To mit, że naturalne farby do włosów dają gorszy efekt koloryzacji niż te chemiczne. W rzeczywistości są w stanie zapewnić takie samo krycie, trwałość i wyrazisty odcień, jednak bez skutków ubocznych w postaci zniszczonych, przesuszonych pasm. Wszystko dlatego, że farby naturalne pozbawione są szkodliwych substancji, które rozchylają łuski włosów: amoniaku, rezorcyny czy utleniaczy. To właśnie te składniki odpowiedzialne są za niszczące działanie zwykłej koloryzacji. Zamiast nich, w farbach roślinnych stosuje się zioła takie jak henna (Lawsonia Inermis), indygo (Indigofera Tinctoria), cassia (Cassia Auriculata), amla (Phyllanthus Emblica) czy liście bhringraj (Eclipta Alba) znane z medycyny ajurwedyjskiej. Ich mieszanki są w stanie nadać włosom niemal każdy odcień – w zależności od proporcji użytych ziół, możesz uzyskać całe spektrum kolorów od głębokich czerni i brązów, poprzez rudości, aż po złociste czy popielate blondy. Ostateczny efekt zależy jednak w dużej mierze od wyjściowego koloru włosów, ich kondycji czy czasu trzymania mieszanki.

Naturalne farby do włosów – jakie dają efekty?

Wyciągi ziołowe nie tylko nadają pasmom żywy, wyrazisty kolor. Ich przewaga nad substancjami chemicznymi polega na tym, że modyfikują odcień, a przy okazji odżywiają i wzmacniają kosmyki. Na przykład henna obecna w większości farb naturalnych, po kilkukrotnym zabiegu nabudowuje się na włosach, dzięki czemu optycznie je pogrubia. W efekcie uzyskują gładszą, sprężystą strukturę i mniej się puszą. Wśród dziewczyn z grup włosingowych na Facebooku, hennowanie uchodzi za jedną z najlepszych metod na odżywienie pasm i nadanie im zdrowego, „mięsistego” wyglądu. Z kolei cassia wzmacnia strukturę włosów i zwiększa objętość przy jednoczesnym delikatnym rozjaśnieniu.

Kolejna zaleta farb roślinnych, która może cię przekonać do ich stosowania, to mniej szkodliwy wpływ na środowisko i na zdrowie. W przeciwieństwie do chemicznych barwników, te ziołowe nie są toksyczne, rzadziej wywołują alergie i nie podrażniają skóry głowy. Mimo to producenci farb naturalnych zawsze zalecają przeprowadzenie testu uczuleniowego przed pierwszą koloryzacją.

Naturalne farby do włosów – jakie wybrać?

Nie każda farba, która reklamuje się jako „naturalna”, ma naprawdę dobry skład. W przypadku niektórych produktów to tylko chwyt marketingowy, a w rzeczywistości kosmetyk zawiera minimalną ilość ziołowych wyciągów. W naszym zestawieniu znajdziesz tylko roślinne farby najlepszej jakości, na bazie wegańskich składników.

Naturalne farby do włosów Herbatint

Wegańskie farby z długoletnią tradycją (marka istnieje od 1970 roku!), które dają trwały efekt koloryzacji. Występują w aż 36 odcieniach – w bogatej palecie znalazłyśmy nawet ultramodny w tym sezonie miedziany blond, piękne, czekoladowe brązy i czernie. W wersji Natural farba jest perfekcyjnie skuteczna w pokrywaniu siwych włosów i łatwa do zastosowania. Żelową formułę wygodnie się aplikuje i zmywa. Jej skład wzbogacono o substancje pielęgnacyjne, takie jak ekstrakt z aloesu, oczar wignijski, meadfoam czy biała brzoza, które nawilżają włosy i działają łagodząco na skórę głowy.

Naturalne farby do włosów Venita

Farby Venita zawierają 100% naturalnych składników pochodzenia roślinnego. Ciemne odcienie bazują na sproszkowanej hennie i indygo, za kolei jaśniejsze posiadają dodatek senny i cassii nadających włosom złote refleksy. Skutkiem ubocznym koloryzacji farbami Venita jest pogrubienie pasm i zwiększenie ich objętości. W palecie występują kolory: indigo black, black chocolate, brown, nut brown i pure henna dająca efekt barwiąca włosy na lśniący, rudy kolor.

Naturalne farby do włosów Khadi

Farby Khadi tworzone są przez specjalistów Ajurwedy z ziół takich jak henna, indygo, amla, bhringaraj czy neem. To marka od lat znana w krajach orientu, słynąca z bardzo dobrej jakości barwników, które pokrywają nawet siwe włosy. Po koloryzacji farbami Khadi, pasma są wzmocnione, odżywione i ładnie się błyszczą. W repertuarze kolorów można znaleźć niemal każdy odcień brązu – jasny, ciemny, orzechowy, kasztanowo-miedziany, a także ciepłe i popielate blondy, atramentową i hebanową czerń oraz naturalną rudość.

Naturalne farby do włosów: Henna Orientana

Dobre ziołowe farby do włosów znajdziesz też w porfolio Orientany. Bazują na bio hennie pozyskiwanej z najczystszych rejonów Azji – w mieszankach można znaleźć lawsonię, amlę, brahmmi oraz neem. Zioła są rozdrabniane i pakowane świeżo po zbiorach, dzięki czemu zachowują największą moc i dają bardzo wyrazisty, żywy kolor. Zabieg koloryzacji henną Orientana pielęgnuje włosy, głęboko je odżywia, poprawia objętość i wygładza ich strukturę. Ten efekt pogłębia się z każdą kolejną aplikacją, podobnie jak kolor, który staje się coraz bardziej nasycony.

Zobacz też: Modne kolory włosów jesień-zima 2020/2021