Czym zmyć hennę z włosów?

Henna często kojarzy się nam z małymi pudełeczkami stojącymi na półkach w drogerii, których zawartość służy do przyciemniania brwi i rzęs. Nie jest to jednak jedyna forma tego barwnika, z którą możemy mieć w kosmetyce do czynienia. Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin. Zawiera witaminy A, B, D, błonnik, potas, cynk, wapń i kompleks enzymów, dzięki którym ma działanie wzmacniające i odżywcze. Naturalnie ma kolor rudy, przez co często wykorzystujemy ją w ziołowej koloryzacji włosów. Z racji tego, że jest to barwnik bezpieczny, nierzadko omijamy fryzjera i decydujemy się na samodzielne farbowanie. Problem w tym, że nieumiejętne nałożenie koloru może oprócz włosów zabarwić też skórę głowy, a czasem również kark i uszy. Czasem okazuje się, że nakładając hennę na włosy, myśleliśmy właśnie o drogeryjnych pudełeczkach, które zwykle mają kolo brązu lub czerni. W takich wypadkach przydatna może okazać się wiedza, jak zmyć hennę z włosów.
 
Jednym ze sposobów jest wielokrotne umycie włosów dobrym szamponem przeciwłupieżowym. Jego właściwości złuszczające pomogą  rozwiązać nie tylko problem zabarwionej skóry głowy, ale też osłabią pigment farby na włosach. Podobny efekt zagwarantuje dodanie sody oczyszczonej do zwykłego szamponu, który zamieni się wówczas w drobnoziarnisty peeling. W celu osłabienia koloru henny na włosach warto wypróbować maseczkę z miodu i cytryny, która ma działanie rozjaśniające.

Zobacz też: Naturalne farby do włosów - ranking TOP 5 produktów, które zastąpią ci chemiczne zabiegi. Pokrywają nawet siwe pasma!

Jak zmyć hennę z brwi?

Zbyt ciemne brwi po hennie to problem, który z pewnością spotkał każdą osobę podkreślającą brwi naturalnym barwnikiem. Kilka lat temu tego rodzaju zabiegi wykonywano jedynie w salonach kosmetycznych, jednak dziś każdy z nas może wykonać je samodzielnie. Problem pojawia się wtedy, gdy niedokładnie nałożymy barwnik lub zapomnimy zmyć go w odpowiednim czasie. Brwi są ramą dla oka i nadają wyrazu całej twarzy, a większość z nas nie chce wyglądać na złe lub rozgniewane. Kiedy efekt koloryzacji nie spełnia oczekiwań lub zbliża się wielkie wyjście dobrze wiedzieć, jak szybko zmyć hennę z brwi. Oto kilka środków, które poradzą sobie z tym trudnym przeciwnikiem:
 
•    tłusty krem – produkty tłuste o oleistej konsystencji mają właściwości wiązania pigmentu, co sprawia, że kolor farby stopniowo blednie. Nałóż na brwi grubą warstwę kremu, a po kilku minutach zetrzyj go czystym wacikiem
•    pianka do golenia – podobnie jak tłuste kremy, pianki do golenia zawierają emolienty, które sprawnie  i szybko usuwają barwnik z włosków. Pianka jest też odpowiedzią na pytanie, jak zmyć hennę pudrową.
•    woda utleniona – wacik nasączony wodą utlenioną przykładamy do brwi jak kompres i trzymamy kilka minut, a następnie delikatnie pocieramy

Czym rozjaśnić brwi po hennie?

Czasami sam zarys brwi, który nadaje henna, bardzo nam się podoba, jednak mamy zastrzeżenia co do intensywności koloru. Zbyt ciemne brwi po hennie nie obronią się nawet idealnie dopasowanym do naszej twarzy kształtem. W takiej sytuacji należy poszukać produktów, które jedynie zredukują działanie barwnika, a nie całkowicie go utlenią. Warto wypróbować mieszankę oliwy z oliwek i soku z cytryny. Kwas cytryny zadziała rozjaśniająco, natomiast oliwa natłuści skórę, chroniąc ją przed podrażnieniem.

Jak zmyć hennę z rzęs?

Oczy są bardzo delikatnym obszarem. O ile farbowanie rzęs henną nie jest zabiegiem ryzykownym, o tyle nieumiejętne jej zmywanie może przynieść poważne konsekwencje. Nie można tu polegać na działaniu podrażniających detergentów, a jedynie na bardzo łagodnych produktach przeznaczonych do kontaktu z oczami. W trakcie samego farbowania najlepiej usuwać resztki henny wacikiem nasączonym ciepłą wodą. Jeżeli efekt przyciemnionych rzęs nie spełnia twoich oczekiwań, delikatnie przecieraj oczy płynem do demakijażu. Możesz używać go jak kompresu.

Zamknięte powieki przykryj wacikiem lub chusteczką z płynem micelarnym, a po kilku minutach, lekko pocierając, zdejmij nadmiar barwnika. Możesz też sięgnąć po specjalny płyn do usuwania henny, którego używają kosmetyczki w profesjonalnych salonach. Nie zapomnij jednak o zabezpieczeniu skóry powiek wazeliną lub tłustym kremem.
 

Jak zmyć hennę ze skóry?

Źródłem popularności henny są Indie i kraje afrykańskie. Od wieków ten naturalny barwnik wykorzystuje się tam do ozdabiania ciała, szczególnie dłoni i stóp. Malowanie henną tradycyjnie związane jest z obrzędem zawierania małżeństwa, podczas którego miało zagwarantować parze młodej szczęśliwe życie. Obecnie tatuaże z henny kojarzą nam się z wakacjami w nadmorskiej miejscowości, jednak nie odbiera im to uroku. Nie zawsze decyzja o tatuażu jest przemyślana i nawet zmywalny obrazek z henny może sprawić niemały kłopot. Na szczęście, istnieją sprawdzone sposoby na to, jak zmyć tatuaż z henny.

Wyblaknięcie wzoru można osiągnąć systematycznym natłuszczaniem przy użyciu tłustego kremu lub oliwki. Dzięki zawartym w nich emolientom barwnik „odczepia się” od skóry, a co za tym idzie, zmniejsza się widoczność tatuażu. Nieco zwiększającym ryzyko wystąpienia podrażnień, jednak skutecznym utleniaczem jest alkohol. Wacik nasączony spirytusem salicylowym po kilku minutach powinien rozprawić się z malowidłem na skórze. Pamiętaj – alkohol ma właściwości wysuszające! Jeżeli twoja skóra jest wrażliwa, skłonna do podrażnień lub borykasz się z atopowym zapaleniem skóry, lepiej skorzystaj z innego sposobu. W przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub suchych plam polecamy przygotować domowy tonik z rumianku, róży lub czarnej herbaty i spryskiwać nim naruszone miejsce.


 

Jak usunąć hennę ze skóry - sposoby alternatywne 

Istnieją również bardziej radykalne sposoby na usunięcie henny ze skóry. Najczęściej wykorzystywane są do niechcianych tatuaży z henny, bo to właśnie one (poprzez dłuższy czas, w którym produkt pozostaje na skórze) często nie dają się usunąć wodą z mydłem, tłustym kremem czy oliwką. Pierwszy z nich, to nałożenie na skórę papki ze świeżo wyciśniętego soku z cytryny, odrobiny wody i sody oczyszczonej.

Tak przygotowaną mieszankę nakładami na obszar skóry pokryty henną i czekamy około 20 minut. Dodatkowo, miejsce to można przykryć przeźroczystą folią spożywczą. Po upływie zakładanego czasu, delikatnie wmasowujemy papkę w skórę za pomocą gąbki, a następnie całość zmywamy ciepłą wodą.

Drugi sposób zakłada wykorzystanie gruboziarnistego peelingu. Sprawdzi się tu na przykład peeling z kawy, albo domowy peeling cukrowy. Skórę zabrudzoną henną należy energicznie pocierać - drobinki szybko pozbędą się martwego naskórka z resztkami pigmentu.

Niestety oba te sposoby mogą prowadzić do podrażnienia skóry, a nawet wystąpienia reakcji alergicznych, dlatego nie zalecamy stosowania ich osobom z cerą wrażliwą, oparzeniami słonecznymi, a także w miejscach takich, jak skóra twarzy i szyi. 

Jak usunąć plamy z henny?

Umiejętnie wykonany zabieg farbowania henną daje ładny, subtelny efekt i w szybki sposób podkreśla urodę. Czasem jednak jego efektem oprócz przyciemnionych brwi czy rzęs są plamy na ubraniach. W tym miejscu wspomnijmy o kolejnej kwestii, która odróżnia naturalny barwnik od chemicznego – zmywanie henny z materiału jest możliwe. Jeśli więc twoja ulubiona bluzka, spodnie lub dywan zostały przypadkiem „zafarbowane”, z łatwością pozbędziesz się plamy dzięki kilku trikom jak usunąć hennę.

Przede wszystkim spróbuj wyprać ubrania w wysokiej temperaturze. Czasem jednak zbyt ciepła, choć wywabi plamę, może zniszczyć materiał. W takiej sytuacji najlepiej działać miejscowo. Na zabrudzony obszar zastosuj ocet spirytusowy, wodę amoniakalną lub roztwór wody z kwaskiem cytrynowym. Popularną metodą jest też odplamiacz z połączenia popiołu i soku z cytryny. Znacznie bezpieczniej jednak stosować tę mieszankę na meblach niż delikatnych materiałach. Duże znaczenie ma też czas – morka henna znacznie łatwiej odlepi się od ubrań niż zaschnięta.

Po jakim czasie henna schodzi z brwi i skóry?

Efekt henny słabnie stopniowo. Z każdym myciem odcień na włosach, brwiach, czy rzęsach wypłukuje się i blednie. Czasem nie warto przyspieszać tego procesu. Niektóre sposoby na to, jak usunąć hennę mogą działać szkodliwie na skórę, podrażniać ją i wysuszać. Cera dojrzała lub sucha często bywa wrażliwa i działanie na nią chemicznymi środkami może przynieść tragiczne skutki, do których należą poparzenia, łuszcząca się skóra na twarzy i suche plamy. Taką samą odpowiedź dajemy na pytanie, jak zmyć hennę z rąk. Czasem niezadowolenie z własnego wyglądu popycha nas do wypróbowania ryzykownych metod, jak pocieranie brwi pumeksem, zmywanie rzęs alkoholem lub innym toksycznym detergentem. To bardzo zły pomysł! Jeżeli koniecznie musisz pozbyć się efektów henny, wybierz łagodne metody, na przykład oliwkę lub tłusty krem.
 
To, po jakim czasie schodzi henna z brwi to kwestia indywidualna i uzależniona od trybu życia i rodzaju pielęgnacji, jaki stosujemy. Na trwałość brwi