Co to jest henna i jak działa na włosy?

Henna to ziołowy środek w formie proszku, który wykonany jest z pędów i liści lawsonii bezwonnej (Lawsonia inermis). Roślina ta występuje w Ameryce Łacińskiej, Australii, Afryce, a także na Półwyspie Indyjskim. Wytwarzanie sproszkowanego preparatu polega na rozdrobnieniu i ugotowaniu wymienionych części krzewu, a następnie dokładnym wysuszeniu powstałej masy. Wyprodukowana substancja posiada specyficzny aromat, a w połączeniu z wodą nabiera właściwości koloryzujących włosy, co jest jednak istotne - wyłącznie na rudo.

Henna zawiera szereg składników odżywczych, które świetnie działają na kondycję włosów. Wśród pielęgnacyjnych substratów, które zawiera henna, można odnaleźć między innymi: witaminę A, B i D, błonnik, kwas oleinowy i linolowy, a także szereg pierwiastków takich jak np.: magnes, potas, wapń, miedź, żelazo i cynk. Barwnikiem znajdującym się w hennie jest lawson. Doskonale wiąże się on z zawartą we włosach keratyną, jednocześnie wzmacniając i pogrubiając strukturę pasm, jak również zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Zalety i wady farbowania włosów henną

Wśród pozytywów wynikających koloryzowania włosów henną znajduje się, wspomniany wyżej, jej świetny wpływ na kondycję włosów. Barwnik wchodzi w głąb rdzenia włosa i, łącząc się z włóknami keratynowymi, wzmacnia jego budowę. Ponadto środek ten domyka łuski włosów, a także pomaga w zwalczaniu łupieżu. Specyfik nie zawiera amoniaku czy innych, szkodliwych substancji – to właśnie czyni tę metodę koloryzowania włosów bezpieczną. Kolejną zaletą jest również naturalne pochodzenie składników. Dzięki temu osoby alergicznie reagujące na substancje czynne zawarte w syntetycznych farbach nie muszą martwić się negatywnymi dla ich zdrowia skutkami dotyczącymi zmiany koloru fryzury.

Wadą henny do włosów jest na pewno ograniczona paleta barw, jakie można uzyskać, stosując ten sposób koloryzacji. Zawiera się ona w spektrum rudości, brązów i czerwieni - efekt finalny uzależniony jest od koloru włosów, na jaki henna jest nakładana. Nie powoduje ona także efektu rozjaśniania - dlatego też w wypadku ciemnego koloru włosów nie należy spodziewać się spektakularnej zmiany ich barwy. Henna nie jest również szczególnie trwałym środkiem – kolor uzyskany po jej użyciu wypłukuje się w ciągu kilkunastu tygodni. Co istotne, zabieg farbowania tym sposobem należy do czasochłonnych – koloryzacja za pomocą henny może potrwać kilka godzin. W przypadku włosów wysokoporowatych skutkiem ubocznym jej stosowania może być także pierwsze wrażenie przesuszenia pasm.

Farbowanie włosów henną a farbą – różnice

Najistotniejszą różnicą w obu sposobach koloryzacji włosów jest to, że przy hennowaniu włosów nie są używane: aktywator z wodą utlenioną, nikiel, parabeny, fenylendiamin ani amoniak. Wszystko to zdecydowanie korzystnie wpływa na kondycję nie tylko włosów, ale i skóry głowy. Farbowanie farbami chemicznymi daje szybszy i długotrwały, intensywny efekt, ponieważ w zabiegu tym dochodzi do otarcia łusek włosa i wypłukaniu naturalnego koloru. Z kolei łatwo wiążący się z włóknami keratynowymi barwnik henny jest mniej inwazyjny, a co za tym idzie – szybciej wypłukiwany w trakcie mycia. W tym przypadku jednak środka całkowicie naturalnego. Producenci henny dbają także o to, aby wszelkie barwniki i oleje wzbogacające preparat miały pochodzenie czysto organiczne.

Jak wyglądają włosy po hennie?

Ważną informacją jest fakt, że od razu po zabiegu koloryzowania henną włosy wydają się być często sztywne, matowe i przesuszone. Niekiedy kręcone kosmyki zaczynają się prostować, z kolei proste - wykręcać we wszystkie strony. Spokojnie - jest to krótkotrwały efekt, związany między innymi z silnym działaniem ziół. Organiczne składniki podnoszą łuskę włosa i wchłaniają się do jego struktury. Przy odpowiedniej pielęgnacji nieatrakcyjny efekt „siana” na głowie staje się praktycznie niewidoczny i zanika. Włosy zaczynają wówczas lśnić od samej nasady. W wyniku tego sposobu farbowania fryzura uzyskuje głęboki kolor, najmocniej uwidacznia się on na najbardziej zniszczonych fragmentach włosów.

Jaką hennę na włosy wybrać?

Prawdziwy preparat, który może nosić miano henny, zawiera tylko jeden składnik – Lawsomia intermis. Zaopatrując się w ten środek, po raz kolejny powinniśmy więc dokładnie przeczytać etykietę. W tym przypadku również im więcej składników wymienia producent, tym niestety gorzej. Ewentualnym dodatkiem do prawdziwej henny mogą być naturalne barwniki, takie jak np.: Amla, Brahmi, Harad, Bhringraj, Shikaki czy Indigo. Jeżeli w składzie znajdziemy różne naturalne ekstrakty lub oleje roślinne, musimy mieć świadomość, że są to już roślinne farby do włosów na bazie henny. Maja one jednak bardzo podobną zasadę działania. Gdy w składzie zauważymy konserwanty, sztuczne barwniki i inne ulepszacze, lepiej odstawmy tego typu produkt na bok - nie jest to już bowiem naturalna henna do włosów.

Czy henna przesusza włosy?

Rzeczywiście po farbowaniu włosów henną przez kilka pierwszych dni włosy mogą sprawiać wrażenie przesuszonych i trudnych do rozczesania. Głównym tego powodem jest zakwaszanie specyfiku sokiem z owoców cytrusowych dla wzmocnienia jego działania. Jest to jednak efekt chwilowy, trwający od 2 do 3 dni. Sama henna nie wysusza włosów, lecz je wzmacnia. By uchronić się przed krótkotrwałym pogorszeniem stanu włosów, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację i nawilżenie. Najlepiej stosować w tym wypadku nawilżające odżywki i maski zawierające w składzie aloes czy kolagen. Zarówno aloes na włosy, jak i kolagen na włosy zagwarantują pasmom wzmocnienie oraz wesprą ich nawodnienie. Produkty, z których codziennie korzystamy, powinny być oczywiście dostosowane do potrzeb naszych włosów - najlepiej dobrane do ich rodzaju, po konsultacji z fryzjerem i uzyskaniu diagnozy włosów.

Jak nakładać hennę na włosy?

Bardzo istotnym jest, aby hennę nakładać w rękawiczkach – unikniemy w ten sposób przekoloryzowania skóry na powierzchni rąk. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, mówiącą o tym, jak poprawnie nakładać hennę na włosy.  

Hennowanie włosów krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda hennowanie włosów? Przedstawiamy ci kilka cennych zasad hennowania - w pigułce. 

  1. Proszek rozpuść w ciepłej wodzie, aby wzmocnić działanie dodaj odrobinę soku z cytrusów i dokładnie wymieszaj do momentu uzyskania gęstej mazi bez grudek.
  2. Przygotowaną substancję odstaw na noc, aby jej składniki mogły się związać.
  3. Umyj włosy delikatnym szamponem.
  4. Rozprowadź dokładnie hennę po całej farbowanej powierzchni włosów.
  5. Nakryj włosy przy pomocy folii spożywczej bądź foliowego czepka.
  6. Przemyj skrupulatnie wszelkie miejsca na skórze, w których znalazła się substancja – henna powoduje również zmiany koloru na ciele!
  7. Dla uzyskania odpowiedniego efektu trzymaj preparat na głowie przez co najmniej dwie godziny, od czasu do czasu kontrolując jego działanie.
  8. Po koloryzowaniu zmyj resztki henny letnią wodą, nie stosując przy tym szamponu.

Jak dbać o włosy po hennowaniu?

Jak już wspominaliśmy w tym artykule, podczas pierwszych dni po farbowaniu włosów henną warto dodatkowo je nawilżać, używając w tym celu profesjonalnych odżywek i masek gwarantujących takie działanie. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie na włosy papki z siemienia lnianego połączonego z kozieradką - taka mikstura zawiera dużo substancji śluzowych (przeciwdziałających utracie wody). Do tej mieszanki możesz również dodać aloes w postaci soku lub żelu.

Aby podtrzymać wyrazisty kolor fryzury przez jak najdłuższy czas, do pielęgnacji włosów po hennowaniu warto włączyć szampony zawierające hennę. Zdecydowanie przedłuży to efekt koloryzacji przy użyciu tego naturalnego preparatu. Jeśli nie chcesz przedwcześnie pożegnać efektów farbowania henną, ogranicz używanie takich sprzętów jak: suszarki, karbownice, lokówki czy prostownice. Nadmiar wysokiej temperatury niekorzystnie wpływa na działanie znajdującego się wewnątrz włosów barwnika.

Farbowanie włosów henną – opinie

Podobnie jak w przypadku każdych zabiegów na włosach, w Internecie można znaleźć zarówno pozytywne, jak negatywne opinie na temat hennowania. Przeważają jednak te pozytywne. Poniżej wybrane z nich.

„Zawsze jestem zadowolona z koloru, a włosy wydają mi się zdrowsze i bardziej gęste. Cieszę się, że mogę farbować czuprynę czymś tak naturalnym. ” evicca, wizaz.pl

„Od kilku lat farbuję włosy tylko henną i za nic nie wrócę do zwykłych farb.” ruza555, wizaz.pl

„Zdecydowałam się na hennę po 5 latach farbowania chemicznego, które zniszczyło mi włosy. Może nie jakoś specjalnie tragicznie, ale jednak. Postanowiłam spróbować naturalnej koloryzacji mimo obaw - jestem astmatyczką i alergiczką. Zrobiłam próbę uczuleniową, nic mi nie było, więc chwilę później siedziałam już z błotkiem na włosach. Zalety to: zapach. Dla wielu to wada, mi kojarzy się z sushi (pachnie trochę jak suszone algi), które uwielbiam :), KOOOLOOOOOR - niesamowity, błyszczący, intensywny rudy :), wielki plus za to, że złapał mi kolor, na włosach, które bądź co bądź były całkiem ciemne, nie niszczy włosów - po farbowaniu nie miałam żadnych zniszczonych końcówek. Włoski nie były też jakoś specjalnie przesuszone, ale odżywione z kolei też nie. Na pewno stały się za to dużo grubsze. :)” Akasza 221, wizaz.pl

„Witam. Około roku temu przeszłam na hennę. Jestem zachwycona. Wcześniej moim problemem były wypadające, kruche i suche włosy. Zawsze. Odżywki pomagały na krótko. Już po pierwszym hennowaniu włosy przestały wypadać, są lśniące. Nie plączą się, nie używam odżywek, bo po co. Olejuję je. I tyle. Zapach? Da się przeżyć. Jak mokry szczaw. :) Polecam. “ Agnieszka, triny.pl

I jak? Przekonana? Wypróbuj tej sprawdzonej metody, jaką jest henna na włosy i poznaj zalety wynikające z tego naturalnego sposobu koloryzacji. Być może ten sposób zostanie w twojej rutynie na dłużej.