Twórca "Ostatniej Rodziny", "Watahy" i "Króla" powraca z nową produkcją, która powalczy o jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu. "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego opowie historię, która wstrząsnęła Polską. Oto szczegóły!

Powstanie film dokumentalny o Robercie Lewandowskim! Premiera już w 2022 roku na Amazon Prime Video >>>

"Żeby nie było śladów": o czym jest najnowsza produkcja Jana P. Matuszyńskiego?

Akcja filmu toczy się w Polsce lat 80. W kraju wciąż obowiązuje, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez milicję. Przemyk wkrótce umiera, a jedynym świadkiem pobicia jest jego kolega, Jurek Popiel, który zdecyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć zeznania obciążające milicję.

Produkcja Jana P. Matuszyńskiego została oparta o fragmenty zawarte w nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”.

Nowe filmy 2021: najciekawsze tytuły, które po prostu trzeba zobaczyć. Najważniejsze nowości filmowe na kolejne miesiące >>>

"Żeby nie było śladów": na ekranie plejada gwiazd polskiego kina

W główne role wcielą się Tomasz Ziętek, Sandra Korzeniak oraz Mateusz Górski. Towarzyszyć im będą: Agnieszka Grochowska, Jacek Braciak, Aleksandra Konieczna, Robert Więckiewicz, Tomasz Kot, Sebastian Pawlak oraz Adam Bobik. Produkcją filmu zajmuje się Aurum Film, a autorką scenariusza jest Kaja Krawczyk-Wnuk.

"Żeby nie było śladów": światowa premiera filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji

To kolejny sukces dla polskiego kina. Najnowsza produkcja Jana P. Matuszyńskiego będzie miała swoją światową premierę w Wenecji. Jak przyznają sami producenci filmu: "Wierzymy, że prestiżowy Konkurs Główny to dopiero początek drogi festiwalowej dla tego filmu. Dzięki temu widzowie na całym świecie poznają fragment polskiej historii, którym była sprawa Grzegorza Przemyka, tak ważna dla różnych pokoleń Polaków".

„Wenecja jest jednym z kluczowych miejsc na filmowej mapie świata, a premiera filmu w Konkursie Głównym to, dla mnie jako reżysera, prawdziwy zaszczyt i duma. Trudno o lepsze miejsce, by oddać film publiczności” - Jan P. Matuszyński

Premiera kinowa została zaplanowana na jesień 2021 roku.

"Żeby nie było śladów": zwiastun filmu

Do sieci trafił właśnie pierwszy oficjalny zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego, który już za kilka dni będzie miał swoją premierę podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji (1-11 września). Tam powalczy o główną nagrodę, czyli Złotego Lwa. W Polsce film swoją premierę będzie miał 24 września.