Artykul promocyjny

Jaki powinien być idealny suflet  

Doskonały suflet, świadczący o kunszcie kulinarnym, musi być puszysty i wyrośnięty. Najpopularniejszymi błędami są: dopuszczenie do spadku temperatury, nieumiejętne ubicie i połączenie białek z pozostałymi składnikami, co prowadzi do opadnięcia ciasta. Najważniejsze w tym trudnym daniu jest powietrze, które wprowadzamy podczas przygotowywania piany i późniejszego mieszania.

Tajemnice idealnego sufletu

Podstawą idealnie wyrośniętego sufletu, który po upieczeniu nie opada, jest przygotowany na ciepło beszamel. Tutaj istotną rolę również gra kontrolowanie temperatury pod garnkiem, w którym mieszać będziemy roztopione masło, mąkę i mleko. Masa musi być odpowiednio gęsta i już na wstępie dobrze napowietrzona przez rytmiczne ubijanie. Nie może dojść do przypalenia, które popsuje smak delikatnego dania. Niebezpieczeństwo tkwi także na kolejnym etapie, kiedy do beszamelu dodawać będziemy jajka. Jeśli nie przypilnujemy temperatury, zagotują się i zetną, zamiast dobrze połączyć z kremową masą.

Beszamelu nie musimy przygotowywać tradycyjną metodą. O wiele łatwiej i dokładniej zrobimy to z wykorzystaniem funkcji profesjonalnego robota kuchennego, który umożliwia podgrzewanie składników. Gotujemy je przez około 3 minuty na średniej temperaturze, ciągle mieszając końcówką do ubijania lub elastyczną przystawką, która zgarnia masę z boków misy. Następnie, nie przerywając pracy robota, zmniejszamy nieco temperaturę, aby beszamel przestał się gotować i przestygł. Teraz czas na wbicie jajek i dokładne połączenie ich z pozostałymi składnikami. Ubijamy jeszcze przez 5 minut aż całość będzie gęsta, dobrze napowietrzona i aksamitna.



Tuż przed końcem gotowania ubijamy pianę z białek. Powinna być sztywna, wypełniona drobnymi bąbelkami powietrza i nierozwarstwiona. Jeśli przygotowujemy słodki suflet, warto użyć piany z cukrem – podobnej do tej, którą wykorzystaliśmy podczas pieczenia bezy. Delikatnie łączymy ją z kremową masą i przekładamy do ceramicznych kokilek o dość wysokich ściankach. Tajemnicą wysokiego, pulchnego sufletu jest dokładne wysmarowanie ścianek foremek masłem i posypanie ich cukrem w kryształkach lub bułką tartą. Dzięki temu masa nie przyklei się do brzegów i będzie mogła bez przeszkód rosnąć. Piekarnik dobrze nagrzewamy do ok. 200°C. Pieczenie potrwa od 6-12 minut. Czas zależy od pożądanej konsystencji sufletu.

Artykuł powstał we współpracy z marką Kenwood.