Czym są olejki naturalne i skąd bierze się ich popularność? Olejki eteryczne powstają w wyniku destylacji albo tłoczenia materiału roślinnego. Są bardzo silnie skoncentrowanymi substancjami, które nie tylko pięknie (a zarazem intensywnie) pachną. Mają szerokie zastosowanie – olejki eteryczne służą do aromaterapii, pomagają zwalczyć szereg najróżniejszych dolegliwości, są wykorzystywane w pielęgnacji i przy produkcji perfum.

Jak używać olejków eterycznych? Wszystko zależy od właściwości danego olejku oraz efektu, który chcesz osiągnąć. Nie ma jednak wątpliwości co do działania olejków – są wykorzystywane nieprzerwanie od wieków.

Jak zrobić olejki eteryczne? Metody dawniej i dziś

Wiele źródeł podaje, że olejki eteryczne były wydobywane już w starożytności. Wśród metod ich uzyskiwania wymienia się przede wszystkim hydrodestylację – czyli destylację z wykorzystaniem wody.

Do zrobienia olejków eterycznych używano:

 • Alembiku – najczęściej chodzi o gliniany destylator, za pomocą którego otrzymuje się nie tylko olejek eteryczny, ale również hydrolat (czyli wodę podestylacyjną, która również wyróżnia się wieloma właściwościami).
 • Gąbki – pryskano na gąbki sokiem z pomarańczy, mandarynek czy innych cytrusów. Następnie gąbki wyciskano, aby uzyskać olejek.

Współcześnie używa się aparatu Derynga, szklanych destylatorów, miedzianych alembików… Tego typu sprzęty i akcesoria warto jednak zostawić profesjonalistom. Jak zrobić olejki eteryczne w domowych warunkach?

Jak zrobić olejki eteryczne? Krok po kroku

Olejki eteryczne, które możemy kupić w sklepach, powstają w wyniku destylacji, którą możesz przeprowadzić w domu z wykorzystaniem metody garnkowej. Wówczas jednak osiągniesz hydrolat – wyodrębnienie samego olejku może okazać się skomplikowane. Dlatego też często wybieraną alternatywą jest macerat.

Proces maceracji polega na zalaniu roślinnego surowca czymś, co je rozpuści – na przykład olejami. Wyciągi z olejków eterycznych świetnie się sprawdzą do stworzenia najróżniejszych zapachów – samodzielnie stworzysz perfumy do wnętrz czy olejki zapachowe do kominków.

 1. Przygotuj roślinę, z której chcesz stworzyć olejek eteryczny.
 2. Umieść ją w słoiku.
 3. Zalej olejem, który posłuży jako baza. Zanim wybierzesz, po jaki rodzaj oleju sięgniesz, zorientuj się, czy pasuje do wybranej przez ciebie rośliny.
 4. Macerację przeprowadza się albo na ciepło (wówczas słoik pozostaw na słonecznym parapecie), albo na zimno – wtedy wyciąg należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
 5. Po kilku tygodniach macerat będzie gotowy – całość możesz przefiltrować za pomocą gazy, a następnie przelać do buteleczki.

Rada: najlepiej trzymać olejek w buteleczkach wykonanych z ciemnego szkła – dzięki temu dłużej zachowają swoją świeżość.

Jak zrobić olejek eteryczny z lawendy?

Lawendowy olejek eteryczny jest jednym z cieszących się największą popularnością – pięknie pachnie, ma szerokie i dość uniwersalne zastosowanie. Między innymi pomoże ci szybko zapaść w głęboki i regeneracyjny sen.

Olejek eteryczny lawendowy – jak zrobić?

Przygotuj:

 • suszoną lawendę,
 • słoik z nakrętką,
 • buteleczkę, do której przelejesz gotowy olejek,
 • gazę jałową,
 • olej bazowy (na przykład jojoba, migdałowy czy oliwa z oliwek).

Jak zrobić olejek eteryczny? Instrukcja

 1. Umieść lawendę w słoiku.
 2. Wlej olej – postaraj się, aby przykrył roślinę w całości.
 3. Jeśli przygotowujesz olejek latem, wystarczy, że pozostawisz słoik na słonecznym parapecie przez miesiąc. Wiesz, że czekają cię przede wszystkim pochmurne dni? Użyj piekarnika. Włóż słoik do żaroodpornego naczynia wypełnionego wodą. Całość wstaw na 10 minut do piekarnika nagrzanego na 50 stopni.
 4. Następnie przefiltruj mieszaninę za pomocą gazy.
 5. Powstały olejek przelej do przygotowanej buteleczki.

Jak zrobić olejek eteryczny z róży? A olejek eteryczny z kocimiętki? Dokładnie w ten sam sposobów, co olejek lawendowy. Przepisu możesz użyć także w przypadku przygotowaniu olejku z wielu innych kwiatów.

Jak zrobić olejek eteryczny z bzu?

Olejek eteryczny z bzu wykonuje się podobnie, jak z lawendy. W tym przypadku jednak nie musisz sięgać po susz – świetnie sprawdzą się świeże kwiaty czarnego bzu.

Olejek eteryczny z kwiatów z czarnego bzu – jak zrobić?

Przygotuj

 • świeże kwiaty,
 • buteleczkę,
 • ściereczkę,
 • olej bazowy – lniany, konopny lub z rzepakowy (zwróć uwagę, aby był tłoczony na zimno).

Jak zrobić olejek eteryczny? Instrukcja

 1. Włóż kwiaty do buteleczki.
 2. Zalej je olejem.
 3. Buteleczkę zatkaj ściereczką – najlepiej lnianą lub bawełnianą. Powietrze powinno swobodnie cyrkulować.
 4. Pozostaw mieszaninę w słonecznym miejscu przez 3-4 tygodnie. Co jakiś czas delikatnie potrząśnij.
 5. Przecedź całość przez sitko. Gotowy olejek z czarnego bzu przechowuj w lodówce.

Jeśli zamiast świeżych kwiatów chcesz wykorzystać suszone, wrzuć je do niewielkiego garnuszka, zalej olejem w proporcji 1:2, a następnie podgrzewaj przez kilka minut na małym ogniu. Powstałą mieszaninę przelej przez ściereczkę.

Olejek eteryczny – jak zrobić? Różne zapachy

Powyższe instrukcje to świetne bazy – stosuj się zaleceń, jedynie odrobinę modyfikuj przepis w zależności od tego, po jaką roślinę sięgasz.

Jak zrobić olejek eteryczny miętowy?

Zanim przejdziesz do przygotowania olejku eterycznego z ziół, rozgnieć je w moździerzu.

Jak zrobić olejek eteryczny z pomarańczy? Jak zrobić olejek eteryczny cytrynowy?

Tym razem wykorzystaj skórkę wybranego cytrusa. Przed zalaniem jej olejem, wysusz ją w piekarniku, aby była sucha i twarda.

Jak zrobić olejek eteryczny sosnowy?

Zanim zalejesz igły sosny olejem, podgrzej go w garnuszku. Mieszaninę przechowuj w suchym i zacienionym miejscu.

Oczywiście, to tylko przykłady – olejki zapachowe możesz zrobić z wielu innych roślin. A stąd już tylko krok od kolejnych wyzwań. Może zainteresuje cię, jak zrobić własne perfumy?