To mit, że naturalne farby do włosów dają gorszy efekt koloryzacji niż te chemiczne. W rzeczywistości są w stanie zapewnić takie samo krycie, trwałość i wyrazisty odcień, jednak bez skutków ubocznych w postaci zniszczonych, przesuszonych pasm. Wszystko dlatego, że farby naturalne pozbawione są szkodliwych substancji, które rozchylają łuski włosów: amoniaku, rezorcyny czy utleniaczy. To właśnie te składniki odpowiedzialne są za niszczące działanie zwykłej koloryzacji. Zamiast nich, w farbach roślinnych stosuje się znane z medycyny ajurwedyjskiej zioła takie jak:

  • henna (Lawsonia Inermis),
  • indygo (Indigofera Tinctoria),
  • cassia (Cassia Auriculata),
  • amla (Phyllanthus Emblica)
  • liście bhringraj (Eclipta Alba)

Ich mieszanki są w stanie nadać włosom niemal każdy odcień – w zależności od proporcji użytych ziół, możesz uzyskać całe spektrum kolorów od głębokich czerni i brązów, poprzez rudości, aż po złociste czy popielate blondy. Ostateczny efekt zależy jednak w dużej mierze od wyjściowego koloru włosów, ich kondycji czy czasu trzymania mieszanki.

Zobacz też: Farbowanie włosów w domu – 9 najważniejszych zasad, których powinnaś przestrzegać podczas koloryzacji, aby uniknąć wpadki

Najzdrowsza farba do włosów? Naturalna!

Wyciągi ziołowe nie tylko nadają pasmom żywy, wyrazisty kolor. Ich przewaga nad substancjami chemicznymi polega na tym, że modyfikują odcień, a przy okazji odżywiają i wzmacniają kosmyki. Na przykład henna obecna w większości farb naturalnych, po kilkukrotnym zabiegu nabudowuje się na włosach, dzięki czemu optycznie je pogrubia. W efekcie uzyskują gładszą, sprężystą strukturę i mniej się puszą. Wśród dziewczyn z grup włosingowych na Facebooku, henna na włosy uchodzi za jedną z najlepszych metod na odżywienie pasm i nadanie im zdrowego, „mięsistego” wyglądu. Z kolei cassia wzmacnia strukturę włosów i zwiększa objętość przy jednoczesnym delikatnym rozjaśnieniu.

Kolejna zaleta farb roślinnych, która może cię przekonać do ich stosowania, to mniej szkodliwy wpływ na środowisko i na zdrowie. W przeciwieństwie do chemicznych barwników, te ziołowe nie są toksyczne, rzadziej wywołują alergie i nie podrażniają skóry głowy. Mimo to producenci farb naturalnych zawsze zalecają przeprowadzenie testu uczuleniowego przed pierwszą koloryzacją.

Naturalne farby do włosów – ranking najlepszych

Nie każda farba, która reklamuje się jako „naturalna”, ma naprawdę dobry skład. W przypadku niektórych produktów to tylko chwyt marketingowy, a w rzeczywistości kosmetyk zawiera minimalną ilość ziołowych wyciągów. W naszym zestawieniu znajdziesz tylko roślinne farby najlepszej jakości, na bazie wegańskich składników.

Naturalne farby do włosów Herbatint

Wegańskie farby z długoletnią tradycją (marka istnieje od 1970 roku!), które dają trwały efekt koloryzacji. Występują w aż 36 odcieniach – w bogatej palecie znalazłyśmy nawet ultramodny w tym sezonie miedziany blond, piękne, czekoladowe brązy i czernie. W wersji Natural farba jest perfekcyjnie skuteczna w pokrywaniu siwych włosów i łatwa do zastosowania. Żelową formułę wygodnie się aplikuje i zmywa. Jej skład wzbogacono o substancje pielęgnacyjne, takie jak ekstrakt z aloesu, oczar wignijski, meadfoam czy biała brzoza, które nawilżają włosy i działają łagodząco na skórę głowy.

Naturalne farby do włosów Venita

Farby Venita zawierają 100% naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Ciemne odcienie bazują na sproszkowanej hennie i indygo, za kolei jaśniejsze posiadają dodatek senny i cassii nadających włosom złote refleksy. Skutkiem ubocznym koloryzacji farbami Venita jest pogrubienie pasm i zwiększenie ich objętości. W palecie występują kolory: indigo black, black chocolate, brown, nut brown i pure henna dająca efekt barwiąca włosy na lśniący, rudy kolor.

Naturalne farby do włosów Khadi

Farby Khadi tworzone są przez specjalistów Ajurwedy z ziół takich jak henna, indygo, amla, bhringaraj czy neem. To marka od lat znana w krajach orientu, słynąca z bardzo dobrej jakości barwników, które pokrywają nawet siwe włosy. Po koloryzacji farbami Khadi, pasma są wzmocnione, odżywione i ładnie się błyszczą. W repertuarze kolorów można znaleźć niemal każdy odcień brązu – jasny, ciemny, orzechowy, kasztanowo-miedziany, a także ciepłe i popielate blondy, atramentową i hebanową czerń oraz naturalną rudość.

Zobacz też: Kolor jak z salonu. 5 zasad pielęgnacji farbowanych włosów, które przedłużą trwałość koloryzacji

Henna Orientana

Dobre ziołowe farby do włosów znajdziesz też w porfolio Orientany. Bazują na bio hennie pozyskiwanej z najczystszych rejonów Azji – w mieszankach można znaleźć lawsonię, amlę, brahmmi oraz neem. Zioła są rozdrabniane i pakowane świeżo po zbiorach, dzięki czemu zachowują największą moc i dają bardzo wyrazisty, żywy kolor. Zabieg koloryzacji henną Orientana pielęgnuje włosy, głęboko je odżywia, poprawia objętość i wygładza ich strukturę. Ten efekt pogłębia się z każdą kolejną aplikacją, podobnie jak kolor, który staje się coraz bardziej nasycony.

Henna Sattva

Godne polecenia są również koloryzujące produkty Sattva. Mieszanki te składają się z czystej henny oraz cassii. Henna wnika w głąb struktury włosa, łącząc się z keratyną, co przyczynia się do wzmocnienia pogrubienia kosmyków, a dodatkowo, kosmetyk ten działa jak naturalny, oczyszczający peeling skóry głowy. Do wyboru aż 9 kolorów, w tym czarny, orzechowy brąz, burgundowy, jasny i ciemny blond, a także odcienie rudości.

Ziołowe farby do włosów: opinie

Co o naturalnym farbowaniu sądzą internautki? Oto kilka opinii znalezionych w sieci:

Farbuje moje siwe włosy i mam wrażenie,że są mocniejsze.Hennę kupiłam już po raz drugi,jestem zadowolona :) - Wanda na ceneo.pl, [Sattva]

Używam tej farby od prawie 2 lat, od kiedy zdecydowałam sie zejść z bardzo ciemnego, prawie czarnego brązu to bardziej naturalnego - mojego koloru. Odrosty farbowałam khadi i z czasem kolor zaczął się wyrównywać a włosy zaczęły być w znacznie lepszej kondycji. Teraz maluję je tylko khadi bo wygląda bardzo naturalnie i na prawdę trzyma się długo. - Karina na wizaz.pl, [Khadi]

Najlepsza farba na rynku, włosy sa pięknie pokryte (mam bardzo oporne włosy do farbowania, sporo siwych). Do tego lśniące i miękkie do następnego farbowania. Gorąco polecam. - Ala, ceneo.pl [Herbatint]

Farba delikatna dla skóry głowy- jako jedyna mnie nie podrażnia a to już na prawdę duzy plus! Dobrze kryje, kolor wychodzi intensywny i głęboki. Fajnie, że można samemu wymieszać składniki- wedle uznania, tak aby kolor wyszedł najlepszy dla nas. Włosy po farbowaniu też się fajnie zachowują, są widocznie odżywione, gładkie i lśniace więc widać, że taka naturalna farba im służy. Ja jestem zadowolona:) - Ewa, wizaz.pl [Venita]

Zobacz też: Modne kolory włosów jesień-zima 2020/2021