Domowy peeling z kawy na twarz stosowany 1-2 razy w tygodniu to tani i skuteczny sposób na naturalne oczyszczenie skóry. Drobne ziarenka kawy nie tylko pomagają złuszczyć naskórek i oczyścić pory, ale także pobudzają mikrokrążenie i ujędrniają cerę. Zobacz prosty przepis DIY na peeling kawowy do twarzy.

Peeling z kawy na twarz – jak działa?

Zawarta w kawie kofeina to związek dobrze znany w kosmetyce. Zrobił prawdziwą karierę zwłaszcza w produktach antycellulitowych i ujędrniających do ciała, ponieważ hamuje proces namnażania komórek tłuszczowych oraz rozbija te istniejące. Między innymi na tych właściwościach kofeiny opiera się sukces polskiej marki BodyBoom, która oferuje naturalne peelingi kawowe w wielu różnych wariantach zapachowych. Pokochały je nie tylko zwykłe dziewczyny, ale i gwiazdy.

Ale kofeina świetnie działa też na skórę twarzy, co wpływa na skuteczność peelingów kawowych w jej pielęgnacji. Przede wszystkim poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu nadaje cerze zdrowy koloryt i redukuje oznaki zmęczenia. Dzięki zawartości polifenoli zwalcza wolne rodniki i tym samym opóźnia procesy starzenia. Wykazuje także działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że idealnie nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej, z grudkami czy zaskórnikami. Ponieważ kofeina rozbija komórki tłuszczowe, regularne aplikowanie jej na twarz pod postacią peelingu z kawy może pomóc w wymodelowaniu owalu twarzy oraz wyszczupleniu jej.

Peeling z kawy na twarz – jak zrobić?

Peeling kawowy do twarzy DIY jest niezwykle prosty do zrobienia. Potrzebujesz tylko 3 składników, a są to:

  • fusy z zaparzonej kawy – ok. 2 łyżek
  • wybrany olej do twarzy, np. kokosowy, lniany, arganowy – 1 łyżka
  • miód naturalny – pół łyżki

Wszystkie składniki wymieszaj aż do uzyskania konsystencji gęstej papki. Następnie nałóż na twarz, szyję i dekolt i delikatnie masuj przez minutę. Możesz pozostawić mieszankę na skórze przez kolejne 1-2 minuty, aby dobroczynna kofeina miała czas dłużej podziałać. Nie zapomnij o nałożeniu peelingu z kawy na usta – domowy kosmetyk wygładzi je i zwiększy ich ukrwienie, przez co staną się bardziej jędrne. Zmyj mieszankę z twarzy za pomocą lekko ciepłej wody, a następnie zaaplikuj ulubiony tonik i krem.

Do przygotowania peelingu z kawy na twarz możesz użyć dowolnego oleju o właściwościach dostosowanych do typu twojej skóry. W przypadku cery tłustej i trądzikowej znakomicie sprawdzi się olej lniany, jojoba lub tamanu, które nie zapychają porów i łagodzą podrażnienia. Olej arganowy i marula będą najlepszym wyborem, jeśli priorytetem dla ciebie jest zapobieganie zmarszczkom. Z kolei kokosowy przyniesie ukojenie skórze suchej i odwodnionej.

Sprawdź: Oleje do twarzy – które są najlepsze i jak dobrać je do swojej cery?

Wypróbuj też koniecznie olej z dzikiej róży (rosehip oil) – prawdziwy hit wśród amerykańskich gwiazd. To ulubiony olejek Mirany Kerr, Victorii Beckham, Gwyneth Paltrow i Kate Middleton. Jego skuteczność wynika z obecności naturalnej witaminy A, która wykazuje zarówno działanie przeciwzmarszczkowe, jak i przeciwtrądzikowe.  

Czytaj też: Krem z retinolem na trądzik i zmarszczki – jaki wybrać?

Peeling z kawy na twarz – jakie daje efekty?

Kawowy peeling z podanego przepisu może znacząco poprawić kondycję twojej skóry, zwłaszcza jeśli twoim problemem jest nierównomierny koloryt, zaskórniki, wypryski, rozszerzone pory. Już po 2-3 aplikacjach zauważysz wyraźne wygładzenie twarzy, poprawę kolorytu oraz ujędrnienie skóry.

Ważne: jeśli masz cerę wrażliwą i naczynkową, peeling z kawy może być dla ciebie zbyt ostry. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie stosowanie peelingów enzymatycznych.

Peeling z kawy na twarz - jak często stosować? 

Z domowym peelingiem z kawy jest tak, jak ze wszystkimi kosmetykami i zabiegami beauty - z jednej strony musimy dbać o odpowiednią regularność ich stosowania, a z drugiej obserwować naszą skórę. Stosowanie peelingu z kawy zaleca się więc nie rzadziej niż raz, ale nie częściej, niż dwa razy w tygodniu.

Ulubiony peeling Gigi Hadid kosztuje tylko 15 zł! Zawiera 100% naturalnych substancji złuszczających >>