Kawa to dla wielu nieodłączny rytuał każdego poranka. Jest na nią tysiące sposobów, jednak aby efekt był w pełni zadowalający, a nasza „mała czarna” idealna, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt. Chciałbym, aby ten poradnik pomógł Wam w jego wyborze - by domowy ekspres spełniał Wasze wymagania, a poranna kawa nie odstępowała od tych przygotowanych w kawiarni. 

Jaką kawę lubisz?

Espresso, latte, americano - wariacji jest mnóstwo, ale każdy z nas ma swój ulubiony sposób na rozpoczęcie dnia. Dlatego też ważne jest, aby dobrać maszynę do naszych potrzeb. Każdy z dostępnych na rynku ekspresów jest w stanie przygotować poprawne espresso, ale nie każdy ma opcję spieniania mleka. Ekspresy Saeco wyróżnia technologia udoskonalana od lat, która pozwala przygotować kawy z mlekiem dokładnie tak jak lubisz. Dzięki opcji Coffee Equalizer, możesz ustawić ilość mleka, jego temperaturę oraz grubość mlecznej pianki. Jeśli jednak pijesz kawę czarną, system ten pozwoli Ci przygotować espresso według Twoich upodobań.

Mielenie to podstawa

Ekspresy automatyczne cechuje zazwyczaj wbudowany młynek, który mieli określoną ilość kawy. Mało kto jednak wie, jak ogromną rolę w przygotowaniu idealnej kawy, odgrywa jakość żaren w młynku oraz stopień mielenia. Dobrze jest wybrać ekspres, który posiada żarna ceramiczne - dzięki temu nasze ziarna kawy mielone są równo, a same żarna cechują się dłuższą żywotnością. Maszyny Saeco dodatkowo są wyposażone w żarna płaskie, dzięki czemu uzyskujemy większą dokładność przy bardzo drobnym mieleniu. Ma to ogromne przełożenie na efekt finalny - czyli smak i jakość kawy.

Co z tą wodą?

Jak zapewne się domyślacie, woda to jeden z istotniejszych składników naszej kawy. Im lepszej jest jakości, tym smaczniejsza będzie kawa. Dlatego warto zadbać nie tylko o ulubione ziarna, ale również i wodę, której używamy. Niestety w domu nierzadko jest z tym problem. Warto wybrać ekspres, który zadba o to za nas. Ekspresy Saeco wykorzystują opatentowany system filtrujący AquaClean. Dodatkowo, ekspres sam przypomni nam o tym kiedy powinniśmy wymienić filtr. 

Stwórz swój profil - dodatkowe funkcje ekspresów

Ekspres to sprzęt domowy, który używany jest przez większość domowników. Każdy z członków rodziny z pewnością ma swój ulubiony napój, jego proporcje (kawa-mleko) oraz sposób podania. Jedni lubią kawę w kubku z dużą ilością mlecznej piany, inni preferują cappuccino w ulubionej filiżance o niestandardowej pojemności. Funkcje ekspresów Saeco wychodzą temu naprzeciw - dzięki opcji stworzenia indywidualnego profilu dla każdego użytkownika. Poza zaprogramowanymi pozycjami możemy stworzyć także własne profile, dostosowane do potrzeb każdego z nas. Pod dowolnie wybraną nazwą (może być to np. imię) programujemy ulubione napoje, w takich proporcjach jak lubimy. Dzięki temu już za pomocą jednego kliknięcia możemy cieszyć się ulubioną kawą. Ekspresy Saeco Xelsis posiadają możliwość zapisu aż do ośmiu indywidualnych profili.

Czysta maszyna to pyszna kawa

Czysta i zadbana maszyna jest również bardzo istotną kwestią, w procesie przygotowania naparu. Dlatego też przy wyborze sprzętu warto zwrócić na to uwagę i wybrać taki, który ułatwi nam tą czynność. Zwróć uwagę na to, by ekspres miał wyjmowany blok zaparzający - czyli element, w którym kawa jest dozowana, ubijana i przepuszczana przez nią gorąca woda. Nawet po kilku cyklach parzenia na bloku może osadzić się tłuszcz oraz drobinki zużytej kawy. Prosty dostęp do środka maszyny ułatwi nam utrzymanie jej czystości, co bez wątpienia przełoży się na smak i jakość naparu. Ekspresy Saeco Xelsis posiadają wbudowany system samoczyszczenia HygieSteam. Po każdej zaparzonej kawie system ten przepuszcza gorącą parę przez wylewki oraz rurkę doprowadzającą mleko. Taka opcja z pewnością pomoże w utrzymaniu czystości maszyny i pozwoli nam zaoszczędzić cenny czas. Zamiast zajmować się czyszczeniem przewodów i ekspresu, możemy od razu rozkoszować się pyszną kawą. Czego chcieć więcej?

Autor: Piotr Markowski - założyciel Coffee pros, trener baristów, Koordynator do spraw członkowskich SCA Poland, Mistrz Polski Aeropress 2012

 

Swoją karierę rozpocząłem w 2010 gdzie pierwsze kroki stawiałem w jednej z polskich sieci kawiarni. W 2012 pasja do kawy skierowała mnie do Londynu, a tam miałem przyjemność uczyć się od najlepszych baristów na świecie, jak i spróbować swoich sił w wielu branżowych konkursach. W 2015 roku rozpocząłem pracę przy projekcie The Peanut Vendor Coffee Project - kawiarni oraz salonu z meblami vintage w sercu Hackney Wick, a nasz mały projekt trafił między innymi na stony przewodnika The London Coffee Guide. Od 2018 roku znów działam na polskim rynku, gdzie swoją pasją do kawy dzielę się podczas autorskich kursów oraz na eventach, gdzie serwuję kawy najwyższej jakości pod szyldem Coffee pros.