluczem życia, co bezpośrednio wiąże się z jego znaczeniem. Symbolizuje odrodzenie, reinkarnacje i płodność – jego znaczenie oscyluje wokół kwestii związanych z przezwyciężaniem śmierci.

Pętla, umieszczona w górnej części krzyża, oznacza wschodzące słońce, natomiast ramiona krzyża jego promienie. Według innej interpretacji, górna część symbolu odnosi się do kobiecości, dolna zaś do męskości, co wiąże się z płodnością oraz dwoma pierwiastkami życia.

Zastosowanie

W starożytnym Egipcie traktowano krzyż Akh jako symbol wieczności. Do dziś jest amuletem, który absorbuje w sobie nieskończoną energię. Chroni przed wszystkim tym, co zagraża i wyniszcza. Noszony jako amulet otacza tarczą ochronną przed wszelkimi kryzysami i niepowodzeniami.

6. Krzyż Nerona (pacyfka)

Pochodzenie

Chociaż popularność „pacyfki” przypada na lata 60., powstanie tego symbolu wiąże się z okresem dużo wcześniejszym. Pojawiał się już w czasach Nerona. Nawiązuje do hinduizmu i buddyzmu – symbol Y, wpisany w krzyż Nerona, traktowany jest jako znany z medytacji i mantr znak „Om”.

Znaczenie

Brahma, Siwa, Wisznu – krzyż Nerona czerpie energię tych wielkich bóstw. Współcześnie, od czasów, gdy był wykorzystywany przez ruch hippisowski, kojarzy się głównie jako znak pokoju.

Magiczne symbole ochronne nie zawsze mają jednoznaczne znaczenie. Krzyż Nerona wzbudza wiele kontrowersji i według niektórych oznacza sprzeciw wobec chrześcijaństwa i zwrot ku pogaństwu.

Zastosowanie

Amulet lub talizman z pacyfką zwykle pomaga osiągnąć spokój, odzyskać utraconą wewnętrzną harmonię i poczucie łagodności. Ochroni przed wszystkim tym, co zaburza równowagę.

7. Triquetra

Pochodzenie

Triquetra, zarówno w formie uproszczonej, jak i wpisana w okrąg, pojawiała się już w czasach pogańskich. Według wierzeń Celtów jest symbolem ostatecznego połączenia z Matką Ziemią.

Znaczenie

Trójka bardzo często traktowana jest jako liczba wyjątkowa, nawiązują do boskiej doskonałości. Podobnie symbol triquetry, który oznacza jedność świata. Rysowany jedną linią, oznacza, że zło i dobro mają swoje źródło w tym samym miejscu.

Zastosowanie

Talizman przedstawiający symbol triquetry będzie pełnił funkcję ochronną przed kłamstwem, oszustem, zniewoleniem – dzięki niemu nie będziemy podatni na manipulacje. To wyjątkowy znak magiczny, dzięki którego pozbędziemy się wiele zła i fałszu, z którym stykamy się na co dzień.

Nie obawiaj się noszenia talizmanów z triquetrą – to zupełnie bezpieczne. Podobnie jak zaklęcia białej magii nie wywołują negatywnego wpływu na osobie, która je stosuje.

8. Heksagram

Pochodzenie

Bywa nazywany Pieczęcią Salomoną lub Gwiazdą Dawida. Jego pochodzenie sięga do Dalekiego Wschodu, swoje źródło ma w hinduizmie.

Znaczenie

Heksagram ma kształt sześcioramiennej gwiazdy – trójkąty w jej górnej części symbolizują męskość, natomiast kobiecości odpowiada dolna partia znaku. Według jednej z interpretacji, heksagram ukazuje płodność i życiowy cykl.

Jednocześnie jednak trójkąty mogą symbolizować pozytywną i negatywną energię, wodę i ogień – przypominają o zwalczających się nawzajem siłach, które współistnieją we wszechświecie.

Zastosowanie

Heksagram jest używany podczas egzorcyzmów – pomaga w wypędzeniu złych duchów i pozbyciu się negatywnych energii. Wspiera w walce dobra ze złem – często wzmacnia skuteczność rytuałów ochronnych i obrzędów, które mają na celu wsparcie naszych czakr.